26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayenePatlak veya Delik Egzoz Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Patlak veya Delik Egzoz Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Patlak veya Delik Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Egzoz hattında delik / çatlak oluşması basınçlı gazın susturucuya ve katalizöre ulaşamadan tahliye edilmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla çatlak oluşumu yüksek sese ve yüksek emisyon oranlarına sebep olmaktadır.

Neredeyse tüm egzoz çatlakları muayene geçişine engel olsa da egzoz deliğinin hattın neresinde oluştuğu önem arz etmektedir. susturucu ve katalizör sisteminin öncesinde oluşan çatlakların muayeneden geçmesi mümkün değilken katalizör sonrasında oluşan çatlaklar muayene geçişinde probleme sebep olmayabilmektedir.


Patlak Egzoz Kullanımının Cezası Var mı?

Egzoz delinmesi durumu genelde susturucu sisteminin öncesinde oluşur. Susturucu sistemine girmeden tahliye edilen hava tahmin edileceği üzere izin verilenin üzerinde ses çıkışına sebep olmaktadır. Yüksek seste çalışan egzozlar trafik kontrolünde cezai işleme çarptırılmaktadır.

2021 yasalarının ilgili maddesi “Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması.” olarak belirtilmiş olup , ceza miktarı 1002 TL‘dir.  İlgili cezanın erken ödenmesi durumunda  tutar 751.50 TL‘ ye düşmektedir.

Delik oluşumunun yalnızca katalizör sisteminde oluşma durumunda ise egzoz sesi normal olacak fakat egzoz emisyon oranı artacaktır.

Bu durum muayene geçişi için engel teşkil ederken trafik kontrolü sırasında tespit edilmesi mümkün olmaması sebebiyle cezaya tabi değildir.


Patlak Egzoz Nedir?

Yüksek sıcaklıkta ve basınçlı gaz tahliye etme görevine sahip olan egzoz sisteminin zamanla deforme olması söz konusudur. Kalitesiz yakıt kullanılması ve silindir içerisinde yanmamış yakıtın egzoz hattından tahliye edilmesi durumunda yakıt egzoz hattı içerisinde tutuşarak egzoz hattının deformasyon sürecini hızlandırmaktadır.

Deformasyon veya dış etkenler  sebebiyle çatlayan / delinen egzoz sistemi, basınçlı gazın planlanmayan bölgelerde tahliye edilmesine sebep olmaktadır.  Katalizör ve susturucu sisteminden geçemeden tahliye edilen egzoz gazı araç sesinin ve egzoz emisyonunun aşırı artmasına sebep olmaktadır.

Katalizöre ve susturucuya yönlendirilmeden tahliye edilen egzoz gazı pistonlar üzerindeki ters basıncın azalmasına sebep olduğu için araç performansını arttırmaktadır.

Genelde istenilmeyen bir durum olan egzoz delinmesi kimi zaman yüksek ses beklentisi sebebiyle keyfi olarak da yapılabilmektedir. Egzoz emisyonları ve ses gürültüsüyle çevreye verdiği zarar sebebiyle bu tarz modifikasyonlar önerilmemektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -