Özel Plaka Nedir ? Nasıl Alınır ? Fiyatları Ne Kadar ?

Özel Plaka Nedir ? Özel Plaka Nasıl Alınır ? Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Özel Plaka Nedir ? Nasıl Alınır ? Fiyatları Ne Kadar ?

Özel Plaka Nedir ? Nasıl Alınır ?

Araçlar satın alındığı sırada, eğer araç sıfır bir araçsa bu durumda trafik şubeden yeni bir plaka sunuluyor. Eğer araç ikinci el ise aynı plakayı kullanmaya devam ediyorsunuz. Fakat bazı sürücüler araçlarının plakası kısmında farklı tercihler yapmak istiyor. Standart olarak verilen plakalar yerine özel plaka almak isteniyor. Peki, Özel Plaka Nedir ? Nasıl Alınır ? Bunla için detaylardan söz edelim.


Özel Plaka Nedir ?

Özel Plaka Nedir ?” sorusunun cevabıyla başlayalım. Özel Plaka; standart olarak verilen plakalardan farklı olarak sürücülerin kendilerine göre plakada yer alan harflerin özelleştirebildiği plaka türüdür. Standart olarak sunulan harfler yerine, sürücünün seçtiği anlamlı ya da anlamsız harfler kullanılabiliyor.

Bu plakalarda da yine ilk etapta il koduyla başlıyor. İl kodundan sonraki ifadelerin ise özelleştirilmiş harfler olarak alınabildiğini belirtelim. Burada kişi kendi ismini ya da herhangi başka bir karakteri kullanabiliyor. Tabii ki bunun için belli başlı şartları karşılamak gerekiyor.

Standart plakadan biraz daha farklı birtakım işlemler yapılmadı gerekiyor. “Özel Plaka Nedir ?” sorusunu cevapladıktan sonra, geçelim plakaların nasıl alınacağı kısmına ve bu kısımda sürücülerin nasıl gereklilikleri olduğuna.


Özel Plaka Nasıl Alınır ?

Şimdi ise “Özel Plaka Nasıl Alınır ?” sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Dediğimiz gibi özel plakaları alırken normal plakalar için uygulanan sistemlerden biraz daha farklı bir sistem kullanılması gerekiyor. Bu işlemleri adım adım ele alacağız.

  • İlk olarak adresinizin bulunduğu ilin plaka kodunu alabileceğinizi belirterek başlayalım. Bulunduğunuz ilin kodu neyse, bu kodu alabilirsiniz. İstanbul’da oturuyorsanız 34 plaka kodunu alabileceksiniz.
  • Bu kısımda bir sorun yoksa bulunduğunuz ilin emniyet müdürlüğünde yer alan trafik şubesine başvuruda bulunmanız gerekiyor.
  • Şimdi istediğiniz plakaya olan ilgiyi göre bir miktar ödeme yapmanız gerekecek. Hem plakanın alınabilirliği uygun hem de belli bir bedelini ödemenizin ardından işlemleriniz başlamış olacak.
  • Bu işlemlerin ardından ise plakanın çıkarılması işlemlerine geçilecektir. Dediğimiz gibi seçtiğiniz özel karakterlerin alınmaya uygun olması gerekiyor.

Özel Plaka Nasıl Alınır ? sorusuna cevap aramaya çalıştık. Özel Plaka Nasıl Alınır ? sorusundan sonra ise Özel Plaka Fiyatları için bilgilendirme yapalım. Öyle ki plakanın nasıl alınacağı kısmında söz ettiğimiz gibi, istenen harflere bağlı olarak belli bir miktar ödeme yapmak gerekiyor. Ödeme yapılması, plakaların çıkması için şartlar arasında yer alıyor. Hemen merak edilen sürücüler için fiyatlar konusunda da bilgi verelim.

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır ? Adım Adım Plaka Yenileme


Özel Plaka Fiyatları

Bu durumda yine değişken koşullar söz konusu. Eğer aracınız sıfır bir araçsa ve plaka yeni çıkıyorsa bu durumda 5 ile 20 bin TL arasında değişen ödemeler gerçekleştirilebilir. Burada fiyatı belirleyen, aracın plakası için istenen harflerin durumu olacaktır. İstenen harflere gösterilen ilgiye göre durum değişiklik gösterebilir.

Özel Plaka Fiyatları konusunda bilinmesi gereken bir başka konu ise ikinci el satın alımlarında karşımıza çıkıyor. İkinci el satın alımlarda, özel plakalar alınırken fiyatlar çok daha yüksek olabiliyor. Yine belli kurallar neticesinde Özel Plaka Fiyatları değişiyor ancak ikinci el satımlarda, çok daha yüksek fiyatlar istenebiliyor.

Bunun için 100 Bin TL'ye kadar çıkan rakamları görmek mümkün olabiliyor. Plaka fiyatlarında yaşanan değişikliğin talebe göre değişiklik gösterebildiğini de ekleyelim. Sürücülerin buna göre fiyat alması gerekiyor.


Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER