13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıRadyatör Kapağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Radyatör Kapağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Radyatör kapağı diğer adıyla radyatör valfi, soğutma sistemi için hayati önem taşımaktadır. Kapağın tek görevi depo ile atmosfer arasındaki sızdırmazlığı sağlamak değildir. Arıza ve belirtilerini daha iyi anlamak için ilgili temel terimleri inceleyelim.

Radyatör Kapağı : İki temel görevi bulunmaktadır. Birincisi yüksek basınç ve sıcaklıklarda da soğutma sisteminin sızdırmazlığını sağlayabilmek, ikincisi ise sistem içerisindeki basıncı optimum noktada tutmaktır. Kapak içerisinde yaylar var hava çıkış valfleri bulunur. Her kapağın kullanılacağı sisteme göre ayarlı olduğu bir basınç değeri bulunur. Radyatör kapağı kaç bar olmalı sorusunun cevabı 0.8 – 1.1 bar basınçtır.

Radyatör sıvısı miktarının fazlalığı ya da motorun yükte çalışması sebebiyle sıvı basıncının bu değeri aşması durumunda radyatör kapağındaki valfler otomatik olarak fazla basını tahliye ederek sistemin çalışma bütünlüğünü korur. Radyatör kapağının uygun basıncı ayarlayamaması durumunda motor üzerinde ağır hasarlar oluşabilmektedir.

Soğutma sisteminin yüksek basınçla çalışması sebebiyle motor sıcak olduğu durumlarda radyatör kapağının açılması halinde kapaktan tehlikeli boyutta basınçlı kaynar su tahliyesi gerçekleşecektir.

Radyatör Yedek Deposu : Soğutma suyu genleşmeye bağlı seviye artışı durumunda yedek depoya yönlendirilir ve fazlalık kısım burada muhafaza edilir. Suyun sıcaklığının düşmesiyle seviyenin azalması durumunda yedek depodaki su tekrar ana depoya iletilir böyle sıvı kaybı yaşanmaz.

Yedek depoda problem olması durumunda genleşerek seviyesi artan su sistemde kalmaya devam edecek, basıncın yükselmesine sebep olacak, basınç sınırı geçildikten sonra fazlalık kısım radyatör valfinden otomatik olarak tahliye edilecek ve aracın sürekli su eksiltmesine sebep olacaktır.

Soğutma Sıvısı Basıncı : Soğutma sistemi tamamen kapalı bir hattan oluşur.  Sistemde dışarıdan hava giriş çıkışı olmadığı için ısınarak buharlaşan radyatör suyu sistem içerisinde hapsolmaktadır. Hapsolarak biriken su buharı su yüzeyine basınç yaparak kaynama noktasını yükseltmektedir.

Bu sebeple radyatör sisteminde su sıcaklığı ne kadar yükselirse yükselsin sıvı asla kaynamayacaktır. Basıncın korunup kaynamanın önlenebilmesi için sistemin sızdırmazlığı çok önemlidir.


Radyatör Kapağı Arıza Belirtileri

Soğutma sistemi için hayati önem taşıyan bu valfte oluşacak olası arıza, soğutma sistemini kısa sürede etkileyecektir. Radyatör kapağı probleminden kaynaklanması muhtemel problemleri ve kapağın arıza belirtilerini inceleyelim…

Su Eksiltme : Araç harareti normal seviyede seyretmesine rağmen araç su eksiltiyorsa ve eksiltme durumu yalnızca araç çalıştıktan sonra gerçekleşiyorsa problem radyatör kapağından kaynaklanmaktadır. Emin olmak için motorun altına ulaşan bir su sızıntısı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Radyatör kapağından tahliye edile su buhar halinde çıktığı için asla sızıntıya / damlamaya sebep olmamaktadır.

Aşırı Isınma : Radyatör valfinin işlevini tamamen yitirmesi durumunda soğutma sıvısı basıncı kullanım şekline göre sürekli değişecek, motorun zorlandığı durumlarda ısının artmasıyla soğutma suyu hızla kapaktan tahliye edilecek ve su seviyesi düşüklüğüne bağlı aşırı ısınma meydana gelecektir.

Kapak Yayında Deformasyon : Araçtaki soğutma probleminin radyatör kapağımdan kaynaklandığı basit incelemelerle tespit edilebilmektedir. Valf etrafındaki keçelerin durumu, valf yaylarının direnci, kapağın civata dişleri ve yuvasına oturduktan sonra gelmesi gereken ‘tık’ sesi kontrol edilmelidir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -