22.7 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaMuayenePort Bagaj Muayeneden Geçer mi? Ruhsata İşlenir mi?

Port Bagaj Muayeneden Geçer mi? Ruhsata İşlenir mi?

İlgili 2021 mevzuatlarına göre port bagaj kullanımı izin verilen tadilatlar arasında yer almaktadır. Fakat kullanım konusunda belirli kısıtlamalar bulunmaktadır. Kullanılacak port bagajın özel bir alet gerektirmeksizin sökülüp takılması gerekmektedir. Port bagaj yükü ile birlikte araç için izin verilen azami yük aşılmamalıdır.

Elenen port bagaj araç dış görünüşünde değişiklik tadilatına sebep olmamalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus port bagajın, tavanın üzerinden taşmaması gerektiğidir. Araç önüne arkasına, sağına ve soluna taşmayan ölçülerdeki port bagajların kullanımı için yukardaki şartlar sağlandığı durumda her hangi bir işlem yapmak gerekmeksizin muayeneden geçmek mümkündür.

Araç arkasına bağlanan port bagajlar (römork) için ise proje çizimi ile ruhsata işletmek zorunludur. Aksi taktirde muayene geçişi mümkün olmayacaktır. Bunun dışında yeni ehliyetlerde römork kullanımı için ayrıca bir sınıf bunduğunu hatırlatmak isteriz.


Port Bagaj Kullanımının Cezası Var mı?

Araç tavanında port bagajsız yük taşımanın neredeyse bir depo yakıt tutarında cezai işleme tabi olduğunu söylemek mümkündür. Fakat yukarda sıraladığımız şartların sağlanması durumunda trafik denetlemelerinde her hangi bir sorun yaşanamayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar bagaj montajı ve demontajı için özel ekipman gerekmemesi, bagaj boyutunun tavandan taşmaması , tavanda şekil değişimine yol açmaması ve bagaj yüküyle beraber azami yükün aşılmamasıdır. Römork kullanımı konusunda ise farklı bir prosedür uygulanmaktadır.

Kullanılacak olan römorkun onaylanması, kontrol edilmesi ve belgelendirilmesi şart tutulmaktadır. Römork ve araç çekici demiri için gerekli projelendirme ve kontrollerin yapılmaması durumunda ise cezai işlem kaçınılmaz olacaktır.

Sigortası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?


Port Bagaj Nedir?

Port bagaj genelde seyahat durumlarında tercih edilen ek bagaj ekipmanıdır. Kapasitesi ve boyutu araç kapasitesine göre ve ihtiyaca göre tercih edilebilir. Yükleme kapasitesini aşmamak trafik güvenliği için oldukça önemlidir. Montaj işlemi profesyonelce yapılmalı, trafiğe çıkılmadan önce kontrolü yapılmalıdır.

Port bagaj kullanımı rüzgar direncinin arttırılması sebebiyle yakıt tüketimini yaklaşık %15 arttırmaktadır. Ayrıca port bagaja yapılan yüklemenin araç ağırlık merkezini yukarıya çekeceği ve viraj performansı, devrilme direncinin kötü yönde etkileneceği unutulmamalıdır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -