20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiPlaka Değiştirme | Detaylı Rehber | 2021 |

Plaka Değiştirme | Detaylı Rehber | 2021 |

Plaka Değiştirme

Otomobil alan kişilerin veya otomobili bulunan müşterilerin zaman içerisinde araçların plakalarını değiştirme ihtiyaçları doğabilir. Bu yüzden de bugün siz değerli okurlarımıza Plaka Değiştirme ile ilgili olarak aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını buradan açıklamak istiyoruz.

Plaka değiştirmek için izlemeniz gereken 4 adım bulunmaktadır. Bu 4 adımı da sizlere detaylı bir şekilde açıklayalım.

 1. Gerekli olan belgelerin toplanması
 2. Notere giderek plaka değiştirmek istediğinize dair bildirim yapmak
 3. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı şubelerden randevu almak
 4. Son olarak ise şoförler odasına giderek buradan plaka basımınızı yaptırmak ve plakanızı almak yeterli olacaktır.

Plaka Nasıl Değiştirilir?

Plaka değiştirmek istediğiniz zaman yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları takip ederek işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Plaka Değiştirmek İçin Gerekli Olan Belgeler veya Evraklar

 • Öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızın yazılı olduğu Nüfus Cüzdanı belgenizin yanınızda bulunması gerekmektedir. Günümüzde T.C Kimlik numarasını almayan vatandaşlarımız en yakın nüfus müdürlüklerine giderek buradan bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirler.
 • Plakasını değiştirmek istediğinizin aracın zorunlu mali sorumluluk sigortası yani poliçesinin gününün geçmemiş olması gerekmektedir. Aksi durumda plaka yenileme işlemini yapma şansınız bulunmayacaktır.
 • Plakasını değiştirmek istediğinizin aracın trafik belgelerinin ve eski plakalarınızın yanınızda bulunması gerekmektedir.
 • Son olarak ise yanınızda noter satışınızın veya geçici tescil belgenizin aslının ve fotokopisinin yanınızda bulunması gerekmektedir.

Bu yukarıda belirttiğimiz belgeler yanınızda bulunduğu zaman plaka değiştirme işlemi sırasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan kısa yoldan işlemlerinizi yapabilirsiniz.


Plaka Değişikliği İçin Gerekli Şartlar

Aracınızda bulunan plakanın değiştirilmesi için bazı şartların bulunması gerekmektedir. Bu yüzden de bu şartları yerine getirmeniz durumunda sizlerde aracınızın plakasını kolayca belirttiğimiz şekilde değiştirebilirsiniz.

 • İlk olarak ikinci el bir araç olmanız durumunda plaka değişikliği yapma şansınız bulunmaktadır. Yani almış olduğunuz aracın plakasını kullanmak istemediğiniz zaman plakasını kolayca değiştirme şansınız bulunmaktadır.
 • Bunun dışında araç sahibinin istediği zaman da plaka değiştirme hakkının bulunduğunu belirtelim.
 • Plakasını değiştirmek istediğiniz zaman da aracınızın muayenesinin olması gerekmektedir. Muayenesi olmayan araçlar için herhangi bir şekilde plaka değişikliği yapılmayacağını belirtmek istiyoruz.
 • Son olarak ise aracınızın ödenmesi gereken MTV borcunun bulunmaması gerekmektedir. Muayene gibi MTV borcunun da olması aracın plakasının değişmesine engel teşkil eden durumlar arasında yer almaktadır.

Bu belirttiğimiz şartları yerine getiren vatandaşlarımızın diledikleri zaman plakalarını değiştirme durumlarının söz konusu olduğunu belirtelim.


Plaka Değiştirme İşlemi Zorunlu  mudur?

Plaka değiştirme konusunda herhangi bir zorunluluğunuzun bulunmadığını belirtmek istiyoruz. Özellikle de ikinci el bir araç aldığınız zaman eğer aldığınız aracın plakasını değiştirmek istemezseniz, bu konuda herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Hatta aracınız ile ikamet ettiğiniz adresinizin farklı bir ile taşınması durumunda bile aracınızın plakasını değiştirmeye gerek bulunmamaktadır.

Bu yüzden de plaka değiştirme konusunda tercih tamamen araç sahiplerine bırakılmıştır. İsterseniz aracınızın plakasını değiştirin, isterseniz de aracınızın plakasını olduğu gibi kullanabilirsiniz.


Plaka Değiştirme Ücreti

Araç plakası değiştirmek isteyen vatandaşlarımızın plaka değişikliği karşısında belli bir ücret ile bu işlemi yapma şansları bulunmaktadır. Bu yüzden de plaka değiştirme ücreti hakkında merak edilen ücretlerin detaylarını siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

2020 yılı içerisinde plaka değiştirme işlemi yapmak istediğiniz zaman toplamda 283 TL ücret ödemek zorunda olacaksınız. Toplamda 240 TL’lik bir noter masrafının olduğunu belirtelim. Plaka değiştirmek istediğiniz zaman notere gittiğiniz zaman toplamda yatırmanız gereken ücret 240 TL olurken, Şoförler odasına yatırmanız gereken plaka değişikliği içinse yatırmanız gereken ücretin 43 TL olduğunu belirtelim. Yani bu rakamların hepsinin toplamı 283 TL olarak karşınıza çıkmaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi bu rakamları ödemek zorunda olmadığınızı, plaka değiştirme işlemini yaptırmak tamamen sizin tercihinizde olduğunu belirtmek istiyoruz.


Plaka Değiştirme Süresi

Plaka değiştirme süresi de araç sahiplerinin merak ettiği konular arasında gelmektedir. Özellikle aldığınız ikinci el aracınızın plakasını değiştirmek için başvurduğunuz süre içerisinde toplamda 30 gün içerisinde gerekli olan başvuruları yaparak bu süre içerisinde plakanızı kolay bir şekilde yenileyebilirsiniz. 1 aylık süre içerisinde başvuru yapmamanız durumunda ise yapmış olduğunuz bütün randevuların iptal olacağını ve bu durumda işlemlerinizi yeniden yapmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz.


Plaka Değiştirilmesi Gereken Durumlar

Son çıkartılan yasa ile birlikte bazı araçların plakalarını değiştirmesi gerektiği açıklandı. Özellikle 2018 yılı içerisinde alınan kararlardan sonra bazı araçların kullandığı ve yasal olmayan APP plakaların ağır kusurlu olarak geçmesinden dolayı bu araçların plakalarını değiştirme durumlarının ortaya çıktığını belirtelim.


Ağır Kusurlu Olan Plakalar Hangileri?

Araçlarınızda yer alan plakaların son derece önemli olması bazı durumlar ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacağınızı göstermektedir. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan APP plakalara yasak gelmesinden sonra bu plaka ile araç kullanan sürücülerin en kısa süre içerisinde plakalarını orijinal plaka ile değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda çok ciddi şekilde cezai yaptırım ile karşı karşıya kalma durumunuz bulunacaktır.

 • APP plakalar

Değiştirilmesi gereken plakalar arasında ilk sırada APP plakalar gelmektedir. Orijinal olmayan bu plakaların üzerinde bulunan kabartmaların bazı durumlar emniyet güçleri tarafından okunamaması bu yasağın gelmesinde etkili olmuştur.

 • Üzerinde vida veya delik bulunan plakalar

Daha önceleri araçların plakalarını araçların plakalık yerlerine monte etmek için kullanılan vidaların elektronik sistemlerde okunamaması da araçların plakalarının değiştirilmesi için gerekli olan durumlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden de araçlarınızın plakalarında eğer vida veya delik bulunuyorsa bu plakaların acilen değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda bu plakaların muayene sırasında sizleri zor durumda bırakacağını hatta muayene işleminde de geçmeyeceğini belirtmek istiyoruz.

 • Deforme olmuş plakalar

Değiştirilmesi şart koşulan bir diğer plakalarda deforme olan plakalardır. Bu plakalarda da meydana gelen deformeler eğer elektronik sistemler tarafından okunma konusunda sıkıntı yaratıyorsa, acilen değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda cezai işlem ile karşı karşıya durumunuz söz konusu olacaktır. 283 TL’ye değiştirme şansınızın olduğu bu plakaları değiştirerek daha yüksek cezalar ödemek zorunda kalmanızı istemeyiz.

 • Damgası olmayan plakalar

Son olarak ise üzerinde damgası bulunmayan plaka türleri de değiştirilmesi gereken plakalar arasında yer almaktadır. Özellikle de son yıllarda emniyet güçlerinin bu belirttiğimiz kusurlara çok fazla dikkat ettiğini belirtelim. Bu yüzden de eğer plakanız üzerinde eğer damga bulunmuyorsa, yukarıda belirttiğimiz şekilde işlemleri yaparak plakanızı kısa yoldan değiştirebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde plakaların değiştirilmesi konusunda sizlerde en kısa süre içerisinde işlemlerinizi yaparak sorunsuz bir şekilde yeni plakalarınızın sahibi olabilirsiniz. Hatta ceza yeme durumunuz olmaması için elinizi ne kadar çabuk tutarsanız o kadar çabuk bu işlemi yapma fırsatını yakalamış olabilirsiniz.

Plaka değiştirme işlemleri ile ilgili olarak aklınıza takılan diğer soruların cevapları için sitemizde bulunan yorum kısmı bölümünden bizlere sorularınızı sorarak aklınıza takılan soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -