20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiPowershift Şanzıman Nedir?

Powershift Şanzıman Nedir?

Powershift şanzıman nedir? Powershift şanzıman nasıl çalışır? Powershift şanzıman nasıl kullanılır? Tüm detaylar bu yazımızda sizlerle!

Powershift Şanzıman

Son yıllarda çok sık üretimi yapılan bir şanzıman türü olan powershift şanzıman hakkında kullanıcıların merak ettiği bilgileri açıklamak istiyoruz. Özellikle son yıllarda en çok dikkat çeken şanzıman türlerinden olması bu türe olan ilginin de giderek artacağını göstermektedir.

Powershift Şanzıman Nedir?

Şu an için sadece Ford marka araçlarda kullanılan bir şanzıman türü olan powershift Şanzımanın çift kavramalı olduğunu belirtelim. Özelikle firmanın otomatik vites araçlarda meydana gelen performans kaybını önlemek adına uzun zamandır üzerinde çalışmış olduğu Powershift Şanzıman türünün yakıt tüketimini de son derece başarılı bir şekilde katkısı bulunmaktadır.

Son yıllarda otomotiv sektöründe en önemli buluşlar arasında powershift şanzımanın olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

2 farklı sistem ile çalışan bu şanzıman türünün hem yağlı hem de kuru bir sistem ile çalışma prensibi bulunmaktadır. Bu sistemlerde araçlardan araçlara göre farklılık göstermektedir. Şu an için sadece 6 ileri vitese sahip olan powershift Şanzıman türünün özelikle manuel vites kullanıyor havasını sürücüler için vermesi oldukça önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Otomatik vites araçlarda meydana gelen performans kaybının da önüne geçen powershift Şanzıman bu sayede aracınızdan tam performans almanızı sizlere sağlamış olacaktır.

Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Powershift Şanzıman Nasıl Kullanılır?

Powershift Şanzımana sahip bir araç kullanmak istediğiniz zaman ilk başlarda yabancılık çekme durumunuz bulunmaktadır. Bu yüzden de ”powershift şanzıman nasıl kullanılır?” sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Powershift Şanzımana sahip olan aracı çalıştırmak için aracın vitesinin “P” konumunda bulunması gerekmektedir. Diğer konularda olduğu zaman aracın çalışmayacağını belirtelim. Bu yüzden de aracın vitesinin “P” konumunda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

“P” konumunda olduktan sonra aracın kontak anahtarını çevirip aracı çalıştırabilirsiniz. Ardından fren pedalına basmanız gerekmektedir. Burada aracın “Park” modundan “ Drive” moduna almanız gerekmektedir. Ancak bunu yapmak için fren pedalına basıp aracın vites kolunu serbest bırakmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

Bunun nedeni ise fren pedalının içerisinde yer alan sensör aksi durumda devre dışı kalmayacak ve powershift Şanzıman sistemine sahip olan araç çalışmayacaktır. Son derece başarılı olan bu powershift Şanzıman sisteminin önümüzde ki yıllarda da daha da geliştirilmesi mümkün gibi gözükmektedir.

Özellikle de yakıt konusunda kullanıcılarına son derece başarılı bir tüketim oranı sunan powershift şanzıman sisteminin sürüş modunda sunduğu ayrıcalıklar hakkında bilgiler verelim.

Powershift Şanzıman Sürüş

Aracın özellikle yakıt tüketimi konusunda oldukça başarılı oranları kullanıcıların en çok dikkatini çeken konuların başında gelmektedir. Powershift Şanzımana sahip vites geçişlerine bakacak olduğumuz zaman aracın gaz pedalına dokunma oranına göre vites geçişlerinin mümkün olduğunu göreceksiniz.

%30 civarında gaz pedalına basmanız durumunda vites geçişlerinin ortalama olarak 3 Bin devirde bir değişeceğini görebilirsiniz. Zaten Powershift Şanzıman ilk başlarda sizlere alışması zor bir sistem gibi gelse de kullandıktan sonra oldukça başarılı bir sistem olduğunu anlamış olacaksınız.

Powershift Şanzıman Tam Otomatik mi?

Tam otomatik bir şanzıman sistemi olan powershift şanzıman sistemini son yıllarda Ford markasından sonra Volvo markasının da kullanıldığını sizlere burada açıklamak istiyoruz.

Tam otomatik olması aynı zamanda güç takviyesi ile vites geçişlerinde meydana gelen geçişleri sürücüye hissettirmeden bu konforu sunmaktadır. Sistemin çift kavramlı bir sistem olmasından dolayı da vites geçişleri için bir sonraki vites her zaman bekleme modundadır. Bu sayede de araçların vites geçişleri sırasında meydana gelen sarsıntılar sürücüye çok fazla hissettirilmeden sağlanmaktadır.

Daha önceleri Ford markasının powershift şanzıman tiplerinde denediği yarı otomatik ve triptronik vites özelliklerinden tamamen vazgeçtiğini ve artık tamamen otomatik vitese yöneldiğini belirtmek istiyoruz. Bunun nedeni ise powershift Şanzıman tipine sahip olan araçlar yakıt konusunda diğer modellere göre %10 ila %15 arasında yakıt konusunda tasarruf sağlamaktadır.

Powershift şanzıman tasarımına bakacak olduğumuz zaman, tasarım olarak son derece şık bir görüntüsünün bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Powershift şanzıman vitesinin ön kısmında yer alan yerde bir adet mandal bulunmaktadır.

Hemen sol kısmında yer alan bölümde ise vites azaltmaya yarayan 2 adet tuşun yer aldığını belirtelim. Bu sayede istediğiniz zaman aracınızın vitesinde küçülmeye de arttırmaya da gidebilirsiniz.

Powershift şanzıman sistemine sahip olan araçlarda vites sırasının

  • P
  • R
  • N
  • D
  • S

Olduğunu belirtmek istiyoruz. Aynı zamanda bazı araçlarda bu sistemin yanı sıra F1 şanzıman sisteminin de bulunduğunu açıklayalım.


Powershift Vites Değiştirme

Powershift şanzıman sistemine sahip olan araçlarda vites değiştirme devirleri hakkında bilgiler sunalım. Özelikle powershift şanzıman sistemini “D” modunda kullandığınız zaman vites geçişlerinin Tork üzerinden olduğunu belirtelim. Yani “D” modu ile kullanıma başladığınız zaman vites geçişlerinin ortalama olarak 4 Bin – 4 Bin 500 devir arasında olduğunu belirtelim.

S Modunda powershift şanzıman vites değiştirme işleminin ise “D” moduna göre biraz daha gürültülü olduğunu belirtelim. Özellikle de “S” modu ile vites değişimine gittiğiniz zaman ortalama olarak 6500 devirde bir vites geçişi yapılmaktadır. Bu da zaten araçlarda çok ciddi bağırmalara neden olmaktadır.

Özelikle de 1.6 motor seçeneğine sahip bir araçta powershift şanzıman modunu “S” ile kullanmaya başladığınız zaman çıkan gürültüden sizlerde rahatsız olacaksınız.


Powershift Şanzıman Yakıt Tüketimi

Diğer şanzıman türlerinin aksine son yıllarda en çok tercih edilen bu vites türünün özellikle de yakıt tüketimi konusunda kullanıcılarına sunmuş olduğu ayrıcalıklar gerçekten tatmin edici boyutlarda. Günümüz Türkiye’sinde akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olması kullanıcıların araç alırken en dikkat çektiği konu olan yakıt tüketimini dikkate almalarına neden olmaktadır. Bu yüzden de powershift şanzımana sahip olan araçların yakıt konusunda kullanıcılarını üzmediğini belirtmek istiyoruz.

Günümüz şartlarında dizel motor seçeneğine sahip olan powershift şanzıman tipinin 100 KM bazında yakacağı tüketimin 7 litre olduğunu belirtelim. Bunun ortalama olarak 6,8 litre ile 7,2 litre arasında değişkenlik göstereceğini de belirtelim.

ZF Şanzıman Nedir ? Nasıl Çalışır ? Fiyatları Ne Kadar ?


Powershift Şanzıman Sorunları

Powershift şanzıman türünün bu kadar yeni olması beraberinde bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özelikle de powershift şanzıman sorunları arasında en sık karşımıza çıkan sorunun şu an için kavrama sorunu olduğunu belirtmek istiyoruz.

Özellikle satılan araçlar ile kıyaslama yapıldığı zaman powershift şanzıman tipinde şu an için en belirgin sorunun kavrama olduğunu belirtmek istiyoruz.

İkinci olarak en çok şikâyet edilen sorunlar arasında da titreme sorunu gelmektedir. Özellikle bu konuda powershift şanzıman titreme sorunu hakkında bazı kişilerin firmalara açmış olduğu davaları kazanarak bu konuda paylaşımlarının internet ortamında bulunduğunu sizlere belirtmek istiyoruz.

Bu sorunun kronik bir sorun olmasına rağmen firma yetkili servisi tarafından müşteri hatası gibi gösterilmesinden sonra açılan davada kazanan tarafın müşteri olduğunu belirtelim.

Sizlerde aracınızda eğer powershift şanzıman titreme sorunu ile karşı karşıya kaldığınız zaman yetkili servise giderek buradan yardım alma konusunda sıkıntı çekiyorsanız, internet üzerinde bulunan emsal kararlardan yola çıkarak bu konuda hakkınızı arayabilirsiniz.

Önceki İçerikSedan mı SUV mu?
Sonraki İçerikArkadan Çekişli Arabalar
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -