Araç Muayene Randevusuna Gitmezsem Ne Olur ?

Araç Muayene Randevusuna Gitmezsem Ne Olur ?   TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ? Daha Fazlası Bu Yazıda...

Araç Muayene Randevusuna Gitmezsem Ne Olur ?

Araç Muayene Randevusuna Gitmezsem Ne Olur ?

Hevesle ve büyük zorlukla aldığımız araçlarımızı aldıktan sonra birçok sorunlar meydana gelir. Araç muayenesi kanuni bir zorunluğun dışında, insan açısından da kullandığı otomobilin güvenliğini sağlaması şart olduğundan mutlaka gidilip kontrollerinin yapılması gereken bir yerdir.

Eğer araç muayenesine gitmezseniz ve aracı muayenesi olmadan kullanırsanız, ilk çevirmede aracınız durdurulur ve size 1 hafta müddet tanınır.. Ayrıca muayeneye girmediğiniz içinde son muayene tarihinden itibaren katlanarak gecikme cezası uygulanır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi, Karayolları Trafik Yönetmeliği, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik ve Avrupa Birliği Direktifleri uyarınca; “Türkiye sınırları içinde trafiğe çıkan tüm motorlu kara taşıtları ve römorkların” araç muayenesi yaptırması zorunludur.

Araç muayenesi; otomobil, motosiklet, kamyon, kamyonet, traktör ve bunun gibi motorlu bir kara taşıtının yol ve yolcu güvenliği göz önüne alınarak trafiğe çıkabilir kapasitede olduğunun yetkili merciler tarafından kontrol edilmesi olayıdır. Bu işlemi yalnızca TÜVTÜRK firması ile yapılır ve önceden muayene randevusu alma zorunluluğunuz vardır.


TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ?

Aracınızı muayeneye götürmeden birkaç gün önce araç muayene randevusu almanız gerekir. Yoğunluk oluşmaması ve araç sahiplerinin gecikme cezası ile karşı karşıya kalmaması için TÜVTÜRK muayene istasyonu 194 sabit, 2 motosiklet ve 73 gezici istasyon ile hizmet vermektedir.

Randevu tarih ve saatiniz cep telefonu numarasına ve e-posta adresinize ayrıca iletilir. Ancak yine de emin olmak isterseniz yine TÜVTÜRK İnternet sitesi üzerinden TÜVTÜRK randevu sorgulama butonunu kullanarak randevu tarihinizi tekrar kontrol edebilirsiniz.

Yine aynı ekranda bulunan güncelle butonu ile randevu tarihinizi değiştirebileceğiniz gibi TÜVTÜRK randevu iptali butonu ile almış olduğunuz randevuyu iptal edebilirsiniz.

Ayrıca 0850 222 88 88 No'lu telefonu arayıp araç muayene randevusu alabilirsiniz.


Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Trafik Tescil Belgesi (Aracın ruhsatı), Kimliğiniz ve son olarak LPG veya CNN’le araçlar için tadilat sonrası alınması gereken Montaj ve Tespit Raporu.


Araç Muayenesinde Yapılan İşlemler Nelerdir ?

Fren sistemi, Direksiyon, Farlar, yansıtıcılar, araç elektrik sistemi, Lastikler ve süspansiyon, Şasi ve şasi bağlantıları, Araçta bulunması gereken zorunlu ekipmanlar, Gürültü kirliliği ölçümü, Ön ve arka koltuklar için emniyet kemeri kontrolü yapılır.

1995 yılından sonra üretilen otomobillerde arka koltuklar için de emniyet kemeri olması da zorunlu kılınır.


Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 19:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamil. Atalay
Kamil. Atalay - 10 ay Önce

Aracım için muayene randevu aldım ama elde olmayan sebeplerden dolayı iptal etmek istiyorum napmalıyım

SIRADAKİ HABER