15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

Plaka Lambası Yanmıyor Muayeneden Geçer mi?

Popüler Yazılar

Plaka, genel kurallar değerlendirildiği zaman net bir şekilde okunması gereken aracım kimliği olarak değerlendirilir. Her durumda plakaların net bir şekilde okunuyor olması gerekir. Plakası net bir şekilde okunmayan araçların trafikte cezai işleme maruz kalabileceğini ekleyelim. Plakanın geceleri de net bir şekilde okunması için plaka lambası kullanılır.

Peki, plaka lambası yanmıyor ise bu durumda araçların muayeneden geçmesi mümkün mü ? Araçların yeniden onarılması ya da kusur gidermesi için yeniden değerlendirilmeye alınması gerekiyor mu ? Soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

Plaka lambalarının bozuk olması, muayene için sıkıntılı bir durumdur. TÜVTÜRK tarafından yayınlanan listelerde, tüm aydınlatma sistemi için doğru çalışması konusunda uyarılarda bulunuluyor. Aydınlatma sistemlerinin doğru çalışması gerekiyor ki muayeneden sorunsuz bir şekilde geçilsin.

Bunun dışında plaka aydınlatmasının da yeterli olması gerekiyor. Aracın plakalarının hiç gözükmeyecek şekilde ışıklar yanmıyorsa, ağır kusurlu araç olarak sayılabilir. Sorunun derecesine göre hafif kusurlu olarak da değerlendirildiği bilinmektedir.

Vidalı – Delik Plaka Muayeneden Geçer mi?


Plaka Lambaları Ne Renk Olmalı?

Plaka lambalarında renk seçimi yapılırken tek kısas, plakanın net bir şekilde görüntülenmesidir. Araçlarda standart olarak kullanılan lambalar genelde beyaz ve sarı ışıklıdır.

Bunun dışında sürücüler mavi ve kırmızı renkleri de kullanabiliyor ancak bu çok tavsiye edilen bir durum değil. Lamba renklerini standart olarak tutmak daha mantıklı olacaktır ki plakanın net bir şekilde okunabiliyor olması lazım. Aksi halde aracınız kusurlu sayılabilir.

Sonuç olarak plaka lambasının hangi renk olduğunun önemi yok, yanıp yanmadığı önemli.


Plaka Lambaları Neden Bozulur?

Lambanın bozulmasının ana nedeni yıkama sırasında yaşanabilecek sorunlar ve ampul patlaması sorunlarıdır. Özellikle ampul patlaması durumunda, sadece ampulleri değiştirmek yeterli olabilir. Fakat bu kısımda su kaçırma gibi bir durum yaşanırsa, aracın elektrik sisteminde bir kontrol yaptırmakta yarar olacaktır.

Ampullerin patlaması durumunda ise siz de değişimi yapabilirsiniz. Sadece eski ampullerin çıkarılması ve yeni ampullerin takılması gerekecektir. Ampullerin maliyetinin çok yüksek olmadığını da ekleyelim. 20-30 lira hatta belki daha da az bir maliyetle ampullerinizi kolayca değiştirebilirsiniz. Tabii ki sorunun ampulden kaynaklı olması durumunda.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -