19 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiŞanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Şanzıman yağı nedir? Şanzıman yağı ne zaman değişir? İlgili otomobil bileşeni hakkındaki bilmeniz gereken bütün özellikleri anlatıyoruz.

Otomobillerin kullanım şeması oldukça basittir. Vites yükseltmeniz ya da vites alçaltmanız durumunda şanzımanlarınız bundan etkilenir. Şanzımanlar da direkt olarak motoru etkiler. Sağlıklı ve verimli bir motor aynı zamanda otomobilinizin de verimli olmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda şanzıman yağı çok önemlidir. Zira ilgili yağ sayesinde otomobilinizin içerisinde bulunan şanzıman dişleri daha verimli çalışmaktadır. Bunun sonucundaysa motorunuz hem daha uzun ömürlü hem de daha konforlu olur. Eğer konforlu bir sürüş arıyor, otomobilinizin ömrünü arttırmak istiyor, rahat bir sürüş keyfi yaşamak istiyorsanız bu bakımı aksatmamalısınız.

Şanzıman Yağı Nedir?

İlgili yağ motor şanzımanlarınız arasına sızarak dişlilerin birbirlerine daha rahat temas etmesini sağlayan bir materyaldir. Bunun sonucunda hem otomobiliniz daha verimli çalışır hem de motorunuzun ömrü artar.

Çünkü birbirlerine değmekte olan bu dişliler aşınma yaratmaya son derece müsaittirler. Eğer herhangi bir aşınma problemi yaşamak istemiyorsanız bu yağın bakımına dikkat etmelisiniz. Fakat yağ bakımı esnasında dikkat etmeniz gereken tek husus bu değil. Her otomobilin yağ bakım süreci farklı olabilmekte. Aynı zamanda şanzıman yağları da birbirlerine göre farklılık gösterebiliyorlar. Eğer kaliteli bir bakım süreci geçirmek istiyorsanız otomobil bakımlarınızda her zaman iyi teknisyenlerle çalışmanızı öneriyoruz. Şanzıman yağı nedir sorusu sıklıkla sorulan problemlerden bir tanesi. Böylelikle ilgili soruyu da cevaplamış bulunduk.

Değişmezse Ne Olur?

Eğer şanzıman yağı değişmezse ne olur sorusunu soruyorsanız da alacağınız cevaplar son derece basit. Eğer şanzıman yağı değişmezse otomobilinizin şanzımanları kısa süre içerisinde aşınma yapar. Bunun sonucundaysa motorunuzda geri dönülemeyen hasarlar oluşur.

Geri dönülemeyen bir hasarın oluşması sonucunda tek kurtuluş yolunuz motor ve şanzıman değişimi olur. Bu değişim de son derece masraflıdır. Bu bağlamda şanzıman yağı değişmezse ne olur sorusunu soruyorsanız muhakkak değişime dikkat etmelisiniz. Şanzıman yağını düzenli olarak güncellemek olası bir motor ve şanzıman hasarından daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle çok ufak masraflarla aracınızın sağlığını korumanız mümkün olur.

Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Otoriteler 40-60 bin kilometrede bir yağ değişimi yapılması gerektiğini savunmaktalar. Fakat bu oran yüzde yüz net değildir. Bu oranı yüzde yüz olarak belirlemenin de herhangi bir yolu yoktur.

Şanzıman yağı ne zaman değişir konusu da sıklıkla gelen sorular arasında. Bu sorunun net bir cevabı olmadığını belirtelim. Çünkü her otomobilin farklı bir şanzıman yapısı, farklı bir motoru, farklı bir sürüş dinamiği bulunmakta. Ayrıca aynı seri içerisinde bulunan otomobiller için de yorum yapmak çok zor. Zira kullanım şartları arasındaki farklılıklar da ilgili konu hakkında değişiklikler yaratabilmekte. Dolayısıyla uzun vadede daha sağlıklı bir sürüş yapabilmek adına aracınızın kontrollerini düzenli olarak yaptırmalısınız. Kontroller esnasında şanzıman yağı ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

Ne Kadara Satılıyor?

Yağ markalarına ve otomobil tiplerine göre yağ fiyatları değişebilmekte. Faka genel manada fiyatların 50-500 TL arasında değişiğini belirtelim. 

Yağ satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus fiyattan ziyade kalitedir. Eğer otomobilinizin resmi teknik servisi ile şanzıman yağı değişimi yaparsanız bu konuda daha iyi fikirler elde edebilirsiniz. Zira resmi teknik servisler otomobillerde kullanılan orijinal yağları tercih etmekteler. Aynı zamanda en az orijinali kadar kaliteli olan ve hatta daha da verimli olan yağları tercih ettiklerini de görebilmekteyiz. Bu bağlamda her zaman otomobilinizin resmi teknik servisini tercih edin. Ancak güvendiğiniz ve işinde son derece iyi olan bir tekniker tanıyorsanız da kendilerinden yardım alabilirsiniz. Şanzıman yağı ne kadar sorusu için güvenli teknikerlerle çalışmanız şarttır.

Şanzıman Yağı Fazla Olursa Ne Olur?

Eğer şanzıman yağı fazla olursa ne olur sorusunu merak ediyorsanız da bunun kötü bir cevabı olduğunu belirtelim. Çünkü şanzıman yağının fazla olması verimlilikten ziyade verimsizliği ortaya çıkartacaktır. Fazla yağdan ötürü şanzımanlar sağlıklı bir şekilde hareket edemezler. Bunun sonucundaysa otomobilinizden istediğiniz verimi kesinlikle alamazsınız. Dolayısıyla ne az ne de çok olacak bir şekilde şanzıman yağını tam ayarında dengelemek gerekir.

Bu yazımızda sizlere şanzıman yağı nedir, şanzıman yağı ne zaman değişir ve benzeri soruların cevaplarını sunduk. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -