Cityvan ile Camlıvan Arasındaki Fark Nedir ?

Cityvan ile Camlıvan Arasındaki Fark Nedir ? City Van Nedir ? Camlıvan Nedir ? Tüm Cevaplar Bu Yazıda..

Cityvan ile Camlıvan Arasındaki Fark Nedir ?

Cityvan ile Camlıvan Arasındaki Fark Nedir ?

Ticari araçlarda ağırlıklı olarak kullanılan bu iki terim, günümüzde insanların akıllarında halen soru işareti oluşturuyor. İkisi arasında ki farklı tam olarak bilmedikleri için hangisine yönelecekleri, hangisini tercih edeceklerine yönelik akıllarda her zaman soru işareti kalıyor.

Bizler de sizin için akıllardaki Cityvan ile Camlıvan Arasındaki Fark Nedir sorusunu işaretlerini kaldırmak adına her iki kelimeye de detaylıca değinerek konuyu netleştirmek istedik.


City Van Nedir ?

Cityvan Ticari Araçlarda kullanılan bir otomobil terimidir. Oldukça da fazla tercih edilir. Arkası tamamen kapalı olan kapalı kasa panelvan araçlarını hayal edin. Bir de bu araçların yalnızca sol tarafı camla çevrilmiş bir araç düşünün.

Düşündüğünüz o araç Cityvan’dır. Yani kapalı kasa ticari araçların sol tarafının camla konumlandırılırmış hali olarak özetleyebiliriz.


Camlıvan Nedir

Camlıvan ‘da tıpkı Cityvan gibi ticari amaçlar üzerine kuruludur. Personel ve yük taşımacılığında kullanılan panelvan araçların camlı ve koltuklu halleridir. Transporter araçlar en yaygın Camlı van tipleri olarak ön plaka çıkar.

Çeşitleri oldukça fazla olduğundan bir örnek verdik. Bu verdiğimiz örnek sayesinde ikisi arasında bağlantı kurabilir ve araçlar arası ayırımı yapabilirsiniz.


Cityvan ile Camlıvan Arasındaki Fark Nedir ?

  • Camlı vanda koltuk bulunur ve yolcu taşırsınız. Cityvan yük taşımaya meyillidir ve içinde yolcu taşıyamazsınız. Çünkü yolcu koltuğu bile yoktur, fabrikasyon bağlantıları bulunsa da alıp montajlamanız durumunda trafik polisi yakalarsa kesinlikle ceza yazar.
  • Van araçlar ruhsat kamyonet olarak işlendiği için vergileri genel anlamda zaten yüksek olyor. City van araçlar ağırlıklı olarak yolcu değil, yük taşıma güdüsü ile kullanıldığı için vergi anlamında Camlı Vanlara oranla biraz daha fazla.
  • Haliyle hız anlamında da fark mevcut. Biri yük diğeri yolcu odaklı olduğu için ikisinden aynı hızı bekleyemezsiniz. Seyrettiğiniz yolun konumuna göre otoban ya da şehir içi yollarda camlı van araçlarla çıkabileceğiniz hız rakamı daha yüksektir.
  • City van satış bakımından da biraz ucuz, ticari amaçla üretildiği için izalasyonuna çok önem verilir dersek yalan olur. Bu nedenle sağdan, soldan tıkırtılar biraz fazlaca gelebilir.
  • City van aralar daha çok yıpranırlar. İçinde hep yük taşındığı için ikinci ellerinde temiz bir araç bulmak pek kolay değildir.

Umarız Cityvan ile Camlıvan Arasındaki Fark Nedir sorusunun cevabını sizlere vermişizdir. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 15:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
bluemre
bluemre - 12 ay Önce

güzel içerik, teşekkürler. detaylarla, konuyu daha iyi anladım.

Gökhan KOLCU
Gökhan KOLCU - 12 ay Önce

Karavan yapmak/yaptırmak istiyorum ve bu sebeple arada kalmıştım. Yazı faydalı olsu, hedef panelvan :)

bülent karadağ
bülent karadağ - 9 ay Önce

teşekkürler bilgilendirme için

SIRADAKİ HABER