19.3 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 5, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiPodye nedir? Podye işlemli araç alınır mı?

Podye nedir? Podye işlemli araç alınır mı?

Podye nedir?

Otomobillerimizde bazı sütunlar bulunur.  Bu sütunlar A,B,C,D olarak isimlendirilmiştir. Araçlarımızın A sütunlarından kaputun ucuna bağlanan, amortisör ve çamurlukların takozları bir şasi bölümüne bağlanır. Bu sac malzemeye podye denir. Ön kapının başlangıç bölümünden, ön farlarına kadar olan kısımdaki sac malzemesine de aynı zamanda podye denmektedir. Ön çamurlukların arkasında bulunan şasi elemanı yine podyenin tanımı ve konumunu ifade eder. Halk dilinde bir çok isimle nitelendirilir. Tüfek sacı, podya, kılıç sacı gibi terimlerde aynı parça için geçerlidir.

Podye sadece önden veya yandan alınan darbelerle değil, alttan alınan darbelerle de hasar görebilir. Tamir işlemi zordur. En sağlıklı onarım tamir değil, değişimdir.

2. el araç satın alırken dikkat edilmesi ve kontrol edilmesi gereken temel unsurlardan bir tanesi podyedir. Podyelerde işlem olması genellikle gözle görülebilir bir kusurdur.

Podye ne işe yarar?

Aracımızın kaputunu açtığımız zaman sol ve sağ tarafta arac başına kadar uzanan ve öndeki tamponumuzun demiriyle birleşen bir sac malzemesidir. Araç kaza esnasında yandan veya önden aldığı darbeyi veya hasarı emerek şoför ve yolcu kabininin minimum seviyede yansımasına yardımcı olur. Hasar aldıktan sonra tekrar onarılması ve fabrikasyon haline getirmesi imkansıza yakındır. Yapılması gereken işlem, onarılma işlemi yerine değişim işlemi olmalıdır. Onarım maliyeti elbette değişim maliyetinden düşük olabilir. Fakat güvenli sürüş ve ayakları yere sağlam basan bir aracınızın olması için önerilen durum değişimdir.

Podye işlemli araç alınır mı?

Az öncede bahsettiğimiz gibi, podyenin hasar aldıktan sonra tamir ve onarımı yapılabilinse dahi asla eski etkisini sürderemez ve kaza esnasında aynı etkiyi yani güvenliği sağlayamaz. Bazı araçlarda motorun kendisini de kaput içerisinde stabil tutmaya yarayan ve taşınmasına yardımcı olan podye, hasarlı olarak seyre devam ederse bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Hasarlı podye, araçta yol tutuş kaybı, sağa veya sola çekme, ön düzen tutmama, ani frenlerde balans sorunu gibi hayati konularda görevi yerine getirme konusunda zayıflık yaşayabilir. Podyesi işlemli bir araç almak yerine podyesi yenisiyle değiştirilmiş bir araç almak birincil tercih olmalıdır. Podyesi işlemle onarılmış bir araç, podye bölümünden kaynakla güçlendirilebilir. Fakat mukavemetin güçlendirilmesi, hasarsız olan bir podye gibi darbeyi ememez. Sadece yapısal olarak sağlamlaştırılır.

Podyede işlem olduğu nasıl anlaşılır?

Satın almayı düşündüğünüz aracın kaputunu açtığınız zaman sol ve sağ podyelerde çekiç izi, macun çatlağı veya işlemli boya var ise podyede işlem var demektir.

2. el araç alım satımında fiyat olarak hasarsız olanlara oranla daha düşük olmasına dikkat edilmeli ve modeli ve model yılı ne olursa olsun doğru bir ekspertiz raporuyla tescillenmelidir. Podye, aracın önden veya yandan alacağı hasarı olabildiğince emeceği için hayati bir organdır diyebiliriz. Bu sebepten ötürü işlemli podye elbette kazada yeterli korumayı sağlamayacaktır. Podyeleri işlemli olan bir aracın muhtemelen şase uçları da hasar almış olabilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -