22.7 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaPeugeotPeugeot 5008 En Detaylı İncelemesi

Peugeot 5008 En Detaylı İncelemesi

Peugeot 5008 Ne Kadar Yakıyor, Fiyatları Nasıl, İkinci El Piyasası Var mı, Donanımları Neler ? Daha Fazlası Bu Yazıda!

Peugeot 5008 İncelemesi

Peugeot’nun yeni piyasaya sürdüğü Peugeot 5008’in dış görünümüne baktığı zaman oldukça keskin hatlarla şekillendiğini görüyoruz. 5008, Peugeot’nun diğer SUV’ları gibi değil de daha cesur hatlara sahip gerçekten etkileyici bir tasarıma sahip.

Özellikle ön farlarının eğimli keskin duruşu araca güçlü bir bakış katmış.Ayrıca dik konumlandırılan ön ızgara öndeki hava kanalları ile birleştirilerek Yeni Peugeot 5008’in ön görüntüsünü dikkat çekecek hale getirmiş.

Aracın arka tarafına baktığımızda arka cam sütununun oldukça hoş gözüken aerodinamik çizgisi otomobile dinamik bir hava katmış. Peugeot 5008’in yeni kasasının dış tarafında en çok göze çarpan 3 arslan pençesi şeklindeki LED farlar. Gündüz ve gece yanan LED farlar aracın karakterini ortaya koymuş diyebiliriz. Kısacası 5008’in dış tasarımı çoğu kişi tarafından büyük beğeni topladı.


Peugeot 5008’in Motor Seçenekleri Neler ve Performansı Nasıl ? 

Peugoet 5008 3 farklı motor seçeneği ile müşterilerine sunulmuş. Tüm motor seçenekleri önden çekişli olarak göze çarpıyor. 120 beygir güce sahip 1.6 motorlar otomatik şanzımanda beygir gücünü biraz daha arttırıyor.

 +  BlueHDi motor, Euro6 dizel motorunu kullanırken gerçek Blue teknolojisine sahip. Çok düşük egzoz emisyonuna sahip motoru düşük yakıt tüketimine de katkı sağlıyor. Ülkemizde en çok tutulan 5008 modellerinden biri 1.6 BlueHDi olarak karşımıza çıkıyor.

 +  PURETECH motor, 5008’in üç silindirli benzinli motor seçeneği olarak üretilmiş. Tüm devirlerde atik bir dinamiğe sahip. Kendi segmentinde 2015,2016 ve 2017 senelerinde Yılın Motoru seçilmiştir. Düşük egzoz emisyonlarına sahip bu motor seçeneği yine çok tutulan modellerden olmuş.

 +  EAT6 Tam Otomatik Şanzıman motor seçeneği de yine fazla tutulan seçeneklerden. Yenilikçi bu motor, 6 ileri otomatik şanzımana sahip olmasının yanında yüksek tork değerleri ile sizi yolda yokuşta baymayacak sürüş keyfi yaşatacak.

Quickshift ile hızlı vites değiştirme yetisi olan bu otomatik şanzıman elektrikli vites kumandası ile kontrol edilmekte. Elektrikli darbe kontrolü, spor modu ve quickshift ile segmentinde ki diğer araçların çok çok öne geçmesini sağlayan özelliklere sahip.

Ülkemizde hali hazırda 1.6 BlueHDi, 1.6 HDi, 1.6 THP  ve 1.6 e-HDi seçenekleriyle kullanıcılarıyla buluşmuş durumda.


Peugeot 5008 Ne Kadar Yakıyor ? 

Euro6 Dizel motora sahip olan Peugeot 5008 tüm motor seçeneklerinde ortalama aynı yakıt değerlerine sahip diyebiliriz.

Fabrika verilerine baktığımızda şehir içinde 100 kilometrede 4.5 litre yakıt tükettiği belirtilen Peugeot 5008 şehirler arası uzun yollarda bu rakamı 3.9 litrelere kadar düşürdüğü belirtilmiş. Araç ortalama olarak kilometrede 25 kuruş yakıt tüketiyor fabrika verilerine göre.

Fakat her arabada olduğu gibi bu araba modelinde de yakıt tüketimleri fabrika verileri gibi olmuyor malesef. Kullanıcı yorumları ve yapılan test sürüşleri neticesinde Peugeot 5008’in kilometrede 37 kuruş yaktığı gözlemleniyor.

İki sonuçta oldukça tatmin edici değerlere sahip ve böylesi bir SUV için çok düşük yakıt tüketimi değerleri var gerçekten.


Peugeot 5008’in İç ve Dış Donanımları Nelerdir ? 

Zengin donanımlara sahip Peugeot 5008 yeni kasasıyla fazla ilgi çekici durumda. Aracın donanımlarına geçmeden önce ön konsolunda özel bir kumaş kullanıldığını söyleyelim. Aracın her yerindeki krom detaylar aracın albeniliğini gerçekten arttırıyor.

 +  7 koltuklu SUV, modüler seçenekleri ile müşterilerine çok farklı seçeneklerde oturma hakkı tanıyor. Arka koltuklar farklı kombinasyonlarla değiştirilip yatırılabiliyor. Bunun yanında iki tane çıkarılıp takılabilen koltuk size ihtiyaç olduğunda hem fazla bagaj hacmi hemde fazla oturma kapasitesi sağlıyor.

 +  Aracın içerisindeki neredeyse tüm donanımları PEUGEOT i-Cockpit özelliği ile kontrol edebiliyorsunuz. PEUGEOT i-Cockpit gerçekten çok kullanışlı çok kolaylık sağlayan teknolojik gelişmelerden biri olmuş. Duyularınızla kontrol edebildiğiniz özellikler aracın segmentindeki diğer araçlarla arasındaki farkı açmış durumda. Ayarlanabilir iç ortam aydınlatması, aracın içinde 3 farklı koku çeşidi ve deri ve kromun birleşip harika çizgiler yarattığı görülüyor.

 +  Direksiyondan bahsetmek gerekirse aracın yeni kasasında gerçekten deri ve sportif bir direksiyon karşımıza çıkıyor. Çok fonksiyonelli direksiyonun araca değişik bir hava kattığı bir gerçek.

 +  Bunun yanında aracın ön konsolunda bulunan 8” inç dokunmatik ekranda Mirror Screen akıllı telefonunuza bağlayarak birçok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca araçta merkez konsolda akıllı telefonunuzu kablosuz olarak şarj edebileceğiniz bir alan var. Bu da aracın içindeki kablo kirliliğini ortadan kaldırıp size temiz ve rahatlatıcı bir ön konsol görünümü verecektir. Bu ekran ile TomTom navigasyon sistemi ile sizi gideceğiniz yere en kısa ve en hızlı yollardan ulaştıracak navigasyon sistemini kullanabiliyorsunuz.

 +  Aracın tavanında yer alan panoramik sunroof 5008’in içini ferahlatmış. Ferah iç donanımla birlikte Peugeot 5008 Focal Hi-Fi Premium ses donanımı ile birlikte hatasız ve çok kaliteli bir ses deneyimi sunuyor sizlere.


Peugeot 5008’in Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu, Araç Boyutları ve Lastik Ebatları Ne Kadar ? 

Peugeot 5008 kendi sınıfındaki en geniş bagaj hacmine sahip araç. Yeni Peugeot 5008, 7 koltuklu kullanımda tam 780 litrelik bagaj hacmi sunuyor. 5 koltuklu kullanımda ise bu rakam 1060 litreye kadar çıkıyor. Yani hem normal araç gibi 5 kişilik bir sürüş gerçekleştirip aynı zamanda tam tamına 1060 litrelik bagaj hacmine sahip olacaksınız. Bu rakam gerçekten çocuklu aileler için gayet iyi diyebiliriz.

Peugeot 5008 yakıt deposu hacmi 56 litre olarak tasarlanmış. Aracın boyutlarına baktığımızda uzunluğu 4.6 metre olan 5008’in genişliği 1.8 metre olarak belirlenmiş. Aracın ağırlığı ise 1380 kilogram.

Peugeot 5008’in lastik ebatlarına baktığımızda 215/65 R17 ve 225/55 R18 seçenekleri karşımıza çıkıyor.


Peugeot 5008 Güvenli Mi ? 

Peugeot aracın tasarımında ve donanımlarında gösterdiği performansı güvenlik açısından da göstermişe benziyor.  Özellikle aracın gövde yapısı darbeleri absorbe eden bir yapıya sahip. Bundan başka aracın ön camının üst tarafında yolu takip eden bir kamera sistemi mevcut. Aracın yarı otonom yani insansız otomatik sürüşü için ön tamponun üzerinde radar ve ultrasonik sensörler bulunuyor. Bunun yanında iki tane 180° açıya sahip video kameralar mevcut.

Araçta bulunan bazı güvenlik donanımları şunlardır;

 +  Hız Levhası Tanıma

 +  Mesafe Uyarılı Aktif Güvenlik Freni

 +  Aktif Şerit Takip Sistemi

 +  Kör Nokta Uyarı Sistemi

 +  Sürüş Dikkat

 +  Yorgunluk Uyarısı

 +  Hız Sabitleme Sistemi

 +  Park Yardım


Peugeot 5008’in Yol Tutuşu, Süspansiyonu, Konforu ve Ses Yalıtımı Nasıl ? 

1380 kilogramlık Peugeot 5008’in yol tutuşunun oldukça harika olduğunu aracın içindeki herkes net olarak hissedebilir. Yol ve lastik sesini kesinlikle içeri almayan 5008, gerçekten üst seviye konfora sahip. Aracın içinde yolda giderken sarsıntısız ve gerçekten rahat bir sürüş keyfi sağlıyor.

Aynı zamanda zorlu yollar için Grip Kontrol Sistemi ile farklı yol şartlarına göre araç çekiş sistemini değiştirebilirsiniz. Yola göre çekiş seçeneği gayet harika bir donanım denebilir.

Son olarak Yokuş İniş Kontrolü ( HADC ) ile araç viteste iken veya boşta iken hızınızı otomatik ayarlayabilir ve engebeli yollarda hızınızı kontrol altında tutabilirsiniz.


Peugeot 5008’in Yedek Parçası Pahalı Mı ? 

Aracı aldıktan sonra yedek parça fiyatları sizin için önemli bir kriter haline gelecek. Olası bir kaza halinde parçaya ihtiyacınız olduğunda aracınızın yedek parça fiyatları sizin için çok önemli olacaktır. Gelin sizle Peugeot 5008’in yedek parça fiyatlarına bakalım. Aracın orjinal parçaları Peugeot servislerinde satılmakta.

Peugeot 5008 yedek parça fiyatlarına baktığımızda çıkma çamurluk fiyatları 600 TL civarında, çıkma far fiyatları 2000 TL civarında, Stop lambaları 1500 TL civarında, çıkma kaput fiyatları 1500 TL civarlarında bulunuyor.

Fazla uygun denemeyen yedek parça fiyatlarına sahip Peugeot 5008’i aldıktan sonra parçaya duyacağınız ihtiyacı da mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekemektedir.


Peugeot 5008’in Fiyatı Ne Kadar ? 

Aracın sıfır km fiyatları kimine göre fazla kimine göre uygun olabilir peki nedir sıfır km fiyatları gelin bakalım;

 +  ACTIVE PureTech 130hp EAT6 SkyPack 270.900 TL

 +  ALLURE PureTech 130hp EAT6 289.900 TL

 +  GT Line 1.6 THP 165hp EAT6 317.000 TL

 +  ALLURE 1.6 BlueHDi 120hp EAT6 311.000 TL

 +  ALLURE 1.6 BlueHDi 120hp EAT6 Elegance Pack 328.000 TL

 +  GT Line 1.6 BlueHDi 120hp EAT6 332.900 TL

Peugeot 5008’in ikinci el araç fiyatlarına baktığımızda aracın fiyatlarının 56.000 TL ile 280.000 TL arasında değiştiğini görüyoruz. Temiz bir 5008’i 100.000 TL civarlarına almanız mümkün.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -