20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıŞanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır ?

  • Vites Geçişinde Zorluk : Belirli vitesler de ye da tüm vites geçişlerinde topuzun yuvasına oturması için ekstra kuvvet uygulanması, vites attıktan sonra debriyajı bırakınca metal sürtünme sesi oluşması durumudur. En muhtemel sebep baskı balata sisteminin işlevini yitirmiş olmasıdır. Baskı balata doğru çalışıyorsa problem ilgili vites dişlisinin senkromeçlerimin aşınmış olmasından kaynaklanacaktır.

 

  • İstenmeyen Vites Geçişi : Belirli ya da tüm viteslerde aracın yüksek devirde kullanılması ve yüksek devirde gazın aniden kesilmesi durumunda vitesin kendi kendine boşa geçmesi durumudur. Arıza genelde sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Vites kilit yaylarının arızalı olduğunu göstermektedir. 

 

  • Belirli Viteslerde Problem : Yalnızca belirli viteslerde devir sayısının artmasıyla şiddetlenen vuruntu ve gürültü oluşumudur. Ilgili vites mili dişlilerinin aşındığına işarettir.

 

  • Vites Geçişlerinde Gürültü : Tüm vites geçişleri sırasında dişli sürtünme sesi oluşması durumudur. Muhtemel sebepleri vites değiştirme çatalı ve senkromeçlerdir.

Şanzıman Ve Vites Geçişi Problemleri Nelerdir ?

Mekanik (Manuel) şanzımanlar icadından günümüze kadar neredeyse aynı sistemi kullanarak gelmiş olup küçük geliştirmelere uğramıştır. Şanzıman, motorda üretilen gücü istenilen tork ve hıza evirerek tekerlere aktarmaktadır.

Manual şanzımanların basit yapısı ve yıllardır süre gelen sabit çalışma prensipleri sebebiyle oluşabilecek arızalar genel kalıplar halinde incelenebilir. Otomatik şanzımanlar manuel şanzımanlara göre daha karmaşık bir yapıya sahip oldukları için arızaları daha sık ve maliyetli olmaktadır.


Şanzıman Arıza Sebepleri

  • Yarım Debriyaj Kullanımı : Yüksek devirli kullanımlarda vites geçişi esnasında vitesin sabit kalmasını sağlayan sistem mekanik olarak devre dışı kalmakta ve her araçta debriyaj pedalına basılmadan vites değişimi mümkün olmaktadır.  Farkında olmadan debriyaj pedalına tam basılmadan yapılan vites geçişi de bu sisteme zarar vereceğinden dikkatli olunmalıdır.

 

  • Yağ Değişimi : Şanzıman sistemindeki çarklar sürekli sürtünmeye maruz kalması sebebiyle metal tozları oluşturmaktadır. Şanzıman yağının periyodik olarak yenilenmemesi yağın katılaşmasına ve sistemin çalışma düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır. Yağ seviyesinin yanlış ayarlanması ve yanlış yağ kullanımı da vites kutusunun işlevini yitirmesine ve kalıcı hasarlar oluşmasına sebep olabilmektedir.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -