Coilover Nedir ? Ne İşe Yarar ? Avantajları Nelerdir ?

Coilover Nedir ? Ne İşe Yarar ? Avantajları Nelerdir ? Dezavantajları Nelerdir ? Neden Ses Yapar ? Tüm Detaylar Bu Yazıda...

Coilover Nedir ? Ne İşe Yarar ? Avantajları Nelerdir ?

Coilover Nedir ?

Araba donanımları açısında baktığımızda birçok parçasının farklı misyonları var.  Özellikle son dönem araçlarda ki teknolojiler ile birlikte bütün ürünlerin daha değerli olmasından ziyade, bütün donanımlara ait parçaların önemi kat kat artmış durumda.

Araba parçalarından biriside Coilover’dır.  Kelimeyi Coil–Over olarak ayırarak izah etmek daha kolay. Coil kelimesi İngilizce ’de “Sarmak, dolamak” anlamına gelir. Over kelimesinin ise dilimizde “Üstünde” veya “Çevresinde” şeklinde tercüme edebiliriz.

Yani, Coilover ifadesi için “Çevresini saran” diye çevirme en doğru cümle olsa gerek. Bu sistemde “çevresi sarılan” ise aslında bir amortisör ve “Çevresini saran” da bir yaydır. Kısacası “Coilover nedir” sorusunun cevabı “Amortisörü saran yay” da olarak özetlenebilir.


Coilover Ne İşe Yarar ?

Coilover, önemli bir amortisör-yay birlikteliğini sağlar. Her ikisi de net bir şekilde farklı yapılara sahip süspansiyon sistemleridir.

Coilover tek parça bir sistem durumunda olsa da geleneksel yani normal olarak adlandırabileceğimiz süspansiyon sistemlerinde amortisör ve yay ayrı ayrı parçalarda yer alır.

Araba donanımlarında yer alan normal bir süspansiyon sisteminde yay ve amortisör ayrı ayrı değiştirilirken, Coilover sistemlerinde her ikisi birlikte değiştirilebilmektedir. Onu normal sistemlerden ayıran en önemli farklılığı da buradan gelir.


Coilover'ın Avantajları Nelerdir ?

Genel anlamda bu sistemin avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Yol tutuşu: Farkını özellikle virajlarda bariz bir şekilde hissettirir, daha sağlam girdiğinizi anlarsınız. Ayrıca farklı yol şartlarında, ayarlanabilir tip Coilover sistemleri sayesinde yüksekliği ayarlayabilmeniz yola daha net temasınızı sağlayacaktır.

Jant – Lastik: Normal süspansiyon sistemlerinde oldukça büyük çapta olan yay ve muhafazası lastik ebadının büyütülmesinde önemli bir engel durumu olsa da Coilover sistemlerinin derli toplu ve düşük çaplı yapısı (genellikle 60-70mm) jant ve lastiğin çok daha büyük ve geniş seçilebilmesine imkân sağlar.

Ağırlık: Coilover sistemlerindeki daha derli toplu ve bütünleşik yapı sistemin genellikle daha hafif olmasını sağlar.


Coilover'ın Dezavantajları Nelerdir ?

Ne yazık ki bazı dezavantajları da yok değil. Bunların en yaygını fiyat ve korozyon durumu.

Fiyat: Ne yazık ki şu hayat pahalılığında kaliteli ürünleri temin edebilmek için yüksek fiyatları gözden çıkarmanız gerekiyor. Amacınız yalnızca aracın süspansiyon sisteminde düşürme ve sert bir yapı sağlamaksa, Coilover alternatifi sistemlere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Korozyon: Coilover özellikle soğuk havalarda, yağmur çamur gibi doğal koşulların etkisi altında çabuk paslanmalara maruz kalabiliyor. Bunu engellemenizin bir diğer yolu da Coilover kılıfları kullanmak.


Coilover Neden Ses Yapar ?

Yaylar sistem üzerinde devamlı sıkıştırılmış konumdadır. Siz aracınızla herhangi bir çukura girdiğinizde, ya da bozuk takırtılı bir yolda araç esneme isteği doğurur ve bunu yaylar vasıtası ile yapar.

Yaylar da sıkışmış konumda olduğu için araç düzgün bir şekilde esneyemez ve sizlerin duymuş olduğu o tuhaf seslerin çıkmasına neden olur.


Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2020, 15:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan KORKUT
Sinan KORKUT - 13 ay Önce

yıllardır honda ve bmw kullanıcısı olarak coiloveri iki marka aracımda da denedim. honda civic 1.6ies aracımda çok kaliteli bir his ve güzel bir görüntü sağlarken. bmw 5.30 aracımda görüntü güzeldi fakat konfor hissi diye bir şey kalmamıştı. coillerin aslında dezavantajı da arabaya göre değişkenlik göstermektedir. honda kullanıcıları gönül rahatlığı ile taktırabilir fakat honda accordcular taktırmasın konfor kaybolur . ağır araçlarda çok kalitesiz kalıyor.

SIRADAKİ HABER