11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıPorya Bilyası Nedir, Ne İşe Yarar?

Porya Bilyası Nedir, Ne İşe Yarar?

Porya bilyası nedir, ne işe yarar? Porya bilyası arıza belirtileri nelerdir ve değişimi nasıl yapılır? Tüm cevapları bu yazımızda!

Otomobillerde bazı küçük parçalar hayati önem taşımaktadır. Porya bilyası da bu küçük hayati parçalar arasında yer almaktadır. Porya bilyası, aracın düzgün bir çizgide ilerleyebilmesi ve tekerin dönüşünü sağlıklı biçimde gerçekleştirebilmesi için gerekli olan, iç tarafta bulunan bir parçadır. Sanayi dilinde teker bilyası, teker rulmanı olarak da bilinmektedir. Tekerleğin dönmesini sağlayan önemli parçalardan birisi olan porya bilyası, aksten alınan gücü tekerleğe ileten ara bir parça olarak bilinir. Belirli bir ömrü yoktur. Arıza çıkardığı zaman değişim yapılması gerektiği direkt olarak anlaşılan parçalardandır.

Porya Bilyası Arıza Belirtileri Nelerdir?

Porya bilyası eğer arızalanırsa, sürüş esnasında kendisini net bir şekilde hissettirir. Sürüş esnasında terslik olduğunu fark edersiniz. Peki bahsi geçen porya bilyası arıza belirtileri nedir? Gelin beraber inceleyelim:

  • En çok karşılaşılan belirtilerden birisi, seyir halindeyken araç içerisine giren uğultu sesidir. Aracın hızı arttıkça içeri giren uğultunun şiddeti artar. Ses dışarıdan da duyulmaya başladı ise problem büyümeye başlamış demektir ve tehlikeli sonuçları olabilir.
  • Diğer bir problem de direksiyon titremesi olarak nitelendirilir. Araç hızlanmaya başladıkça direksiyon daha şiddetli şekilde titremeye başlayacaktır ve sürüş konforunu bozacaktır.
  • Genelde ağır araçlarda görülen sorunlardan birisi de tekerleklerin içinden gelen bir tıkırtı sesidir. Sanki içeride iki metal birbirine çarpıyormuş gibi bir ses çıkması, porya bilyasının dağıldığına işaret eder.
  • Araç artık eski seriliğinde değildir. Çekiş düşebilir ve ani frenlerde sağa sola çekmeler olabilir.

Porya bilyası eğer arızalı şekilde uzun süre binilirse sonuçları ölümcül olabilir. Yolda süratle ilerlerken porya bilyası dağılan tekerlek, sonrasında kilitlenebilir. Bu da kilitlenen tarafta bir frenleme meydana getirir. Direksiyon hakimiyeti tamamen kaybolur ve kazaya sebebiyet verir.

Porya Bilyası Değişimi

Porya bilyasının değişimi için araç lifte kaldırmalıdır. Tekerlerin el yardımıyla döndürülüp arızanın tespit edilmesinin akabinde arızalı parçanın yenisiyle değişimi tavsiye edilir. Fakat yanlış rulman takılması sonucunda araçta ABS ışığı yanabilir. Eğer porya bilyası değişiminde ABS ışığı yanıyor ise orada bir problem var demektir. Yanlış parça kullanılmış veya doğru monte edilmemiş anlamına gelir. ABS ışığının yanmamasına dikkat edip aracı öyle teslim almak gerekmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -