22.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıRölanti Nedir? Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Rölanti Nedir? Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır ?

Rölanti deviri ayarlanması için kullanılan sistemler benzinli ve dizel araçlarda; yeni ve eski nesil araçlarda farklılık göstermektedir. Çalışma prensiplerinin farklı olması sebebiyle dizel araçlarda rölanti ayarı için mekanik bir eleman kullanılmaz. Gelin sizlerle Rölanti ayarı nasıl yapılır sorusunun cevabını irdeleyelim.

Rölanti Motoru : Yalnızca benzinli araçlarda kullanılan, en yaygın rölanti elemanıdır. Üzerindeki ayar vidası üzerinden hava giriş seviyesi ayarlanır ve girmesine izin verilen hava miktarına bağlı olarak rölanti devrinin artıp azalması sağlanır.

Elektronik Gaz Kelebeği : Tamamen elektronik olarak çalışan ve ECU tarafından kontrol edilen sistemdir. Gaz pedalıyla gaz kelebeği arasında mekanik bir tel bağlantısı bulunmayıp sensörler yardımıyla gaza basılma oranı ölçülür. Gaz pedalına basılmadığı durumlarda dahi gaz kelebeği gerekli ölçüde ECU tarafından açılarak hava girişi sağlanır ve rölanti motoruna ihtiyaç duyulmadan rölanti için gerekli hava iletilmiş olur.

Dizel Enjektörleri : Benzinli araçlarda  bulunan gaz kelebeği ve rölanti motoru dizel araçlarda kullanılmaz. Dizel araçlarda rölanti devri tamamen enjektörlere gönderilen yakıtın miktarıyla ayarlanır.


Rölanti Ayarı ve Arızaları Nelerdir ?

Rölanti ayarı aracın tekerlere güç aktarılmadığı esnada minimum yakıt tüketimi, maksimum hareket kabiliyetiyle çalışması için önemlidir. Mevsim koşullarına göre rölanti ayarı değiştirilebilir. Eski araçlarda bu ayar el ile yapılırken günümüzde ECU’dan alınan bilgiler dahilinde otomatik olarak yapılmaktadır.

Ayarın bozulması durumunda kısa vadede ve küçük çapta problemler yaşanması muhtemeldir. Rölanti bozukluğu motorda ağır hasarlara sebep olabilecek bir arıza çeşidi olmamakla beraber sık sık yolda kalmanıza sebep olabilir. Lpg’li araçlarda rölanti problemi daha sık görülmektedir. Bunun sebebi benzinli kullanım ve Lpg’li kullanım arasında hava vakumlama seviyesi farklılığı olmasıdır.

Rölanti sorununun yol açabileceği en büyük problemler yakıt tüketiminde artış ve stop etme durumu olacağı için onarım aciliyeti olmayan, aynı zamanda düşük maliyetlere sahip olan bir arızadır. Rölanti oluşumunu teknik terimleri ve arızalarını inceleyelim.


Rölanti Nedir ?

Gaz pedalına basılmıyor iken aracın stop etmemesini sağlan, kendi kendine çalışma durumudur. Boş viteste çalışan araç veya vites fark etmeksizin debriyaj pedalına basılıyken çalışan araç rölanti durumunda çalışmaktadır. Motor sınıflarına ve kullanılan teknolojiye göre rölantinin sağlanabilmesi için kullanılan sistemler farklık göstermektedir.


Gaz Kelebeği Nedir ?

Araca vakumlanacak havanın miktarını belirleyen ekipmandır. Gaz pedalına basıldığı oranda açılarak araca hava girişini sağlayıp devir sayısının artmasını ve azalmasını mümkün kılar.


Rölanti Motoru Nedir ?

Gaz pedalına basılmıyor iken gaz kelebeği tamamen kapalı konumdadır ve araca hava girişini tamamen keseceği için stop edilmeye sebep verecektir. Gaz pedalına basılmadığında aracın stop etmemesi için rölanti motoru kullanılmaktadır. Hava vakumlanan hat ile gaz kelebeğinin arkasına ayrı bir kanal açılmış ve buraya rölanti motoru yerleştirilmiştir.

Gaz kelebeği tamamen kapandığı zaman bu rölanti kanalı, rölanti motoru tarafından açılır ve araca hava girişi sağlandığı için motor stop etmeyip rölanti durumunda çalışır.


Rölanti Devri Arızaları

Ateşleme sisteminde meydana gelen problemlerin belirtileriyle rölanti sistemi arızalarının problemleri birbirlerine çok benzediğinden olası belirtiler fark edildiğinde öncelikle ateşleme sisteminin kontrol edilmesini öneririz.

Devir Dalgalanması : Rölanti durumunda devir sayısının sürekli yukarı aşağı oynaması durumudur. Rölanti sistemindeki arızaların en yaygın belirtisidir.

Aşırı Düşük Ve Yüksek Devir Oluşumu : Olası bir arıza nedeniyle rölanti devriniz artmış yada azalmış olabilir. Rölanti devrinin aşırı düşük olması aracın sürekli stop etmesine ve kalkışlarda zorluk yaşanmasına neden olmaktadır. Aşırı yüksek olması ise yakıt tüketiminin artmasına ve motorun aşırı ısınmasına sebep olmaktadır.

Tekleme : Rölantinin aşırı düşük olması aracın boğularak çalışmasına ve teklemesine, çalışma ritminin bozulmasına sebep olabilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -