15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

Polen Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Popüler Yazılar

Araçlarda kullanılan filtreler çok çeşitli olarak sınıflandırılmaktadır. Burada filtre çeşitlerinin yerlerine göre değişiklik gösterdiğini görmek mümkün oluyor. Yakıt filtresi, hava filtresi derken Polen Filtresi için de bir sistem sunulduğunu görmekteyiz. Peki, polen filtresi nedir?

Polen Filtresi; Klima sistemlerine sahip olan araçlarda yer alan bir filtredir. Araçların dışarıdan alınan havayı içeriye göndermesi sırasında filtreden geçmesi sağlanır ve böylece dışarıdan gelen hava temizlenerek içeriye verilmiş olur. Böylece aracın toz ve topraklardan arınmış bir şekilde içeriye temiz hava vermesi mümkün hale gelir.

Filtreler Tıkanırsa Ne Olur?


Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Tamamen adından da anlaşılacağı gibi filtre görevi görür. Klima açıldığında ve araç içi havasının değiştirilmesi istendiğinde, içeriye alınacak olan havanın temizlenmesinde görev alan bir filtreden söz ediyoruz.

Polen filtresi sayesinde içeriye tozlu ya da polenlerin yer aldığı hava girmez. Tüm tortuların filtre içinde kalması sağlanır. Bu şekilde aracın havasını temizlemek de mümkün hale gelecektir.


Polen Filtresi Ne Zaman Değişir?

Diğer tüm filtre sistemlerinde olduğu gibi polen filtresinde de değişiklikler yapılması gerekebilir. Polen filtresinde yapılacak olan değişikliğin belli bir zamanı vardır. Genelde her 10-15 bin km içerisinde filtrelerin değişmesi söz konusu olur.

Aynı durum polen filtreleri için de geçerli olacaktır. Filtrenin aşırı kirlenmesi ve klimanın performansının düşmesi sonrasında da değişiklik yapılmasına karar verilebilir.  Yani tıkanma ne zaman olursa, değişimin de o zaman yapılması önemlidir.


Polen Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Çok sık tıkanma sorunu yaşanan filtrelerden biri olan filtrenin tıkanması durumunda, klimanın yeterli performansı vermediği görülür. Bunun yanında aracın içinin havasını değiştirmek istediğini zaman hava gelmediğini klimanın doğru düzgün bir şekilde çalışmadığını görürsünüz.

Genelde bu sorun yaşandığında filtreler tıkanmış demektir. Filtrelerin tıkanması durumunda, mutlaka değiştirilmesi gerekir. Temizleme çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir ve zaten çok fazla da kullanılmaz.


Polen Filtresi Aracın Neresinde Bulunur?

Polen filtreleri, genelde aracın ön kısmında yer alır. Dışarıdan değil de içeriden erişim yapılır. Torpido kapağının bulunduğu bölgeden parça sökülerek filtrelere ulaşım sağlanabilmektedir. Filtrelere ulaşarak, buradan değişim gerçekleştirilir.

Ancak her araçta kullanım yeri mini farklılıklar gösterebilir. Her ne kadar içeriden ulaşılan bir parça olsa da bu parçanın değişiminin profesyonel kişiler tarafından yapılması önerilir. Yine de isterseniz, torpido bölümünü çıkarıp, buradan filtre alanını bulup, ardından ise plastik parça üzerinde yer alan filtrenin değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.


Polen Filtresi Ortalama Fiyatları Ne Kadar?

Filtreler, genel olarak pahalı parçalar değildir. Polen filtreleri genelde tüm filtreler arasında en ucuz parçalar olarak da bilinmektedir. Genel olarak 20 – 100 TL arasında ücretlerle filtreleri bulabiliyorsunuz. Buna bir de filtrelerin takılma maliyetinin eklendiğini de belirtelim. Genel olarak maliyetlerin çok yüksek olmadığını da ekleyelim.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -