28.9 C
İstanbul
Cumartesi, Ağustos 6, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıSente Ayarı Nedir? Sente Ayarı Nasıl Yapılır?

Sente Ayarı Nedir? Sente Ayarı Nasıl Yapılır?

Sente Ayarı Nasıl Yapılır?

Sente ayarı motorun verimli çalışabilmesi için doğru yapılması şart olan sistemlerden biridir. Doğru ayarın yakalanabilmesi oldukça zordur. Yeni nesil araçlarda bu ayarın elektronik olarak ECU tarafından ayarlanıp kontrol edildiğini hatırlatalım. Günümüz araçlarında ayarlama işlemi şu şekilde yapılmaktadır.

 

  1. Triger kayışı sökülerek kam mili ile krank mili arasındaki bağlantı kesilir.
  2. Birinci piston silindirin en üstüne kadar çıkartılır ( ÜÖN) ve kilitlenir.
  3. Kam mili uygun pozisyona getirilir.
  4. Hassas ayar yapılır, tekrar tekrar kontrol sağlanır.
  5. Triger kayışı monte edilir ve motor yerine oturtulup bağlantıları sağlanır.

Sente Arızası Nedir, Nasıl Onarılır ?

Günümüzde kullanılan tüm araçlar standart 4 zamanlı içten yanmalı motorlara sahiptir. Dört zamanın içeriği : Yakıtın silindire alınması, sıkıştırılması, yakılması, oluşan egzoz gazının tahliye edilmesidir. Bu düzenin doğruluğu sente ayarıyla sağlanmaktadır.


Sente Ayarı Yapmak Zor mudur?

Bahsettiğimiz dört zaman bölümünün oluşabilmesi için emme  valfinin (sübapının) ve egzoz valfinin (sübapının) doğru zamanda, uyum içinde çalışması gerekmektedir. Emme ve egzoz valfleri eksantrik (kam) mili adındaki parçanın hareketiyle açılıp kapatılır. Bahsi geçen kam mili hareket gücünü motordan yani krank milinden almaktadır. Krank mili ile kam mili direkt olarak triger kayışı ile birbirlerine bağlıdır.

Bu iki milin düzen içinde çalışmasını ve valflerin doğru zamanda açılıp kapanmasını sağlayan ayara sente ayarı denilmektedir.


Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Emme ve ateşleme zamanlarının sapmasından dolayı silindire alınan yakıt optimum verimle yakılamayacak ve yakıt tamamen kullanılamadan egzozdan tahliye edilecektir. Yakıtın silindir  içerisinde hatalı konumda tutuşması, egzoz gazının kolayca tahliye edilememesi piston üzerinde ters basınç yapacak ve motoru ters yönde çalışmaya zorlayacaktır. Bu düzensiz çalışmanın bariz belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Yakıt Tüketiminde Artış : Uyum içinde çalışamayan motor stop etmemek ve optimum değerde çalışabilmek için daha fazla yakıt tüketecektir. Sente ayarından kaynaklı tüketim artışı diğer arızalardan çok daha yüksek olmaktadır.

Çekişte Düşüş : Yakıtın olması gereken noktada tutuşamaması sebebiyle yeterli kompresyon ve ateşleme basıncı sağlanamayacak, araç potansiyel gücünü yola aktaramayacaktır.

Rölanti Dalgalanması : Motorun hava – yakıt girişi ve egzoz çıkış düzeni bozulduğu için sabit ritimde çalışamayacaktır. Her ateşleme zamanında oluşan fark rölanti devrini farklı değerlere itecek ve dalgalanma başlayacaktır.

Hızlanmada Kesiklik : Araç tam gaz kullanıldığında hızlanma esnasında yanmanın yetersiz basıncı sebebiyle kesilme / tekleme oluşacaktır. Bunun yanında araç potansiyel maksimum hızının ancak yarısına ulaşabilecektir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -