Emniyet Kemeri Cezası Ne Kadar ? | 2021 |

2020 Yılı Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Emniyet Kemeri Cezası Ne Kadar ? | 2021 |

Emniyet Kemeri Kullanımı

Emniyet kemeri hususunda varolan kullanım durumunun aksine, sürücüler için emniyet kemeri kullanımı bir tercih değil bir zorunluluktur. Trafikte, sürücülerin güvenliğini sağlama amacıyla yer alan bir kuraldır ve uyulmadığı takdirde ise de cezai yaptırımı bulunmaktadır.

2020 Emniyet Kemeri Cezası Ne Kadar ?

2019 yılı için emniyet kemeri kullanmamanın cezası 108 TL iken; 2020 yılı için ceza bedeli, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan zam oranlarının %23,73 olarak açıklanmasıyla birlikte 132 TL olarak belirlendi ve ayrıca, ödeme işlemlerinin erken yapılarak, 15 gün içerisinde sonuçlandırılması durumunda ceza tutarı üzerinden %25'lik bir oranda indirimden faydalanabilmek de mümkün.

Araçlara Göre Kemer Takma Zorunluluğu

Emniyet kemeri cezası, emniyet kemerinin kullanım zorunluluğundan kaynaklanır. Karayolları Trafik Kanunlarına göre ise bazı kişiler için emniyet kemeri kullanma zorunluluğu bulunmamakta ve böylece de cezai yaptırıma tabi tutulmamaktadırlar.

O kişiler ise şöyle:

  • Herhangi bir yerleşim yerinde ticari amaçla taşımacılık yapan minibüs, otobüs ve dolmuş yolcuları
  • Geri gitme ve ya park etme yerlerinde 25 km/s hızı aşmayan sürücüler
  • Ambulanslarda hasta ya da yaralılara müdahele etmek nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan kişiler

Kurallarca belirlenen bu kişiler haricinde emniyet kemeri takmak zorunludur ve emniyet kemeri kullanımının, cezasının maddi yaptırımından daha da dikkat ve önem gösterilmesi gereken diğer ve asıl hususu ise; Kullanılmaması durumunda, olabilecek bir kaza dahilinde karşılığında bir miktar para ödeyerek can güvenliğinizi sağlayamayacak ve geri alamayacak olmanızdır.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER