26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıRölanti Dalgalanması Neden Olur?

Rölanti Dalgalanması Neden Olur?

Rölanti Dalgalanması Nedir?

Rölanti dalgalanması aracın rölanti esnasında stabil çalışmayıp devir sayısının yükselip azalması durumudur. Motorun stabil çalışmasını engelleyen bir sistem rölantinin ayarlanan devire ulaşmasını zorlaştırıyor ya da fazla hava/yakıt girişiyle rölantinin optimum devirden yukarı çıkmasına neden oluyor olabilir.

Rölanti dalgalanmasına sebep olan arızalar genelde yanında başka problemler de getirmektedir. Dalgalanmanın yanında stop etme, vuruntu, çekişte düşüş gibi problemler yaşıyorsunuz arıza sebepleri aynı olabilir. Motorun sıcak/soğuk durumu da dalgalanma seviyesini etkileyebilmektedir.


Rölanti Dalgalanması Sebepleri

Dalgalanmaya sebep olabilecek durumları inceleyelim.

Emme Manifoldu : Emme manifoldu hattında veya bağlantı contalarında oluşabilecek hava kaçağı rölanti dalgalanmasına sebep olabilmektedir. Dış ortamdan motor içerisine vakumlanan hava motora gönderilmeden önce belirli işlemlerden geçmektedir. Bu işlemler motor sağlığı için önemli olmakla beraber havanın emilişinin zorlaştırdığı için hava basıncını düşürmektedir.

Manifold kaçağından silindir içerisine giren hava temizlik işleminden geçmediği için normal yolla giren havaya göre daha yüksek kütlededir. Manifold kaçağından direkt silindir içine vakumlanan hava, basıncı düşürecek her hangi bir işlemden geçmediği için motor devrini yükseltecektir.

Hava girişi kontrollü olmadığı için motor devrinde dalgalanmaya sebep olacaktır. Arıza tespiti için rölanti durumunda kaputu açarak silindir kapağı kısmını dikkatlice dinleyip manifolttan kaçak giren havanın çıkardığı “tıs” sesini duyabilirsiniz.


Egr Valf Kaçağı : Egr sistemi egzoz emisyonunu düşürmek ve motor verimini arttırmak için tasarlanmış atık gaz geri dönüşüm sistemidir. Egzozdan yanmadan atılan gazların bir kısmı tekrar silindire gönderilerek yakılır. Bu sistemde meydana gelebilecek sızıntı/çatlak oluşumu motor içerisine kaçak hava girişine sebep olmaktadır. Emme manifoldu kaçağında olduğu gibi temizleme işleminden geçmeden motora giren düzensiz hava rölanti devrinde dalgalanmaya sebep olacaktır.


Gaz Kelebeği : Benzinli araçlarda hava akışını kontrol eden sistemdir. Gaz pedalına basıldığı oranda kelebek hava akışına izin vererek devirin artmasını, gaz pedalı bırakıldığında uygun hava akışını sağlayarak motorun rölantide çalışmasını sağlar. Burada meydana gelecek arıza, hava debisinin yanlış ölçülmesinden kaynaklı düzensiz hava girişine ve devir saatinin dalgalanmasına sebep olacaktır.

Arızanın gaz kelebeğinden kaynaklandığını tespit etmek için aracın klima ve farlarını açarak yüksek akım çekilmesini sağlayın. Rölantide düşüş meydana geliyorsa problem gaz kelebeğinden kaynaklanmaktadır.


MAF Sensörü (Akış Metre) : Dizel araçlarda hava akışını kontrol eden sistemdir. Motora Gönderilecek havanın kütlesini sürekli kontrol ederek aracın elektronik kontrol sistemine bilgi gönderir. Olası bir arızada motora düzensiz hava gideceği için rölanti dalgalanması yaşanması muhtemeldir.


Ateşleme Sistemi : Her arızada olduğu gibi ateşleme sistemi arızasının rölanti dalgalanmasında da payı vardır. Doğru çalışmayan enjektör, distribütör, bobin, buji ve buji kabloları düzensiz ateşleme sebebiyle rölantide dalgalanmaya sebep olabilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -