19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiOtomatik Vites mi Düz Vites mi?

Otomatik Vites mi Düz Vites mi?

Otomatik Vites mi Düz Vites mi?

Geçmişten günümüze güç dengeleyici olarak kullanılan şanzıman sistemi köklü değişikliklere uğramıştır. Otomatik ile düz vites karşılaştırması, günümüz sistemleri göz önüne alınırsa şanzıman sistemi çeşitliliği dolayısıyla sığ bir karşılaştırma olacaktır. Daha anlaşılır bir karşılaştırma yapabilmek için kullanılan yaygın sistemleri tanıyalım. Otomatik vites mi düz vites mi ?


Düz Vites

Düz vites (manuel vites) otomobillerde kullanılan en ilkel güç aktarıcı sistem olmasına karşın sürüş keyfi ve maliyet açısından günümüzde dahi en çok tercih edilen sistemdir. Basit yapısı sebebiyle arıza riski düşük, yedek parçaları ucuz ve kullanım ömrü en uzun olan şanzıman sistemidir.


Otomatik Vites

Yaygın kullanımı 2000’li yılların öncesine dayanan, düz vitese göre çok daha konforlu olan şanzıman çeşididir. Değişim işlemini otomatik olarak gerçekleştirse de tamamen mekanik çalışan bir sistemdir. Vites değiştirme kararlığını devir sayısının oluşturduğu yağ basıncına göre ayarlamaktadır. Karmaşık bir sistem olması sebebiyle satın alım/onarım maliyeti ve arıza ihtimali yüksek, kullanım ömrü kısadır.


Otomatik ( DSG ) Şanzıman

Yeni nesil otomatik şanzıman çeşididir. Vites değiştirilmeden önce değiştirilecek vitesin çarkları harekete geçirilerek kesintisiz ve konforlu bir geçiş sağlar. Arıza ihtimali ve onarım maliyeti otomatik vitesten daha fazladır.


Otomatik ( CVT ) Şanzıman

Yüksek teknoloji ürünü bir şanzıman çeşididir. Güç aktarım sistemi basitleştirilmiş ve işlevselleştirilmiştir. Kayış-kasnak prensibiyle çalışmaktadır. Kasnak olarak kullanılan sonsuz dişli sayesinde araç istenilen tork ve beygir değerinde sabit devirde ıslanmaktadır. Vites geçişine bağlı devir kaybı olmaması sebebiyle diğer sistemlere göre daha işlevseldir. Sistemin basit iç yapısı sebebiyle onarım maliyeti düşük, kullanım ömrü yüksektir.


Şanzıman Çeşitlerinin Karşılaştırılması

Düz (Manuel) Vites : Yüksek sürüş keyfi ve düşük maliyeti sayesinde düz şanzıman günümüzde sık tercih edilen bir şanzıman çeşididir. Sürücünün araçla bütünleşebilmesine olanak sağlamaktadır. Motor sporlarında yaygın olarak kullanılır. Bu sistem, şehir içi kullanımda ve dur-kalklarda ömrünü hızla tüketebilmektedir.

Otomatik Vites : Kullanılan teknolojiye göre değişmekle beraber genel olarak sürüş konforu ve şehir içi işlevselliğiyle sebebiyle tercih edilmektedir. Sistemin karmaşık yapısı, ağırlığı, satın alım ve onarım maliyeti sebebiyle düz vitesin gerisine düşmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber otomatik şanzımanların ağırlığı, yakıt tüketimi, maliyetleri iyileştirilse de düz şanzıman bu konulardaki liderliğini hala korumaktadır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -