20.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 17, 2021
No menu items!

Şase Numarası Okunmayan Araç Muayeneden Geçer mi? |2021|

Popüler Yazılar

Şase Numarası Okunmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Şase ve motor numarası muayene işlemlerinin olmazsa olamaz konumundadır. Tamamen silinmesi şöyle dursun, okunabilir olmasına rağmen numara üzerinde oluşan deformasyonlar dahi muayeneden geçiş için engel teşkil etmektedir. Hırsızlık durumlarında şase numarası üzerinde yapılan değişikliklerin yaygınlaşması sebebiyle şase ve motor numaraları muayene sırasında titizlikle incelenmektedir.

Şase numarası okunmayan araç için numara yenileme işlemi başlatılır. Bu işlem için öncelikle emniyete başvuru yapılır. Yapılan yönlendirme dahilinde bilir kişi eşliğinde aracın ruhsat verileriyle uyuştuğu ( çalıntı olup olmadığı ) tespit edilir. Tespit işleminin ardından emniyetten verilen numara el ile aracın şasesine işlenir.

Araç tekrar emniyete yönlendirilerek numaranın kontrolü ve onayı sağlandıktan sonra araç muayeneye hazır hale getirilmiş olur. Numara yenileme işleminin oldukça maliyetli olması sebebiyle aracınızın şase numarasının bulunduğu konumu tespiti etmenizi ve oluşabilecek deformasyonları önlemek amacıyla numaranın işlenmiş olduğu bölümü korunaklı hale getirmenizi öneririz.


Şase Numarasının Silinmesinin Cezası Var mı?

Rutin trafik kontrollerinde aracın motor ve şase numaraları kontrol edilmiyor olsa da şase numarasının silinmiş olması para cezasına tabi olmanın yanında aracın trafikten men edilmesine  sebepte olmaktadır. Bunun sebebi şase ya da motor numarası silinmiş aracın çalıntı konumunda olmasıdır.

İlgili numaraların okunabilir durumda olmasına rağmen üzerinde deformasyon oluşması cezai yaptırım ve trafikten men işleminin gerçekleşmesi için yeterlidir. Bu durumda aracın ruhsat sahibine ait olduğunun kanıtlanmasının artından ilgili numaranın yenilenmesi gerekmektedir.


Şase Numarası Nedir?

Şase ve motor numaraları aracın kimliğidir. Fabrika çıkışı lazer baskıyla araca işlenir ve tüm araçların şase, motor numaraları birbirlerinden farklıdır. Aracınızın şase ve motor numarasını ruhsat üzerinden okuyabilir, aracınıza işli olan numarayla kıyaslayabilirsiniz. Hırsızlık durumlarında araç şase ve motor numaralarıyla kontrol edilip aranacağı için numaraların okunaklı olması oldukça önemlidir.

Hırsızlık durumlarında genelde aracın şase numarası kazınarak silindiğinden muayene istasyonlarında ve ihbar kontrollerinde şase numaralarının orijinalliği titizlikle incelenmektedir. Şase numarası araç üzerinde motor numarasına göre daha kolay ulaşılabilen bir konumda bulunur. Dolayısıyla deformasyona uğraması daha muhtemeldir.

 


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -