29.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiRodaj Nedir? | Motor, Lastik ve Fren Rodajı |

Rodaj Nedir? | Motor, Lastik ve Fren Rodajı |

Sıfır bir araç satın aldığınız zaman, dikkat edeceğiniz bazı noktalar var. Halk arasında “motorun açılması” olarak gösterilen işlemde dikkat edilmesi gereken kısımlar arasında geliyor. Bu noktada ise karşımıza rodaj kavramı çıkıyor. Hemen “ Rodaj Nedir?”,”Rodaj Nasıl Yapılır?” sorularını açıklayarak neden söz ettiğimizi açıklayalım.


Rodaj Nedir?

Motor ve hem motor hem de diğer aktarma parçaları arasındaki uyumun sağlanması sürecine Rodaj adı verilir. Zaten “Rodaj Nedir ?” sorusuna cevap verme noktasında ilk olarak kelime anlamına bakmamız gerekiyor. Kelime anlamı kısmına baktığımız zaman “alıştırma” kelimesini görüyoruz.

Sadece motorun değil, diğer aktarma organlarının da alıştırma süreci, özellikle sıfır araçlar için gerekli bir durum. Sadece sıfır araçlar için de sınıflama yapmamak gerekiyor. Bunun yanında motoru yenilenmiş olan araçlar ilgili olarak da aynı durumun geçerli olduğunu belirtelim.

Rodaj nedir sorusunun cevabını açıklayıcı bir şekilde anlattıktan sonra gelelim Rodaj gerekli mi sorusuna ?


Rodaj Gerekli mi?

Rodaj Nasıl Yapılır ? Dikkat edilecek noktalar neresi ? Bu ve buna benzer sorulara geçmeden önce Rodaj gerekli mi sorularının cevaplarını verelim. Bu noktada işlemin özellikle yeni motorlu araçlar ve sıfır araçlar için gerekli olduğunu söylemek lazım.

Hareketli parçaların mutlaka yüksek tempo altında çalışmaya hazırlanması gerekiyor. Aksi halde aracın hareketli parçalarında beklenmedik sürtünme durumları yaşanabilir. Hem performans hem de parça ömrü için önemli bir kısımdan söz ediyoruz. Sadece motor için değil, direk hareketli parçalar için de aynı durum geçerli olacaktır.

Motor Freni Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mıdır?


Motor Rodajı Nasıl Yapılır?

Her bölüm için parça parça sınıflama yapıldığı için, kullanım konusunda da parça parça bir sınıflama yapmamız gerekiyor. Bu noktada ilk olarak “Motor Rodajı Nasıl Yapılır ?” sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Muhtemelen sıfır araçlarda yapacağınız işlem, mutlaka marka tarafından yapılmıştır ancak bu genelde yeterli görülmez. Bu noktada sürücülere genelde 3 bin km kadar bir mesafe içerisinde çok fazla gaza yüklenmemek önerilir.

İlk 3 bin km içerisinde 3000 devirin üzerine çok çıkmamak ve bu şekilde yakıt silindir duvarının aşırı ısınmasını engellemek önemlidir.

Motor rodajında İlk 2-3 bin km içerisinde aracı son süratine kadar sürmemek oldukça önemlidir. Öncelikle kademe kademe yükseltme sistemine gitmek gerekiyor. Burada aracın hızlanmasının kademe kademe yapılması gerekiyor. Haliyle motor parçalarının düzenli bir şekilde uyumu sağlanmış olacak.


Lastik Rodajı Nasıl Yapılır?

Yeni lastik değişimlerinde ve yine sıfır araçlarda dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise “Lastik Rodajı Nasıl Yapılır ?” kısmı. Dediğimiz gibi parça parça değerlendirme yapmak gerekiyor.

Burada ilk 500 km içerisinde aracın hızlı manevralar yapmasından kaçınılmak gerekiyor. Tam olarak yol tutuşunun sağlanması, fren performansının en iyi duruma getirilmesi ve genel olarak sürüş performansının yükseltilmesi için de lastik rodajı önemlidir.

İlk 500 km içerisinde aracınızı mümkün olduğu kadar ani manevralardan kaçarak sürmeniz yeterli. Lastik rodajı yaparken dikkat etmeniz gerekiyor.


Fren Rodajı Nasıl Yapılır?

Peki fren rodajı nasıl yapılır ? Araçlar için en önemli olan parçalardan bir diğer ise Fren kısmı olacak. Burada Fren rodajının ne derece önemli olduğunu anlatmaya gerek yok. Mutlaka aracınızın frenlerini de kullanıma hazırlamanız gerekiyor.

Bunun için ilk dikkat edeceğiniz kısım, freni zorlamamak.

En az ilk 800 km içerisinde frenlere çok yüklenmemek gerekiyor. Bunun için markaların önerileri de var. Şehir içi kullanımları yerine, bir süre aracınızı şehir dışında ya da uzun mesafeli boş yollarda sürmeniz öneriliyor.

Bu şekilde frenlerin ısıtılması ve mekanizmaya tam olarak uyumlu hale getirilmesi mümkün. Zaman içerisinde en iyi uyum sağlanacaktır. Fren rodajı nasıl yapılır sorusunun cevabı budur.


Debriyaj Rodajı Nasıl Yapılır?

Gelelim önemli kısımlardan bir diğerine. Fren kadar önemli olan “Debriyaj Rodajı Nasıl Yapılır ?” sorusuna cevap aramaya çalışacağız. Burada sistem fren ile oldukça benzerlik gösterilir. Yine pedalın çok sert bir şekilde kullanılmaması gerekiyor. Pedalın belli bir seviyede kullanılması ve kademeli kademeli olarak baskı kullanılması gerekiyor.

Mümkün olduğu kadar yavaş bir baskılama yapılması önemli. Yavaş yavaş baskılamanın yapılmasıyla beraber 500-600 km mesafeden sonra araç ısıtılmış olur. Sıfır km araçlarda bile bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Fren kadar önem verilecek kısımlardan biri olan debriyaj kısmının tam olarak alıştırılması gerekiyor.


Şanzıman Rodajı Nasıl Yapılır?

Gelelim son kısmımıza. Aracın hemen hemen bütün önemli parçaları için rodajın nasıl yapılacağını açıkladık. Şimdi ise “Şanzıman Rodajı Nasıl Yapılır ?” sorusuna cevap arayacağız. Burada dikkat edilecek olan kısım yine arada geçecek olan süre.

Şanzıman Rodajı kısmında en önemli bölüm, aracı ilk çalıştırdıktan sonra, ilk 5-6 dakikalık kısımda yüksek hızlara çıkmamanız ve yüksek devire çıkmamanız. Bunun dışında vitesleri değiştirirken oldukça yumuşak davranmanız gerekiyor.

Vitesi kademeli olarak yükseltmek ve ani değişikliklerden kaçınmak lazım. En az 300-400 km bu şekilde özenli bir kullanım gerçekleştirmek gerekiyor ki zaten diğer parçalar için de bu mesafeye dikkat etmek gerekli. Ekstra olarak yapılacak bir işlem yok. Özellikler yeni araçlarda rodaj işlemlerinin çok sıkıntılı olmadığını söylemek lazım.

Şanzıman rodajı nasıl yapılır sorusunun cevabı tam olarak budur.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -