BMW SUV'un Elektriklisini Üretmeye Başlıyor

BMW Ürettiği Elektrikli Otomobillerden Sonra Tam Elektrikli SUV Üretimine Başlayacağını Duyurdu. Detaylar Bu Yazıda...

BMW SUV'un Elektriklisini Üretmeye Başlıyor

BMW SUV'un Elektriklisini Üretmeye Başlıyor

Teknoloji geliştikçe tamamen değişmeye çalışan otomobil sektöründe son yıllarda elektrikli otomobiller üretilmeye ve oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Ülkemizde de yavaş yavaş artan elektrikli otomobilleri her marka üretemiyor şimdilik.

Sınırlı sayıda markanın ürettiği elektrikli otomobillere birde elektrikli SUV'lar eklendi. Birkaç markanın daha önce üretmesinden sonra BMW markası da artık elektrikli SUV üretimine başlayacağını duyurdu.BMW'nin CEO'sunun marka hissedarlarına verdiği bilgilere göre BMW markası ilk tam elektrikli SUV modeli araç olacak iX3'ü 2020 yılının yaz mevsiminde üretilmeye başlanılacağını açıkladı.

'' Çin'de Üretilecek ''

Alman dünya devi olan BMW'nin bütün dünyaya ihraç edeceği bu elektrikli SUV aracı Çin'de ki otomobil üretim tesislerinde üreteceği de öğrenildi. Bu konu hakkında açıklama yapan BMW CEO'su Oliver Zipse firmanın son düzenlenen toplantısında şunları söyledi ;  '' Korona virüsü salgınından dolayı önceden planladığımız süreçte bazı aksaklıklar oldu ancak biz süreci aynı şekilde yürütmeye devam ediyoruz. ''

'' 440 Km Menzili Olacak ''

BMW'nin ilk elektrikli SUV modeli olacak iX3 markanın ilk esnek altyapıya sahip olan modeli olacak. Bilinen teknolojik gelişmelerde araçlardaki altyapı desteği elektrikli motorlar için ayrı olarak, içten yanmalı motorlar için ise ayrı olarak tasalanmıştır.

Fakat iX3 aracında hem hibrit ünite hemde tam elektrikli ünite için ortak platform kullanılabilecek. Ayrıca yeni elektrikli SUV olacak iX3 WLTP testlerine göre tam tamına 440 km menzil yol alabilecek. iX3'ün üzerinde 74 kWh bataryalar olacak. Bu bataryaların %80'ini nikel, geriye kalan %20'sini ise eşit oranda paylaştırılmış kobalt ile magnezyum oluşturmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2020, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER