20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiRuhsatı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Ruhsatı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Sürücülerin yola çıkarken mutlaka taşımak zorunda oldukları belgeler vardır. Bunlar arasında ilk sırada ehliyet gelmektedir. Sürücünün araç kullanım durumunu onaylayan bir belge olarak gösterebileceğimiz ehliyet dışında, bir diğer önemli belge ise araç ruhsatıdır.

En az ehliyet kadar önemli olan araç ruhsatı, bir nevi aracınızın kimliği olarak gösterilebilir.

Aracınızın kimliği olarak gösterebileceğimiz bu tescil belgesinin bulunmaması, ceza almanıza ve hatta aracınızın bağlanmasına kadar varan süreçlere neden olabilir.

Sürekli araçta taşımak zorunda olduğumuz belgenin kaybolması da sürücülerin yaşayacağı sıkıntılı durumlardan birisidir. Benzeri bir olumsuzluk yaşamış ve “Ruhsatı Kaybettim Ne Yapmalıyım?” diyorsanız, bu durumda nasıl işlemlerin yapılması gerektiğinden söz edelim.


Kayıp Ruhsat Yenileme İşlemleri

Ruhsatını kaybeden sürücüler için işlemlerin neler olduğunu maddeler halinde ele alacağız. Adım adım hangi işlemlerin yapılacağından söz edelim.

 • İlk yapacağınız işlem, durumu emniyet birimlerine bildirmek olacaktır. Doğacak bir olumsuzluk durumundan kurtulmak için böyle bir adım atmanız zorunlu olacaktır.
 • Araç ruhsat kayıp dilekçenizle beraber size en yakın karakola ya da emniyet merkezine başvurmanız gerekiyor. Hatta dileyen sürücüler gazete ilanı da verebilir. Herhangi bir olumsuzluk durumunda ruhsatınızı kaybettiğinizi kanıtlamış olursunuz.

Yeni Ruhsat Almak İçin Neler Yapılması Gerek?

 1. İlk olarak ruhsat zayi işlemleri için notere gitmeniz gerekiyor.
 2. Noterde ARTES sistemi üzerinden tüm ruhsat işlemlerini gerçekleştirmek mümkün.
 3. Noterin araç kontrollerinizi yapmasının ardından evraklarınızla beraber işlemleriniz başlatılıyor.
 4. Şimdi ise ruhsatınızı çıkarmak adına ruhsat çıkarma harcı ödemesi yapmanız gerekecek. Desteklenen bankalara gidip 120 TL gibi bir tescil kayıt ücreti yatırmanız gerekiyor. Bu ücreti de yatırmanızın ardından makbuzunuzu alarak ilgili birime vermeniz gerekiyor.
 5. Ardından size geçici bir ruhsat belgesi veriliyor. Bu belge 1 aylık bir süresi olan bir belge ve geçici bir belge. Belgenin süresi bitmeden size yeni ruhsatınız teslim edilmiş oluyor. Sürücülerin bunun için çok uzun bir süre beklemesine gerek kalmadığını söylemek lazım.

Ruhsatı Kaybettim Ne Yapmalıyım?” sorusuna cevap olacak adımları ele aldık. Dilerseniz bir başka bölümde sizden nasıl belgeler istendiği konusunda da bilgiler verelim. Sizden istenen belgeler ise şöyle;

 1. Motor ve genel muayene tespit evrakları
 2. Kimlik
 3. Zorunlu trafik sigortası kayıt belgesi
 4. Ruhsat yetkisi olan kişinin doğrudan başvurması ya da vekaletname vermesi.
 5. Kayıp ruhsat için yaptığınız başvurunun resmi tutanağı.

Bu belgeleri tamamlayarak başvuru yapmanız süreci hızlandıracaktır. Aksi halde başvuru için belgeleri toplamanız gerekecek.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -