13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiOtomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Otomatik vites nasıl kullanılır? Otomatik vites harfleri ne anlama gelir? Tüm detayları ile bu haberimizde sizlerle!

Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda otomobil teknolojisinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak otomatik vites kullanımı da her geçen gün artış göstermektedir. Manuel vites araçlara göre çok büyük avantajları bulunan otomatik vites araçların bazı dezavantajlarının da bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak daha önce otomatik vites araç kullanmamış olan okurlarımızın merak ettiği Otomatik vites nasıl kullanılır? Sorusu hakkında aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını buradan açıklamak istiyoruz.

Teknolojik olarak araçların her geçen gün üst düzey seviyelere çıkması otomatik vites kullanım oranın da artmasına neden olduğundan dolayı otomatik vites araçta dikkat etmeniz gereken bütün detaylara bu yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.


Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik vitesli olan arabaları kullanmanın manuel vitese göre son derece rahat ve kolay bir kullanım şeklinin olması, otomatik vitesli araçların daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır. Ancak otomatik vitesli bir araç kullanmayanlar için Otomatik vites nasıl kullanılır ? Sorusunun cevabını azda olsa sizlere buradan açıklamak istiyoruz.


Otomatik Araba Nasıl Çalışır?

Aracınızın kontağını taktıktan sonra aracınızda bulunan fren pedalına bastıktan sonra aracınızın kontağını çevirme işlemini yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda aracınızın marş motoruna giden akım motora ulaşmayacak ve aracınız çalışmayacaktır. Ancak bu durumun sadece yeni nesil otomatik vites araçlar için geçerli olduğunu belirtmek istiyorum.

Eski model araçların bazılarında bu durumun bu şekilde olmadığını sadece aracın “P” modunda olması durumunda kontağı çevirmeniz durumunda aracınızın çalışacağınız belirtelim. Otomatik vitesli araçlarda bulunan harflerin ne anlama geldiğini bilmeyenler içinde bu konuda bilgiler sunalım ve aklınıza takılan soruların cevaplarını öğrenin.


Otomatik Vites Harfleri

Otomatik vitesli araçlarda bulunan harflerin her birinin bir anlamı olduğundan dolayı bu harflerin ne anlama geldiğini bilmeyen araç sürücülerin zorlanma durumları söz konusu olmaktadır. Bu yüzden de araçlarınızda bulunan harflerin anlamları hakkında merak ettiğiniz bilgilere değinmek istiyoruz.

“N” Harfinin Anlamı

Otomatik vitesli araçlarda bulunan “N” harfini İngilizce açıklamasının “Neutral” olduğunu belirtelim. Yani aracınızın vitesini bu harf üzerine getirdiğiniz zaman aracınızın boş vites olarak adlandırılan viteste olacağını bilmenizde yarar vardır.

Yani aracınızı boşa almak istediğiniz zaman viteste yer alan “N” harfini tercih ederek sizlerde aracınızı boşa alabilirsiniz.

“D” Harfinin Anlamı

Otomatik vites araçlarda yer alan bir diğer harfinde “ D” olduğunu belirtelim. Aracınızın hareket etmesi için son derece önemli olan bu harfin açılımının da “Drive” yani sürüş kelimesinin karşılığı olduğunu belirtelim. “D” harfinin bazı araçlarda ise “D1” – “ D2” – “ D3” olarak bulunacağını da belirtmek istiyoruz.

Ancak günümüzde çok fazla tercih edilmediğinin de altını çizmek istiyoruz. Eğer sizlerde belirttiğimiz gibi numaralı bir şekilde denk gelirseniz bunun için “D1” modunu tercih etmeniz aracınızın hareket etmesi ve devamının gelmesi için yeterli olacaktır.

“P” Harfinin Anlamı

Otomatik vitesli araçlarda yer alan bir diğer sembolde “P” harfidir. Özellikle araçlarda bulunan bu sembol “Park” sözcüğüne karşılık olarak gelmesinden dolayı aracınızı sadece park etmek istediğiniz zaman bu sembole alarak aracınızı park etmeniz önerilir.

Bunu manuel vitesli araçlarda aracınızı park ettiğiniz sırada viteste bırakma özelliği gibi düşünebilirsiniz. Aracınızı “P” sembolüne aldığınız zaman aracınızın park modunda olacağını bilmeniz yeterli olacaktır.

“R” Harfinin Anlamı

“Reverse” sözcüğünün ilk harfi olan “R” harfi de araçlarda bulunan semboller arasında yer almaktadır. “R” harfinin ise zaten geri vites olduğunu bilmeyen yoktur.

Manuel vites araçlarda bile geri vites sembolünün “R” harfi olmasından dolayı aracınızda geriye gitmek istediğiniz zaman vites kolunu “R” sembolünün üzerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Bu harflerden yola çıkarak sizlerde araçlarda yer alan sembollerin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bu sembolleri öğrenmek yeterli olacaktır.


Otomatik Vites Araba Yokuşta Nasıl Kullanılır?

Otomatik vitesli araçların normal araçlara göre avantajları arasında yokuşta kaldırma ilk sıralarda gelmektedir. Özellikle araçların yokuşlarda geriye kaçma durumunun manuel vitesli araçlara göre daha az olması araç sürücülerinin zor bir durumdan kurtulmasına neden olmaktadır.

Otomatik vitesli bir aracınız var ve önünüzde ciddi bir yokuş olduğunu görüyorsanız burada aracınızın yeterli hızını almasını sağlamak için gaza biraz daha fazla yüklenmeniz önerilmektedir. Bu yüzden de yokuşa gelmende önce aracınızın gaz pedalına biraz daha yüklenerek yokuşta herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan aracınızı sürme keyfini çıkartabilirsiniz.

Hatta aracın gazına köküne kadar basmanız durumunda aracınızın şanzıman gücünün artacak olmasından dolayı aracınız herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan yokuşu çıkmış olacaktır.

Otomatik Viteste Yokuş Aşağıya İneceğiniz Zaman Ne Yapılır?

Otomatik vitesli aracınız ile yokuş aşağıya ineceğiniz zaman dikkat etmeniz gereken ise aracınızı kesinlikle boşa almamak olacaktır. Burada aracınızı boşa almanız durumunda şanzıman kilitlenme durumu ile karşılaşma riskinizin olmasından dolayı kaza riskiniz biraz daha yüksek olacaktır. Bu yüzden de bu detaya dikkat ederek yokuş aşağıya inerken aracınızın gaz pedalına çok fazla basmaya gerek kalmadan araç sürmeye devam edebilirsiniz.


Otomatik ile Yarı Otomatik Arasındaki Fark

Otomatik ve yarı otomatik olarak geçen vites türlerinin bulunması, otomatik vites hakkında bilgisi olmayan vatandaşlarımızın akıllarının karışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de bu iki vites türü arasında yer alan farklılıklar hakkında siz değerli okurlarımıza bilgiler sunmak istiyoruz.

Arada Bulunan Farklar

  • Tam otomatik olarak adlandırılan araçlar vites geçişlerinde herhangi bir şekilde geçişleri hissetme şansınız yoktur. Ancak yarı otomatik olarak geçen viteslerde vites geçişlerini hissedebilirsiniz. Bu ikisi arasında vites geçiş farkının bu olduğunu belirtelim.
  • Otomatik vites araçların yarı otomatik vitesli araçlara göre bir diğer farkının da yokuşlarda olduğunu belirtelim. Yani yokuşlarda tam otomatik olarak geçen araçlarda herhangi bir şekilde geri kaydırma durumunun olmadığını belirtelim. Ancak yarı olarak geçen otomatik vitesli araçlarda eğer yokuş kalkış desteği olarak adlandırılan özelik bulunmuyorsa aracın geri kaçma durumu söz konusu olmaktadır.
  • Tam otomatik olarak adlandırılan araçlarda herhangi bir şekilde manuel şekilde aracı kullanma şansınız bulunmamaktadır. Vites özelliği tamamen kendi içerisinde olduğundan dolayı araca kontrol etme durumunuz yoktur.Otomatik vitesli araçlarda hızınıza göre araçların vites geçişlerini sağlayacağını belirtelim. Ancak yarı otomatik olarak adlandırılan araçlar ise vites geçişlerine müdahale etme şansınız vardır. Bu tür vitesli araçlarda dilerseniz aracınızı manuel özellikte kullanma şansınız bile bulunmaktadır.
  • Son olarak ise tam otomatik vitesli araçlarda Tork kaybı meydana gelecektir. Ancak yarı otomatik vitesli araçlarda herhangi bir şekilde Tork kaybı meydana gelmeyecektir.

Otomatik vites ile yarı otomatik vites arasında bulunan farkların bundan ibaret olduğunu belirtelim. Özellikle de otomatik vitesli araç alacak ve yokuşlarda geri kaydırma korkusu olan vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken detaylar arasında “Hill Holder” özelliğinin bulunmasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Zaten tam otomatik olarak geçen araçlarda bu desteğin kullanılması araçlarda herhangi bir şekilde geri kaydırma durumunun ortaya çıkmasını engelleyecek olmasından dolayı gerek duyulmamaktadır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -