Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Herşey | DETAYLI |

Egzoz muayene ücreti ne kadar ? Egzoz muayenesi gecikme cezası var mıdır ? Egzoz emisyon değerleri neden yüksek çıkar ?

Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Herşey | DETAYLI |

Egzoz emisyon nedir ?

Egzoz emisyon testi, trafikte seyahat eden motosikletler hariç tüm taşıtların egzozlarından çıkan gazların kirliliklerini belirli bir seviyede tutmak için yapılan bir ölçüm testidir. Doğaya salınan bu gazların insanlara zarar verecek derecede kirli olmasını engelleyen egzoz emisyon ölçümleri aslında bizler için çok fazla önem taşımaktadır. Bu yüzden her bilinçli bireyin aracına düzenli olarak egzoz emisyon ölçümü yaptırması gerekmektedir.


Egzoz muayene ücreti ne kadar ?

Egzoz emisyon ücreti tüm egzoz emisyon ölçüm istasyonlarında aynı fiyat olmak üzere ücreti tam olarak 80 TL’dir. 2019 yılından itibaren 65 TL olan egzoz emisyon ücretinin geçmişteki ücreti 55 TL idi. Egzoz emisyon ölçüm istasyonlarında sadece nakit olarak ödenen 80 TL’lik egzoz emisyon ücretinin önümüzdeki senelerde tekrar artması bekleniyor.


Egzoz muayenesi gecikme cezası var mıdır ?

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmadıysanız yani egzoz emisyon ölçümünüzün geçerlilik süresi bitmiş ise korkmanıza gerek yok. Egzoz muayenesinin gecikme cezası yoktur. Tüvtürk’te yapılan normal araç muayenesinin gecikme cezası vardır fakat egzoz emisyonunun gecikme cezası kesinlikle yoktur.

Fakat gecikme cezasının olmaması sizi rahatlatıp rehavete kaptırmasın çünkü egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın cezası tam olarak 1546 TL. Yani gecikme cezası yok diye yaptırmamazlık etmeyin. Yağmurdan kaçarken doluya tutulabilirsiniz..


Egzoz muayenesi ne zaman yapılır ?

Egzoz emisyon ölçümü aracın tipine göre farklı zamanlarda yapılmalıdır. Şöyle ki ; otomobiller egzoz emisyon ölçümü yaptırıp olumlu sonuç alır ise yaptırdığı işlem 2 sene boyunca geçerli olacaktır. Yani otomobiller için egzoz emisyon muayenesi 2 senede bir yapılır. Fakat kamyonet, kamyon, minibüs, otobüs, servis ve tüm ticari araçlar egzoz emisyon ölçümü yaptırıp olumlu sonuç alır ise yaptırdığı işlem 1 sene geçerli olacaktır. Yani otomobiller hariç tüm taşıtların egzoz emisyon muayenesi her yıl yani senede bir yapılmalıdır.


Egzoz emisyon ruhsatı nereden alınır ?

Egzoz emisyon ruhsatı 2017 yılında yürürlükten kalkmıştır. Ayrı bir ücret ile satılan kırmızı egzoz emisyon ruhsatları 2 sene önce yürürlükten kalktı. Şuan egzoz emisyon ruhsatının yerine egzoz emisyon ölçüm raporu verilmektedir.

Bu raporda aracın egzoz emisyon değerleri, aracın plakası ile beraber çekilmiş resmi, araç bilgileri ve bir karekod yer almaktadır. Bu egzoz emisyon ölçüm raporunun herhangi bir ayrı ücreti yoktur. Sadece egzoz emisyon ölçüm ücreti verilir.


Egzoz emisyon ölçümü ne kadar sürer ?

Egzoz muayenesi ölçümü çok kısa süren bir işlemdir. Yetkili egzoz emisyon ölçüm istasyonlarına gittiğinizde en fazla 10 dakikaya ordan çıkmış olursunuz. 10 dakika bile fazla sayılabilir. Normal araç muayeneleri gibi yarım saat – 1 saat gibi süreler kesinlikle olmayacaktır.

Fakat egzoz emisyon ölçümünde olumsuz sonuç alırsanız işleriniz biraz uzayacaktır elbette.


Egzoz emisyon değerleri neden yüksek çıkar ?

Egzoz emisyon değerlerinin yüksek çıkması aracın yakıt tipine göre değişkenlik gösterebilir. Bildiğiniz gibi araçlar Benzin – LPG ve Dizel yakıtlarını kullanırlar. Benzinli veya Benzin – LPG’li araçlarda egzoz emisyon değerleri yüksek çıkıyorsa çok büyük ihtimal aracın katalitik konvertörünün yani katalizörünün boş olduğu anlamına gelir. Normalde dolu olması gereken katalizör boş ise egzoz muayenesinden geçemezsiniz. Tek çaresi ise katalizörü değişmektir.

Bunun yanında diğer nedenlerde oksijen sensörü arızası, Egr valfi ve kalitesiz yakıttır.

Dizel araçlarda egzoz emisyon değerlerinin yüksek çıkmasının nedeni ise enjektörlerdir. Eğer dizel aracınız var ise ve egzoz muayenesinden kaldıysanız aracınızın enjektörlerini en kısa zamanda bir servise göstermeniz önerilmektedir.

Egzoz emisyon değerlerini düşürmek için yapacağınız bu işlemler aynı zamanda aracınızın hem yakıt hemde çekişini olumlu yönde etkileyecektir.


Egzoz emisyon değerleri nasıl düşürülür ?

Birkaç satır yukarıda bahsettiğimiz gibi egzoz emisyon değerlerini düşürmeniz için birkaç yöntem vardır. Bunları kısaca şöyle açıklayabiliriz ;

  • Katalizörü Değiştirmek
  • Enjektörleri Temizletmek
  • Oksijen Sensörünü Değiştirmek
  • Egr Valfini Temizletmek

Egzoz muayenesi nasıl yapılır ?

Egzoz muayenesinin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız en yakın egzoz emisyon ölçüm istasyonuna gidebilirsiniz. Fakat siz gitmeden biz nasıl yapıldığını adım adım anlatalım ;

  1. Egzoz Emisyon Ölçüm istasyonuna gittiğinizde önce sizden ruhsatınızı isterler.
  2. Ölçüm personeli araç bilgilerini girdikten sonra ölçümü başlatır.
  3. Ölçüm sonucunuz OLUMLU ise Egzoz Emisyon Ölçüm Raporunuzu verir ve işlem biter.
  4. Ölçüm sonucunuz OLUMSUZ ise ölçüm personeli aracınızın emisyon değerlerini düşürüp tekrar ölçüm yaptırmanızı söyler.
  5. 3 kere aynı ölçüm istasyonunda ölçüm yaptırıp tek sefer ücreti ödersiniz. Aracınızı uygun hale getirip tekrar ölçtürürsünüz ve işlem biter.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 00:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
celal kara
celal kara - 2 yıl Önce

13.8.2019 kurban bayramı 3.gün egzoz muayene sürem doluyor ancak bu gün kurban bayramı resmi tatil.Bu durumda ilk iş günü olan 15.8.2019 günü yaptırabileceğim. Yukarıda yazınızda bahsettiğiniz gecikme cezasını ödemeyeceksiniz ama 1546 tl ceza ödeyeceksiniz diyorsunuz.Bu cezayı nereye nasıl ödeyeceğim.Yani muayeneye gittiğimde mi alacaklar.Yoksa otomasyon üzerinden doğrudan adresime mi gönderecekler

arabainceleNET
arabainceleNET @celal kara - 2 yıl Önce

Merhaba,
Egzoz muayene sürenizin dolmasından sonra trafik çevirmesine yakalanırsanız görevliler geçerli egzoz emisyon ölçümünün olmadığını belirterek size 1546 TL ceza keseceklerdir.
Aksi halde hiçbir şekilde bu ücreti kimse sizden ne muayenede ne de otomasyon üzerinden tahsil edemez. Sadece polis kontrol noktalarında geçerlidir bahsettiğimiz ceza.
Ayrıca egzoz emisyon ölçümünün gecikme cezası da yoktur.

İlginiz için teşekkür ederiz.

SIRADAKİ HABER