30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiPartiküllü Motor Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Partiküllü Motor Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Normal motor yağı; motorlu taşıtlarda motorun çalışan parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturur ve sürtünen yüzeylerin aşınmasını önler. Motorun içinde çalışan parçaları da temizler.

Partiküllü motor yağı nedir peki? Partiküllü motor yağı, dizel araçlarda kullanılan partikülü sistemine özel tasarlanan bir motor yağıdır.

Partiküllü motor yağı ince ve performans arttırıcı yağdır. Dizel yakıtın yanması benzinliye göre daha zor olduğu için, piston hareketi partikülsüzden daha fazladır ve sürtünme minimum performans maksimum şeklindedir. Bunun için bir dizel partikül filtresi vardır.

Bazı dizel motorların egzoz akışına takılan bir emisyon kontrol cihazıdır. Dizel motorlu araçların “Euro 5” emisyon gereksinimlerini karşılaması için dizel partikül filtresi (DPF) 2009 yılında piyasaya sürülmüştür.

Bununla birlikte atmosfere fiziksel kirlilik miktarını büyük ölçüde azaltmak amaçlanmıştır.  Bunu uygulamaktaki en büyük amaçta hiç şüphesiz devletin kanuni olarak getirmiş olduğu atık gaz kısıtlaması.


Partiküllü Motor Yağı Nasıl Anlaşılır?

Partiküllü motorda kullanılan yağ, üretici firma aksini belirtmediği süre 5W30’dur. Tercihinizi bu yönde yapın. Partiküllü motor yağı için kullanılan dizel partikül filtresi vardır. Bazı dizel motorların egzoz akışına takılan Bir emisyon kontrol cihazıdır.

Bugünlerde araç egzoz sistemlerinin ortak bir parçasıdır. Ancak birçok insan ne yaptıklarını bilmez ve daha az hasar veya engelleme olmamasını sağlamak için uyumlu bir motor yağını sahip olmaları gerektiğini daha az bilir. Araç el kitabınız varsa kontrol edin.

Bu muhtemelen aracınızda bir tane takılı olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu olabilir, çünkü dizel partikül filtrelerine adanmış bir bölümün tamamını ve hangi araç modellerinin bunlarla donatılmış olduğunu gösterir.


Partiküllü Motor Yağı ile Normal Motor Yağı Arasındaki Fark Nedir?

Partiküllü dizel motorun diğeri ise benzinli motordur. Dizel dıştan yanmalı yani enjeksiyonlu diğeri ise içten yanmalı hava ile tepkimeye giriyor. Dizel yakıt dıştan yanma denilen elektrik enjeksiyon yardımıyla silindir yuvalarına girer ve hava alır.

Enjeksiyonda bu kanala kıvılcım atarak yanmasını kolaylaştırır. Yağ olarak da dizel 5/20 yani ince yağ, benzinliye 15/30 gibi kalın yağ katılıyor. Yanma işlemi sırasında az miktarda motor yağı yakılır, ancak düzenli olarak kontrol etmeniz ve doldurmamız gerekir.

Bu yanmış petrol parçaları potansiyel olarak ve çok hızlı bir şekilde dizel partiküllü filtreye kalıcı ya da geçici zararlar verebilir. Vermiş olduğu bu zararda çok küçük masraflar doğurmaz.

Karşılaşmak istemeyeceğiniz derecede yüksek fiyatlar önünüze çıkabilir. Bu nedenle tercihinizi yaparken oldukça dikkatli olmak zorundasınız. Partiküllü motor yağı ile normal motor yağı arasındaki fark budur.


Partiküllü Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır?

Araçlardan ziyade, bizim için önemli olan motor tipleri. Partiküle sahip dizel motorların tamamında bu motor yağını kullanmak zorundasınız.

Euro 4 araçların bazılarında, Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunan dizel partikül filtresi emisyon standartlarını karşılamak için geliştirilen bir parçadır.

Yapı olarak bal peteğine benzeyen bu filtre egzozdaki çevreye zararlı katı partikülleri tutar ve bünyesinde hapseder ancak filtre de bulunan bu partiküllerini seviyesi zamanla artar ve tıkanma gibi sebeplere yol açar.

Kısacası partiküllü motor yağı hangi araçlarda kullanılır sorusunun cevabı ; Partiküle sahip tüm dizel araçlarda kullanılabilir.


Partiküllü Araca Partikülsüz Yağ Koyarsak Ne Olur?

Peki partiküllü araca partikülsüz yağ koyarsak ne olur?

Bazı yağlar da genelde partikül filtreli dizel motorlarda ve benzinli motorlarda kullanıma uygundur yazar, ancak partiküllü araca partikülsüz yağ koyarsak sürtünme kuvveti verimli olmaz performans düşer. Partikülün tıkanma sorunu ile karşılamanız ne yazık ki yüksek ihtimal.

Kısa vade de fark edip hemen tahliye ederseniz büyük bir sorun yaşamazsınız fakat uzun vadede kullanıma inatla devam etmeniz durumunda partikül mutlaka tıkanacaktır. Bunun dışında yağ kalınlıklarında farklı olduğu için motordaki sürtünme sonucu oluşan atıkları yeterince temizleyemez.

Bunu ince bir elek gibi düşünebilirsiniz. Büyük bir pislik ince elekten geçmeyecektir. Motorda da öyle, tüm artıkları temizlemek için ona yönelik tasarlanmış olan motor yağlarını kullanmanız gerekli.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -