26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiSenkromeç Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Bozulur?

Senkromeç Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Bozulur?

Senkromeç Nedir?

Otomobil teknolojileriyle ilgilenenlerin mutlaka en az bir kez duyduğu bir sistemden söz edeceğiz. Hemen her araçta gördüğümüz bu sistem Senkromeç. Doğrudan vites sistemleriyle alakalı olan Senkromeç, aracın hayati önem taşıyan parçalarından da biri olarak karşımıza çıkar.

Muhtemelen bu parçada sorun yaşadığınız için yazımıza geldiniz. Biz de bu parça için merak edilen detayları aktararak sizi aydınlatmaya çalışalım. Öncelikle “Senkromeç Nedir ?” sorusundan başlamak gerekiyor.

Senkromeç; Vites değiştirme için kullanılan ve vites değiştirmeyi kolaylaştıran hareketli parçaları ayarlayan parçadır. Şanzımanın bir bölümü içerisinde yer alan bu Senkromeç, vites geçişi sırasında dişli çarklar arasında güç geçişini sağlar.


Senkromeç Ne İşe Yarar?

Ne olduğundan söz ettikten sonra, tam olarak ne işe yaradığından da söz edelim. Senkromeç Ne İşe Yarar ? Sorunun cevabına yukarıda değindik. Siz vites değiştirmek istediğinizde, vites dişlileri arasındaki geçişin sağlanması bu parça tarafından yapılır. Mesela birinci vitesten ikinci vitese geçiş yaparken güç akışının Senkromeç üzerinden sağlandığını görmek mümkün olur.

Hem otomatik viteslerde hem de manuel viteslerde söz konusu parçanın bulunduğunu ve aracın teknolojisine göre bazen mini farklılıklar sunduğunu da eklemek gerekiyor. Tabii ki bu durum tamamen aracın teknolojisiyle alakalı bir durum. Genel olarak parçanın işlevi ve kullanımı değişmiyor.


Senkromeç Neden Bozulur?

Otomobillerde hemen her parçanın bozulması gibi bir ihtimal var. Sadece otomobillerde değil, tüm makine aksamlarında aynı durum geçerli olabiliyor. Haliyle Senkromeç için de bozulma, kırılma durumları yaşanabilir. Burada önemli olan ve merak edilen kısım ise “Senkromeç Neden Bozulur ?” sorusu.

Sürücülerin “Senkromeç Neden Bozulur ?” sorusunun cevabını bilmesi oldukça önemlidir. Öyle ki sorunun neden kaynaklandığını ve parçanın nasıl bozulduğunu bilmek, buna göre önlem almanızı sağlayacaktır.

Genel olarak bozulmaya vites geçişleri sırasında yapılan hatalar neden olur. Manuel viteslerde yanlış debriyaj kullanımı, otomatik viteslerde süreç sırasında yapılan geçiş hataları gibi hatalar bozulmaya neden olabilir. Bunun dışında zaman içerisinde oluşan aşınmada bozulmaya neden olur.


Senkromeç Bozulursa Ne Olur?

Parçanın ne işe yaradığından ve tam olarak ne olduğundan söz ettik. Bunun dışında söz konusu parçaların nasıl bozulduğu konusunda da bilgi verdik. Şimdi ise merak edilen bir başka kısım hakkında bilgi verelim. Senkromeç Bozulursa Ne Olur ? Bunun için nasıl bir önlem almak gerekir?

Senkromeç Bozulursa Ne Olur ? Bunun cevabını çok kolay bir şekilde anlamanız mümkün. Eğer Senkromeç Bozulursa, bu durumda vites geçişlerinde zorlanmalar meydana gelecektir. Vites geçişleri sırasında, siz vitesi atsanız dahi vitesin değişmemesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunun dışında vites geçişlerinde ses duyulması, zorlanma yaşanması gibi durumlarda da Senkromeç için kontrollerin yapılması gerekmektedir.


Senkromeç Arızası Nasıl Anlaşılır?

Senkromeç Arızası yaşayan araçların belli başlı belirtilerle boy gösterdiğini dile getirdik. “Senkromeç Arızası Nasıl Anlaşılır ?” sorusunun cevabı da tam olarak bu kısımda yatıyor. Yeni nesil araçlarda bu konuda bir düzenleme söz konusu. Gösterge panelinde arıza lambaları yanıyor ya da daha üst modellerde doğrudan arıza tespiti için bilgiler veriliyor. Fakat bu sistemlerin yer almadığı araçlarda da arızayı anlamak mümkün. Üç şeye bakmanız gerekiyor.

  • Vites geçişlerinde zorlanma yaşanması
  • Vites geçişlerinde ses oluşması
  • Hep aynı viteste geçiş sorunu yaşanması

Bu sorunları yaşıyorsanız, mutlaka bir kontrol yaptırmanız gerekiyor. Muhtemelen Senkromeç kısmında bir arıza meydana gelmiştir. Hasarın büyümeden onarılması gerekir.

Sente Ayarı Nedir? Sente Ayarı Nasıl Yapılır?


Senkromeç Tamir Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Tüm bu sorunları yaşayıp Senkromeç parçasının bozulduğunu tespit ettiyseniz şimdi ise karşınıza yeni bir soru çıkıyor. Senkromeç Tamir Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Doğrudan parça fiyatları çok pahalı değil. 400-500 TL arasında değişen fiyatlar var. Ancak sorunun büyümesi ve şanzıman indirilmesi durumunda 5000 TL gibi bir maliyetle karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -