4x2 Aracı 4x4 Yapmak

4x2 Aracı 4x4 Yapmak Mantıklı mıdır ? 4x2 Araçların Özellikleri Nelerdir ? 4x4 Araçların Özellikleri Nelerdir ?

4x2 Aracı 4x4 Yapmak

4x2 Aracı 4x4 Yapmak

Ülkemizde bulunan farklı çekiş güçlerine sahip olan araç modelleri arasında 4x2 ile 4x4 modelleri arasında kalan kullanıcılar için bu araç modellerinin detayları ve 4x2 aracı 4x4 yapmanın detaylarını siz değerli okurlarımıza buradan anlatmak istiyoruz.


4x2 Araçların Özellikleri

4x2 olarak üretimi yapılan araçların iki türünün bulunduğunu belirtelim. Bu araç modelleri arasında 4x2 olan araçlardan hem önden çekişli modeller ülkemizde yer alırken, hem de arkadan çekişli modellerinin yer aldığını belirtmek istiyoruz. Önden çekişli araçların arkadan çekişli 4x2 modellerine göre daha az yakıt tüketimi sarf etmesinden dolayı ülkemizde en çok tutulan araç modellerinin bunlar olduğunun da altını çizmek istiyoruz.

4x2 çekişli arkadan çekişli olan araçların ise önden çekişli modeller göre yakıt tüketimi konusunda biraz daha yüksek tüketim sarf etmesine rağmen sürüş keyfinin ve performans keyfinin son derece başarılı olduğunu bir kez daha açıklamak istiyoruz.

Arkadan çekişli olan 4x2 modellerinde yakıt tüketiminin artmasının nedeni hakkında bilgi verecek olduğumuz zaman ise, arkadan çekişli olan 4x2 modellerinde daha fazla parça kullanılması aracın daha ağır olmasına neden olmaktadır. Aracın çekiş gücü sırasında sürtünmenin daha fazla olacak olmasından dolayı da yakıt tüketiminin bu modellerde daha yüksek olması kaçınılmaz olacaktır.

Ancak sportif olarak geçen bu araçların performans olarak ise tatmin edici olduğunu belirtelim.


4x2 Önden Çekişli Araçlar

4x2 olarak geçen ve önden çekişli olan araçların arkadan çekişli modellere göre yakıt tüketimi konusunda daha az tüketim sarf ettiğini belirtelim. Bunun nedeni ise doğrudan gücün motordan alınıp arada ekstra parça bulunmadan ön tekerlere aks yardımı ile iletilmesidir.

Aynı zamanda ekstra olarak parçanın kullanılmaması da aracın yakıt olarak daha az tüketim sarf etmesine neden olduğundan dolayı yakıt konusuna takılanların bu araçları daha çok tercih ettiğini belirtelim.


4x4 Özellikleri

4x4 olan araçlarda motor özelliğinin önden veya arkadan çekiş sistemi diye bir sistem içerisinde bulunmadığını belirtelim. Burada bulunan 4 tekere gücün aynı anda iletilmesi aracın bu özelliğinin ortadan kalkmasına neden olmaktadır.

4x4 olan araç modellerinin yakıt tüketiminin 4x2 modellerine göre son derece fazla tüketim sarf ettiğini de belirtmek istiyoruz.

Bu yüzden de eğer yakıt konusunda daha uygun bir araç almak istiyorsanız, 4x4 araç yerine 4x2 araç alarak daha az yakıt tüketimi sarf eden araç ile yolunuza devam edebilirsiniz.


4x2 Aracı 4x4 Yapmak Mantıklı mıdır ?

Günümüzde 4x2 aracı 4x4 yapmanın mümkün olduğunu ancak oldukça pahalı bir işlem olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz. Özellikle de aracın bazı mekanik bölümleri ile oynanacak olması ileriye dönük olarak bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden de 4x2 aracın 4x4 yapılması pek fazla önerilmemektedir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak istediğiniz zaman ustanızdan da bilgi alabilirsiniz. Ancak ustanız da sizlere bu konuda yapacağınız hamlenin mantıklı olmayacağını söyleyecektir. Özellikle de bu tarz bir işlem yapmak istediğiniz zaman elinizde bulunan 4x2 aracı satarak üstüne biraz daha para ekleyip 4x4 araç almak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Zaten sonrasında oluşması muhtemel arızalarında sizleri zor durumda bırakacak olmasından dolayı bu hamleyi yapmanızı önermiyoruz.

Özellikle kış aylarında 4x2’den 4x4 geçirilen araçlarda teker kilitlenmesinin çok sık karşılaşılması bu sorunun başa çıkılmaz bir hal alacağını göstergesidir. Bu yüzden de bu hamleyi yapmayı kesinlikle sizlere önermiyoruz.


Bandrol Vergisini de Göz önünde Bulundurun !

Aynı zamanda 4x2 olan aracın 4x4 yapılması durumunda sizleri bekleyen bir diğer dezavantaj hakkında da bilgiler sunmak istiyoruz. Özellikle son yıllarda bazı kişilerin araçlarını 4x4 yaptırması durumunda karşılarına çıkan en büyük sorunların başında sadece mekanik arızalar gelmiyor.

Aynı zamanda aracınızı 4x4 yaptığınız zaman karşınıza çıkacak bir diğer sorunda aracınızın bandrol vergisi olacaktır.

Aracınızı 4x4 yaptığınız zaman bandrol vergisinin yaklaşık olarak 3 kat artacağını da bilmenizde yarar vardır. Bu yüzden de aracınızı 4x2 olarak kullanmaya devam etmek sizlere maddi olarak da ciddi bir yükten kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kanun maddesi olarak ise 5035 sayılı kanuna dayanan bu çerçevede aracınızın 4x4 olması durumunda çok ciddi bir ücret ödemek zorunda kalacaksınız.


4x2 Olarak Geçen Araçlardan Bazıları

  1. Mazda CX-3
  2. FİAT 500X
  3. Opel Crossland X
  4. Citroen C4 Cactus
  5. Jeep Renegade
  6. Peuegot 2008
  7. Nissan Juke
  8. Opel Mokka X
  9. Renault Captur
  10. Suzuki Vitara

Bu yukarıda belirttiğimiz araçların 4x2 özelliğinde olduğunu ve SUV marka araçlar olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu araçların da 4x4 özelliğe kavuşma özelliğinin bulunmasına rağmen yapılacak olan işlemlerin çok yüksek olması sizlerin hem daha fazla ücret ödemek zorunda kalacağını gösterecek hem de bu araçların mekanik olarak bazı aksamlarında ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacağınızın göstergesi olacaktır.

Bu yüzden de kararı yine sizlere bırakmayı tercih ediyoruz.


Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER