13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ÖnerileriSedan mı SUV mu?

Sedan mı SUV mu?

Sedan mı SUV mu? Sedanlar ve SUV araçların avantaj ve dezavantajları karşılaştırmalı olarak bu yazıda bulabilirsiniz!

Sedan mı SUV mu?

Araç almak isteyen ancak bu konuda henüz karar vermemiş olan bazı kişilerin özellikle sedan mı SUV mu? Sorusu hakkında merak edilen detayları siz değerli okurlarımız buradan açıklamak istiyoruz. Bu konuda sizlere otomobillerin ve SUV araçların özellikleri ve dezavantajları hakkında bilgiler sunarak en doğru kararı sizin vereceğinize inanıyoruz. Bu yüzden de araçların avantajlarına ve dezavantajlarına hep birlikte bakalım.

SUV Araçların Avantajları Nelerdir?

 • Araçların öncelikli olarak otomobillere göre yüksek olması arazi şartlarına uygun bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de şehir şartlarından çok arazi şartlarına uygun bir alanda araç kullanmak istediğiniz zaman mutlaka SUV aracı tercih etmenizi öneririz.
 • Kalabalık bir aile yapınız varsa SUV marka araçların iç hacminin daha geniş olması, seyahat sırasında sizlerin daha konforlu bir şekilde seyahat etmenizi sağlayacaktır.
 • Aynı zamanda SUV araçların bagaj hacimlerinin ve iç hacimlerinin geniş olmasından dolayı da sizlere bu konuda büyük bir avantaj sağlayacağını belirtmek istiyoruz.
 • Araçların yüksek olması sizlere sürüş sırasında ciddi avantaj sağlayacaktır. Özellikle sürücülerin kendi görüş açılarını daha net bir şekilde görmelerine sağlayacak olan bu araçlar için güvenli bir sürüş keyfi yaşama şansınız olacaktır.
 • Son olarak ise SUV marka bir aracınız varsa aracınızın motor gücünün yüksek olacak olması aracın performans olarak da sizleri tatmin edeceğinin en büyük göstergesi olacaktır. Bu yüzden de bu konuda SUV aracı tercih etmeniz sizlere tatmin edici bir performans sunacaktır.

SUV – Crossover Farkı Nedir ?

SUV Araçların Dezavantajları Nelerdir?

 • İlk olarak bu konuda söyleyeceğimiz dezavantajın park yeri bulma konusunda olacağını belirtelim. Günümüzde araç kullanıcılarının büyük çoğunluğunu otomobil kullanıcısı olmasından dolayı boşalan park yerlerinin genellikle otomobillere uygun olmasından dolayı par konusunda sıkıntı çekme şansınız bulunacaktır. Hele ki İstanbul ve Ankara gibi metropol kentlerde yaşayanların bu konuda ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalma durumu bulunmaktadır.
 • Yakıt tüketimi konusunda da SUV model araçların otomobillere göre daha yüksek tüketim ortaya koyacak olması cebinizin de zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de yakıt konusunda sıkıntı çekmek istemiyorsanız, SUV yerine otomobil tercih ederek daha az bir yakıt masrafı oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 • SUV model bir aracın bir diğer dezavantajı ise araçların ağırlığı nedeniyle sürüş sırasında ne kadar sürüş konforu sunsa da araçların hâkimiyet anlamında sizlere büyük bir yük oluşturacak olmasıdır. Yani SUV marka araçların kontrollerinin otomobillere göre biraz daha zor olduğunu belirtmek istiyoruz.

Sedan Araçların Avantajları

 • Özellikle iş hayatında sizlere daha prestij sahibi bir hava kazandıracak olması otomobillerin ülkemizde daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır.
 • Bunun yanı sıra SUV araçlarda çok fazla sıkıntı olan park sorunu konusunda büyük bir avantaj yakalama şansınız bulunacaktır. Bu yüzden de otomobil alarak park yeri konusunda sıkıntı yaşama sorununuz ortadan kalkmış olacaktır.
 • MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi konusunda da SUV araçların otomobillerin neredeyse 3 katı fazla vergi ödediğini göz önünde bulundurduğunuz zaman cebinizin bu konuda yanmasının önüne geçmiş olabilirsiniz.
 • Yakıt konusunda da otomobillerin günümüzde SUV modellerine göre daha az yakıt tüketimi sarf etmesi cebinizde paranızın kalmasına neden olacaktır.
 • Sürücüler için görüş açısı SUV kadar sağlıklı olması da araçların hafif yapı da olması sürücülerin daha kolay şekilde araçları kontrol etmelerini sağlamaktadır. Bu yüzden de bu konuda da büyük bir avantajınızın bulunacağını belirtmek istiyoruz.
 • Özelikle uzun yolculuklar sırasında sizleri SUV araçlar kadar yormayacak olan otomobillerin bu avantajını kullanarak uzun seyahatlerinizde daha az yorulma şansını yakalamış olacaksınız.

B Sınıfı SUV Araçlar

Sedan Araçların Dezavantajları

 • Zorlu olarak adlandırılan yol koşullarında sizleri yoracak olan ve araçlarınızın zarar görecek olmasına uygun bir yapısı bulunmaktadır. Örnek verecek olursak SUV araçlar ile arazi şartlarına uygun yollarda aracınız herhangi bir zarar görmeden yolunuza devam etme şansını yakalamış olabilirsiniz, ancak otomobil ile arazi şartlarına uygun yerlerde aracınızın zarar görme şansının daha yüksek olacağını belirtelim.
 • Özellikle zorlu hava şartlarında otomobillerin SUV marka araçlara göre güvenlik açısından biraz daha zayıf olduğunu belirtelim. SUV marka araçların otomobillere göre daha ağır olası yola yapışmasının daha kolay olmasına neden olmaktadır.
 • Motor ve performans bakımından ülkemizde üretimi yapılan otomobillerin motor gücünün düşük olması sürüş sırasında sizlerin zorlanmasına neden olabilir. Ancak bu konuda yakıt konusunu düşündüğünüz bir avantaj gibi gözükecektir.
 • SUV araçların iç hacminin geniş olması kalabalık ailelerin herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmasına neden olurken, kalabalık olan bir ailenin otomobil iç hacminde ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya durumu bulunabilir.

Bu belirttiğimiz avantajlardan veya dezavantajlardan yola çıkarak sizlerde araç almadan önce sizlere en uygun olan seçeneği masaya yatırıp bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için belirttiğimiz özellikleri iyice okuduktan sonra karar vermeniz en doğru adım olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -