25.9 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaMuayeneRenkli Cam Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Renkli Cam Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Renkli Cam Muayeneden Geçer mi?

Renkli otomobil camları orijinalinde şeffaf ve renksiz olup, renkli film kaplama işlemi ile son haline kavuşmaktadır. Üretim ve kullanılış şekli olarak siyah cam filminden farkı olmaması sebebiyle aynı konu başlığı altında değerlendirilmektedir. Dolayısıyla 2017 yılında hafif kusur tablosundan ağır kusur tablosuna alınan cam filmi uygulaması bu işlemi de etkilemektedir.

İlgili mevzuata göre numarası (şeffaflık seviyesi) her ne olursa olsun cam filmi / renkli cam kullanımı tamamen yasaklanmıştır. TÜVTÜRK istasyonlarında yalnızca tescilli, fabrika çıkışı filmli / renkli camlara müsaade edilmektedir.  Fabrika çıkışı filmli / renkli camlara sahip otomobillerin camları üzerinde R43 logosu bulunmaktadır.

Aracınızdaki cam filmlerinin sonradan eklenmiş olup olmadığını kontrol etmek için camlarınızda bu logonun bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Fabrika çıkışı filmli / renkli camlara sahip olmayan araçların TÜVTÜRK ve trafik şube de sorun yaşamayacak şekilde cam filmi kullanabilmesinin bir yolu bulunmaktadır.

Kullanılacak olan cam filmi trafik şubeden tescil ettirilip ruhsata işletilmelidir. Bu işlem için öncelikle yetkili makine mühendisi tarafından film geçirgenliği ve görüş mesafesini ifade eden proje çizilmelidir. Bu proje eşliğinde TÜVTÜRK istasyonlarına başvurulmalı, cam filmi tespiti yapılması talep edilmelidir.

Muayene istasyonundan alınan belge, cam filmi faturası ve proje ile trafik şubeye başvuru yapılmalıdır. Başvurunun onaylanması halinde yeni ruhsat nüshası çıkartılacak, filmli / renkli cam kullanımı yasal hale gelmiş olacaktır. Bu işlem sürecinin her aşamasında onay almanın kolay olmadığını da hatırlatmak isteriz.


Renkli Camın Cezası Var mı?

Sonradan eklenen ve trafik şubeye tescil ettirilmeyen renkli camlar, seviyeleri (şeffaflık derecesi) ne olursa olsun cezai işleme tabi tutulmaktadır. Usulsüz cam filmi cezası net bir miktar olmamakla beraber 400 TL’nin üzerindedir.

Fabrika çıkışı filmli / renkli veya gerekli aşamalar sağlanarak tescil ettirilmiş camlar bu cezada muaf tutulmaktadır. İlgili ceza sonrasında cam filmleri söktürülünceye kadar aracın trafikten men edilmesi söz konusudur. Cam filmi söktürme işlemi ücreti ile birlikte toplam tutar 600 TL ‘ye ulaşabilmektedir.


Renkli Cam Nedir?

Renkli otomobil camları, orijinal şeffaf cam üzerine film işlemi uygulanması ile elde edilen cam çeşitleridir. İstenilen renkte, parlaklıkta ve ışık geçirgenlik seviyesinde üretilebilmektedir. Aracın iç kısmının dışarıdan görünmesini engellemek, dış görünüşü güzelleştirmek veya camın kırılma direncini arttırmak için tercih edilebilmektedir. Fabrika çıkışı eklenen cam filmlerinde R43 logosu bulunmaktadır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -