29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayenePatlak Amortisör Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Patlak Amortisör Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Patlak Amortisör Muayeneden Geçer mi?

TÜVTÜRK istasyonlarında süspansiyon incelemesi yalnızca aracın en alçak noktasının yerden yüksekliğinin hesaplanması ile sınırlıdır. Çapraz rampa platformunda geçen araçların süspansiyon incelemesi sona ermektedir.

Fakat ne yazık ki patlak amortisörün çapraz rampa ve yerden yükseklik tespitinde tespit edilmesi mümkün değildir. Patlak amortisörün tespiti ancak araç seyir halindeyken net olarak saptanabilmektedir.

Bu sebeple TÜVTÜRK onayı alınmış olsa dahi aracınızdın amortisörlerinin patlak olduğundan şüphelenmeniz durumunda derhal yetkili servise gitmenizi öneririz.

Bunun yanında amortisörün sızdırma miktarına bağlı olarak normal dışı hasar almış amortisörün araç yüksekliğinde değişime yol açması ve yerden yükseklik, çapraz rampa testlerinden geçemeyerek testip edilmesi mümkün olabilmektedir. Kısacası patlak amortisör muayenede sorun oluşturmaz.


Patlak Amortisörlü Aracın Cezası Var mı?

Bilindiği üzere TÜVTÜRK onayı alan araçların trafiğe çıkış izni bulunmakta, trafik denetlemesinde herhangi bir yaptırıma tabi olmaları söz konusu olmamaktadır. Patlak amortisör konusunda da araç yüksekliğinde değişime sebep olacak şekilde hasar almış amortisörlerin dışındaki durumlarda amortisör arızası tespit edilemeyecektir.

Fakat  amortisör hasarının tespit edilememesi sebebiyle cezai işleme tabi olmaması, onarımın ertelenmesi için sebep olmamalıdır. Amortisörler aracın temel güvenlik ekipmanlarındandır. Patlak amortisörün taşıdığı sekme ve savrulma riskleri sebebiyle en kısa sürede onarım işleminin gerçekleştirilmesini öneririz.


Patlak Amortisör Nedir?

Süspansiyon sistemi birbiri içerisinde yerleştirilmiş amortisör ve helezon yaydan oluşmaktadır. Darbe etkisiyle enerjiyi depolayıp geri bırakan helezon yayın, yaylanma sayısını kontrol altında tutmak ve aracın sekmesini önlemek için amortisör sistemi kullanılmaktadır. Amortisör sistemi içerisinde yağ barındıran basınç tüpüdür.

Oluşan deformasyonlar sonucu amortisör içerisindeki yağın dışarı sızması olayına halk arasında amortisör patlaması olarak adlandırılmaktadır. Bu durum amortisörün çalışmasını durdurmakta ve oluşan darbelerin yalnızca helezon yay tarafından emilmesine sebep olmaktadır.

Yalnızca helezon yay tarafından absorbe edilen darbe kuvveti, yaylanmayı kısıtlayacak bir amortisör sisteminin olmaması sebebiyle aracın her tümsekte defalarca sekmesine, araç dengesinin bozulmasına sebep olacaktır.

Viraj giriş ve çıkışlarında amortisörlere binen yükün uygun dengede absorbe edilememesi sebebiyle araç için ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple amortisör arızalarının ihmal edilmemesini öneririz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -