13.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıRadyatör Hortumu Neden Şişer? Çözümü Nedir?

Radyatör Hortumu Neden Şişer? Çözümü Nedir?

Araçlarımızda bulunan radyatörün çalışma prensibi, motoru soğutmak için kullanılan sıvının ısısını belli bir sıcaklıkta seyretmesini sağlayarak motorun sıcaklığını stabil konumda tutmaktır. Söz konusu soğutma sıvısının radyatöre ulaşabilmesi için radyatör hortumuna ihtiyacı vardır. Radyatör hortumu, ısı ve basınç değişikliğine bağlı olarak zamanla yıpranan kauçuk bir parçadır. Eğer radyatör hortumu şişmiş veya sertleşmiş ise bazı şeyler yolunda değildir anlamına gelmektedir.

Radyatör hortumunu kontrol etmek için ustaya ihtiyaç yoktur. Aracı 1 saat civarı kullandıktan veya rölantide beklettikten sonra motoru stop etmeden kaputu açmak gerekir. Ardından radyatöre bağlı olan 2 boruyu elinizle bastırarak kontrol edebilirsiniz. Hissedebileceğiniz derecede sertlik veya şişkinlik var ise radyatör hortumunuz şişmiştir. Şişmiş olan radyatör hortumunuz aynı zamanda genleşmeden dolayı hacmen büyüyecektir.

Radyatör Hortumu Şişme Nedenleri

Radyatör hortumunun şişmesi için birçok neden vardır. Kısaca sıralamamız gerekirse;

  • Termostat Arızaları: Araç termostatı geç açar ve bu yüzden motor soğutma suyu ısısı yükselir ise radyatör hortumları şişecektir.
  • Üst Kapak Contası Yanması: En çok karşılaşılan problemlerden birisidir. Üst kapak contasının yanması, motor içerisindeki basıncın soğutma sistemine geçmesiyle sonuçlanır. Bu basınç farkı hortumlarla sağlandığı için hortumlar şişecektir.
  • Yıpranmış Radyatör Hortumu: Çok uzun sürelerde yıpranmış olan radyatör hortumları basınç farklarından daha çok etkilenmeye başlarlar. Her an patlama riski olabilir. Ne kadar uzun ömürlü parçalar olsa da değişimi yapılmalıdır.
  • LPG Regülatörü Sorunları: Regülatörde bulunan diyaframın sıcak ve soğuk hava değişiminden dolayı basınç farkı oluşur. Radyatör kapağı açıldıktan sonra gaz kokusu geliyor ise regülatör arızası vardır ve hortumlar yüksek ihtimalle şişmiştir.
  • Radyatör Hortumundaki Korozyon: Radyatör hortumu kireçlenir ise yıpranması hızlanır.
  • Sistemde Hava Olması: Soğutma suyu sisteminde hava olması boruların şişmesi için yeterli bir sebeptir. Sistemdeki hava alındıktan sonra borular hala aynı sertlik ve şişkinlikte ise en kısa sürede servise götürmek gerekmektedir. Soğutma suyu sistemindeki havayı almak için aracı soğukken soğutma suyu deposunun kapağını açmak gerekmektedir. Aracı çalıştırdıktan sonra kaloriferi açıp fan açana kadar beklemek gerekir. Motor soğutma suyundaki hava çıkışı ve baloncuklar bittikten sonra hava alma işlemi bitmiş demektir.
  • Sensör Arızaları: Araçlarda motorun düzgün çalışabilmesi için bazı sensörler bulunur. Sıcaklık suyu sensörleri, hararet sensörleri, ısı müşürleri veya fan müşürleri gibi elektronik devreler eğer arıza çıkartır ise araç hararet yapabilir ve bu durum hortumların şişmesine neden olur.

Radyatör Hortumu Tamir Olur mu?

Aracınızdaki soğutma sistemindeki problemden dolayı ortaya çıkan radyatör arızaları basınç oluşturabilir. Bu durumdan dolayı eğer soğutma sıvısı tahliye olacak yer bulamazsa radyatörü veya hortumu patlatabilir. Seyir halindeyken fark edilmezse motor susuz kalacak ve çok ciddi masraflara yol açacaktır. Radyatör hortumunu değiştirmek sistemdeki basıncı değiştirmez. Temel sorun, sistemdeki basınç problemi çözüldükten sonra boruları değiştirmekten geçer.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -