İmmobilizer Nedir ? Bozulursa Ne Olur ? Arıza Belirtileri..

İmmobilizer Nedir ? Nasıl Çalışır ? Arıza Belirtileri Nelerdir ? Bozulursa Ne Olur ? Nasıl Devre Dışı Bırakılır ? Detaylar Bu Yazıda..

İmmobilizer Nedir ? Bozulursa Ne Olur ? Arıza Belirtileri..

İmmobilizer Nedir ?

Araçların motor teknolojileri, araç içi teknolojiler ve benzeri teknolojiler üzerinde çok hızlı bir gelişim gösterildi. Artık kullanılan sistemler çok daha farklı ve gelişmiş sistemler. Sadece motor teknolojileri ya da sadece araç teknolojileri üzerinde değil, bunun yanında güvenlik odaklı olarak da gelişen birçok sistem var. Bunlardan birisi de İmmobilizer sistemi. Hemen “İmmobilizer Nedir ?”, “Neden Kullanılır ?” sorularına bakalım.

İmmobilizer; Araçların kontak kısmında kullanılan özel bir koruma sistemidir. Hırsızlığa karşı koruma amaçlı olarak sunulan sistemde, kontak anahtarı olmadan araç çalıştırılmaz. Mutlaka aracın kendi kontak anahtarının bulunması gerekir. Bu şekilde araç çalıştırılabilir. Aksi halde düz kontak sistemi devre dışı kalmıştır.


İmmobilizer Nasıl Çalışır ?

İmmobilizer için çalışma sisteminin de oldukça basit olduğunu söylemek yanlış olmaz. Motorun çalışması için kontak kısmında şifreli bir çip bulunur. Bu çipin bir diğer parçası ise aracın resmi kontak anahtarı içerisinde yer alır. Kontak anahtarının içerisinde yer alan çip ile kontak üzerinde yer alan çip arasında bağlantı kurulmadan aracın çalıştırılması mümkün olmaz.

Aracın çalışması için gerekli olan sistem, sadece orijinal anahtarla aracın çalışmasını sağladığı için bu noktada hırsızlığa karşı da tam anlamıyla koruma sunulmuş olur. Sistemin çalışması oldukça basit ve bir o kadar da güvenlidir. Bu şekilde araç sadece kendi anahtarı ile çalıştırılabilir.

Keyless GO Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Fiyatları Ne Kadar ?


İmmobilizer Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Sistemin işleyişinden söz ettikten sonra, “İmmobilizer Arıza Belirtileri Nelerdir ?” sorusuna cevap aramaya çalışalım. Bu noktada sürücülerin bilmesi gereken ilk nokta arıza durumunda sorunun nasıl anlaşılacağı kısmı.

Sorunu anlamak için aracı çalıştırmanız gerekiyor. Diyelim ki anahtarı taktınız ve aracınızı çalıştırmak için kontağı çevirdiniz. Bu durumda aracın çalışması gerekiyor. Aracınızın çalışmaması ve gösterge paneli üzerinde de anahtar logosunun çıkması, bir arızanın olduğunu gösterir.

Gösterge panelinde yer alan simgenin sürekli olarak yanması, İmmobilizer içerisinde arıza yaşandığını gösterir. Bu durumda yetkili bir servise başvurmak gereklidir. Sürücülerin sistemin sorununu kendisinin çözmesi pek mümkün gözükmüyor. Yine de anahtarınızda bir sorun varsa, kirlenme ya da sıvı teması gibi bu durumda ekstra çözümler uygulanabilir.


İmmobilizer Arızası Nasıl Giderilir ?

Diyelim ki yukarıda saydığımız gibi bir sorun yaşadınız ve aracınızı bir türlü çalıştıramıyorsunuz. Bu noktada akıllara “ İmmobilizer Arızası Nasıl Giderilir ? ” sorusu gelecektir. Sorunun nasıl giderileceği konusunda da arızanın durumu oldukça önemlidir.

Eğer arıza, kontak çipi bölümündeyse mutlaka bir servise uğramanız gerekiyor. Eğer sorunun kontak anahtarında yer alan çip içerisinde olduğu görülürse, bu durumda da yedek anahtarınızla deneme yapabilirsiniz.

Yedek anahtarınızla aracınızı sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başarırsanız, sorun anahtar çipinde demektir. Bu durumda da yine servise ya da bir tamirciye ulaşarak tamir yaptırabilirsiniz.


İmmobilizer Bozulursa Ne Olur ?

İmmobilizer sisteminin ne olduğundan söz ettik. Arızalanması durumlarından da söz ettik. Dilerseniz  İmmobilizer Bozulursa Ne Olur ?” sorusuna cevap arayalım.

İlk olarak anahtarın arızalanması durumunda aracın çalışmadığını göreceksiniz. Aracı çalıştırmak istediğiniz zaman, gösterge paneli üzerinde bir anahtar simgesinin bulunduğunu göreceksiniz. Gösterge panelinde anahtar işaretinin uzun süre yandığını göreceksiniz.

Bu ışığın sürekli olarak yanması, İmmobilizer arızasıyla karşı karşıya olduğunuzu gösteriyor. Bu durumda da aracın çalışmadığını göreceksiniz. Aracınızın çalışmaması durumuyla karşı karşıya kalırsınız.

Başka bir şekilde aracınızı çalıştırmak da mümkün olmayacaktır. Mutlaka sorunun çözümü için yetkili bir servise başvurmanız gerekiyor. Aracınızın güvenlik sistemi nedeniyle başka bir şekilde aracınızı çalıştırmanız mümkün olmayabilir. 


İmmobilizer Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Diyelim ki aracınız arızalandı ve İmmobilizer sisteminde bir sorun meydana geldi. Yaşanan bu sorun sonrasında İmmobilizer sisteminin devre dışı bırakılması durumu söz konusu olabilir. Tamircilere de başvurduğunuz zaman ilk olarak İmmobilizer sisteminin devre dışı bırakılması teklif edilecektir. Peki, İmmobilizer Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Bunun için anahtarınızın içerisinde yer alan çipin ve kontak kısmında yer alan çipin çıkarılması yeterli olacaktır. Direk olarak doğrudan bağlantı da yapılabilir. Bu şekilde İmmobilizer sistem devre dışı kalmış olur. Tabii ki bu işlemleri de yine yetkili kişiler tarafından yaptırmak gerekir. Aksi halde daha büyük sorunlara neden olabilirsiniz.


İmmobilizer İptali Durumunda Ne Olur ?

Yaşanan bir arızadan ya da sistemi kullanmak istememeniz durumunda, İmmobilizer İptali işlemini yapabilirsiniz. Peki, İmmobilizer İptali Durumunda Ne Olur ? Bu durumda nasıl sıkıntılar yaşanır?

Bir kere ilk bilmeniz gereken nokta, aracınızın gösterge panelinde sürekli olarak arıza lambasının yanacağı olacak. Aracınızda sürekli olarak arıza lambası yanar ve bunu söndürmek için yapacağınız pek bir şey yoktur.

Diğer bir kısımda ise aracınızın İmmobilizer güvenliği ortadan kalkmış olur. Bu durumda da aracınız düz kontak üzerinden çalıştırılabilir. Ayrıca satarken de aracınızın değeri düşecektir. Tüm bu olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak için herhangi bir arıza durumunda, sistemi tamir ettirmek daha mantıklı bir çözüm olacaktır.


İmmobilizer Aktif Ne Demek ?

Sistemin aktif olduğunu gösteren bir durumdur. Kontak anahtarınızı kontak üzerinden çıkardığınız zaman İmmobilizer Aktif hale gelecektir. Gösterge panelinde yanıp sönen İmmobilizer ışığını görebilirsiniz. Bazı araçlarda bu ışığın sürekli olarak yanması durumu da söz konusu olabilir. Direk olarak gösterge panelinin bulunduğu ekranda İmmobilizer Aktif yazısını da görebilirsiniz.


İmmobilizer Hangi Araçlarda Mevcuttur ?

Aslında bunun için kesin bir bilgi vermek yanlış olur. İmmobilizer hemen hemen her araçta yer alabilir. Aracınızın bu özelliğe sahip olup olmadığını alırken kontrol edebilirsiniz.

Yeni araçların birçoğunda olan bir sistemden söz ediyoruz. Dediğimiz gibi bunun için herhangi bir sınırlama durumunun söz konusu olmadığını söylemek gerekiyor.     


  

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 00:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammet
Muhammet - 1 yıl Önce

Aracımın sente ayarı kaçmiş

SIRADAKİ HABER