Volkswagen Hakkında Karar Verildi !

Volkswagen dizel skandalında emsal niteliğinde karar belli oldu. Volkswagen araçları geri almak zorunda kalacak. Detaylar..

Volkswagen Hakkında Karar Verildi !

Volkswagen Hakkında Emsal Niteliğinde Karar

Yıllardır süren Volkswagen egzoz emisyon skandalında yeni gelişmeler yaşanıyor. Almanya Federal Mahkemesi (BGH), dünya devi otomobil üreticisi olan Volkswagen hakkında kararını verdi. BGH'nin verdiği karara göre Volkswagen, egzozlarında manipüle edilen dizel motora sahip araç sahiplerine tazminat ödemek zorunda kaldı.


'' Araç Sahipleri Araçlarını İade Edebilecek ''

Mahkeme kararına göre Volkswagen marka dizel araç sahipleri otomobillerini isterlerse iade edecek ve aracının satış fiyatını kısmen geri alabilecek. Tabi bu tüm model yılını kapsamıyor. Volkswagen müşteriye geri ödeme yaparken aracın kilometresi dikkate alınacak.

Almanya'da hali hazırda devam eden tam 60 bin dava için emsal niteliğinde bir karar olacak bu karar Volkswagen'i zor günler beklediğinin habercisi olarak gözüküyor. 


'' Neler Olmuştu ? ''

2015 yılının Eylül ayında ABD Çevre Koruma Ajansı Volkswagen'in emisyon değerlerini manipüle ettiğini ve Volkswagen'in dizel otomobillerinin normal değerlerinin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini belirtmişti.

Bünyesinde çok önemli otomobil markalarını barındıran Volkswagen Grubu uzun bir dönem bu skandal ile gündemde kalmıştı. Çok ciddi miktarlarda ceza ödemeye mahkum kalan Volkswagen ayrıca milyonlarca otomobili geri çağırmak zorunda bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2020, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER