26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiPlaka Yenileme Nasıl Yapılır? Adım Adım Tüm İşlemler!

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır? Adım Adım Tüm İşlemler!

Plaka Yenileme

Aracı olanları ilgilendiren konuların başında Plaka yenileme işlemi de gelmektedir. Günümüzde araç sahiplerinin çok nadirde olsa tercih edeceği bir yöntem olan Plaka yenileme ile ilgili aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını siz değerli okurlarımıza için detayları bu makalemizde ele almak istiyoruz.

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Plaka yenileme işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımların bulunduğunu ve bu adımları sırasıyla izlemeniz gerektiğini belirtelim. Bu yüzden de bu yazımızdan yola çıkarak sizlerde Plaka yenileme işlemini son derece basit bir şekilde yapma şansınız bulunmaktadır.

 1. Gerekli olan belgeleri tamamlayın
 2. Randevu alarak Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapınız,
 3. Trafik tescil Şube Müdürlüğüne giderek Plaka yenileme işlemi için başvuruda bulunun,
 4. Son olarak ise şoförler odası plaka yenileme ve basım merkezine giderek yeni plakanızı bastırın.

Bu belirttiğimiz adımları takip etmeniz durumunda sizlerde artık Plaka yenileme işlemini sorunsuz bir şekilde yapma fırsatını yakalamış olursunuz.

Plaka Nasıl Neğiştirilir?

Plaka Yenileme İşlemi Sırasında Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Plaka yenileme işlemleri sırasında yanınızda bulunması gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklardan bir tanesinin bile eksik olması durumunda plaka yenileme işlemini sorunsuz bir şekilde yapamayacağınız için bu evrakları yanınıza alarak işlemlerinize başlamanız gerekmektedir.

 • T.C Kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanınız ve bunun fotokopisi yanınızda bulunmalıdır. Fotokopiyi genellikle Plaka yenileme işlemleri sırasında Emniyette de yapma şansınız bulunmaktadır. Ancak siz yine de önceden yanınızda çektirip götürmeniz işlemlerinizin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.
 • Aracınıza ait olan yani plaka yenilemesi yapacağınız aracınızın ruhsatı ve bunun fotokopisi
 • Son olarak ise yenilemek istediğiniz aracınızın eski plakaları.

Bu belirttiğimiz evrakların plaka yenileme işlemleri sırasında mutlaka yanınızda bulunması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2020 yılı içerisinde güncellenen Plaka yenileme işlemlerinde toplamda ödemeniz gereken tutarın sadece 64 TL olduğunu belirtelim. Bunun için ödeme yapmanız gereken ücretler hakkında da detaylı bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

 • Ön ve arka plakalar için ödenmesi gereken tutar 42 TL’dir
 • Sadece tek bir plaka bastırmak istediğiniz zaman yani Plaka yenilemek istediğiniz zaman ise 21 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • Son olarak ise Noter masrafı olarak ise aracınızın Plaka yenileme işlemleri için Notere ödemeniz gereken tutarın 22 TL olduğunu belirtelim.

Bu belirttiğimiz rakamlarının toplamının ise sadece 64 TL olduğunu sizlere açıklamak istiyoruz.

Vidalı – Delik Plaka Muayeneden Geçer mi?

Plaka Yenileme İşlemi Neden Yapılır?

Son çıkartılan yasadan sonra bazı araçlarda yer alan plakaların ağır kusurlu olarak kabul edilmesi, bazı araç sahiplerinin Plaka yenilemesi yapmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden de sizlerde eğer aracınızda ağır kusur olarak kabul edilen plakaları yaşıyorsanız, mutlaka aracınızın Plaka yenileme işlemini en kısa süre içerisinde yaptırmanız gerekmektedir. Aksi durumda aracınızın ceza yeme durumu ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz bir son olacaktır.

Plaka Yenileme İşlemi Yaptırması Zorunlu Olanlar

 • APP Plaka Sahipleri

Son yıllarda oldukça moda olan plakaların başında gelen APP plaka yani kabartmalı plakaların artık günümüzde çok ciddi bir cezai yaptırım ile karşı karşıya kaldığını belirtelim. Tamamen yasal olmayan yollardan basılan bu plakaların üzerinde yer alan rakamların EDS tarafından sağlıklı bir şekilde okunmamasından dolayı çıkartılan kanundan sonra APP plaka sahiplerinin çok ciddi bir şekilde ceza ödeme durumu karşımıza çıkmıştır.

Bu yüzden de eğer sizlerin de araçlarında APP plaka bulunuyorsa ve aracınızın eski plakaları artık yoksa mutlaka Plaka yenileme işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

 • Üzerinde Vida bulunan Plakalar

Plaka yenileme işlemini yaptırmak zorunda olan bir diğer plaka sahipleri de üzerinde vida bulunan kişilerdir. Özellikle bunlarında mobeselerde ve EDS sistemlerinde zaman içerisinde okunmaması işlenen bir suç karşısında araç sahibinin bulunmamasına neden olduğundan dolayı artık yasal olarak kabul görmemektedir.

Bu yüzden Plaka yenileme işlemi yaptırmak zorunda kalacağınız durumlardan bir tanesi de aracınızın aracınızda yer alan plakaların üzerinde bulunan vidalar. Zaten bu vidaların da araç muayene istasyonlarından geçme konusunda sınıfta kalacağını da ayrıca siz değerli okurlarımıza belirtmek istiyoruz.

 • Deforme Olmuş Plakalar

Plaka yenileme işlemini yaptıracak olan bir diğer kişinin de plakası deforme olmuş kişiler olduğunu belirtelim. Özellikle günümüzde EDS sistemlerinin ve mobese sistemlerinin çok aktif olarak kullanılması, trafikte işlemiş olunan suçların en kısa süre içerisinde bulunmasına yardımcı olmaktadır.

Ancak plakası deforme olan kişilerin plakalarının bu sistemler üzerinde yeterli derece okunamaması işlenen suçların bulunması konusunda zorluk çıkarttığından dolayı deforme plakalı araç sahiplerin de araçların da yer alan bu plakaları değiştirmesi gerekmektedir.

 • Damgası Bulunmayan Plakalar

Aslında daha çok APP plakalarda görmeye alışık olduğumuz damgası bulunmayan plakalarında Plaka yenileme işlemine tabi tutulması gerektiğini belirtelim. Özelikle bu konuda yasal olmayan yollardan basılan plakalarda bu damgaların bulunmaması trafik ekipleri tarafından cezai işlem uygulanacak olan plaka modelleri arasında yer almaktadır.

Bu yüzden de aracınızda yer alan plakalarda eğer damga bulunmuyorsa sizlerde en kısa süre içerisinde aracınızın Plaka yenileme işlemini yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda aracınızın plakasında olmayan damgadan dolayı da trafik ekiplerinden ceza yeme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu saydığımız 4 durumunda aynı zamanda aracınızın muayenesi sırasında aracınızın ağır kusurlu olacak olmasından dolayı muayeneden kalacağını belirtelim. Son derece önemli olan bu işlemi yaptırarak sizlerde trafik ekiplerinden veya muayene istasyonlarından ağır kusurlu olmadan plakalarınızı alma şansını yakalamış olursunuz.

Plaka Değişikliği Zorunlu mudur?

Özellikle ikinci el araç alan müşterilerin merak ettiği soruların başında gelen plaka değişikliği zorunlu mudur? Sorusunun cevabının kesinlikle “Hayır” olduğunu sizlere açıklamak istiyoruz. Ancak ikinci el aldığınız aracınızın plakasını değiştirmek istediğiniz zaman bunun noterde söyledikten sonra yeni plaka başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bu tercihin tamamen size ait olduğunu ve değiştirmek istediğiniz zaman bunu aracı alırken belirtmeniz gerektiğini açıklamak istiyoruz.

App Plaka Muayeneden Geçer mi?

Plaka Değiştirme Süresi ve Trafik Poliçe Süresi Ne Kadardır?

İkinci el almış olduğunuz aracınızın plakasını ve sigorta poliçesini yaptırmak için kanunen sizlere tanınan sürenin 15 gün olduğunu belirtmek istiyoruz. 15 gün içerisinde yeni aldığınız aracınızın sigorta poliçesini yaptırmamanız durumunda herhangi bir şekilde cezai işlem uygulanmayacaktır, eski sahibinin araca yaptırmış olduğu sigorta poliçesinin 15 gün boyunca sizler içinde geçerli olacağını belirtmek istiyoruz.

Aynı şekilde plaka değişiklik işlemi içinde 15 günlük bir sürenin bulunduğunu ve ruhsat yenilemek için 15 gün boyunca sürenizin bulunduğunu belirtelim.

Trafik tescil şubelerinden verilecek olan geçici ruhsat belgeniz ile birlikte aracınızı 15 gün boyunca sorunsuz bir şekilde kullanma şansınız bulunmaktadır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -