29.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneSes Sistemli Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Ses Sistemli Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Ses Sistemli Araba Muayeneden Geçer mi?

Ses sistemi eklenen araç sahipleri tarafından en çok yönlendirilen soru, muayene öncesinde sistemin sökülmesine gerek olup olmadığıdır. Bu sorudan başlayarak ses sistemi eklenen araçlarla ilgili merak edilen tüm konuları inceleyelim. Ses sisteminde yapılacak değişiklikler trafik güvenliğinin doğrudan etkilenmemesi sebebiyle izin verilen tadilatlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla yapılan eklemenin ruhsata işletilmesine gerek duyulmamaktadır.

Araçta orijinal dışı ses sistemi bulundurulması TÜVTÜRK gerekliliklerini ihlal etmemektedir. Eklenen ses sisteminin çıkarttığı ses kapasitesi, kapladığı alan fark etmeksizin araçlar hafif kusur dahi almadan muayeneyi tamamlayabilmektedir. Bu konu hakkında dikkat edilmesi gereken tek husus sistem montajı için bagaj kapağının iptal edilmemesi gerektiğidir.

Genelde panelvan araçlarda yapılan bagaj kapağı iptal işlemi muayene geçişi için engel teşkil etmektedir. Bagaj konusu dışında ses sistemleri için TÜVTÜRK tarafından belirlenen bir sınırlama bulunmamaktadır. Bununla birlikte aracın mevcut ses sisteminin sökülmesi ve sistem bulundurulmaması da muayene geçişi için engel teşkil etmemektedir.


Ses Sisteminin Cezası Var mı?

Bilindiği üzere TÜVTÜRK tarafından onay alan tüm araçların trafiğe çıkış izni bulunmaktadır. Dolayısıyla muayeneden geçen araca cezai işlem uygulanması söz konusu değildir. Fakat bu konuya da kısıtlama getirilmiştir. Yüksek seste çalışan sistem, çevre düzeninin bozulması gerekçesiyle cezaya tabi tutulmuştur.

Araçta bulunan ses sisteminin orijinal olması sonucu değiştirmeyip, yüksek seste kullanılması durumunda cezaya tabidir.

Yüksek ses kısıtlaması dışında her hangi bir husus bulunmamakta olup, trafik denetlemelerinde ses sistemi boyutu fark etmeksizin probleme sebep olmamaktadır. Dolayısıyla yasal sınırı aşan ses sistemine sahip olunması durumunda dahi yüksek sesle kullanım olmadığı sürece cezai işlem söz konusu değildir.


Oto Ses Sistemi Nedir?

Ses sistemi değişikliği genelde keyfi olarak yapılan kabin içi tadilatlardandır. Hazır olarak alınan oto ses sistemi kitleri kullanıcı tarafından biraz uğraş ile gerçekleştirilebileceği gibi oto elektrik garajlarında da kolaylıkla kurulabilmektedir.

Eklenen ses sisteminin uygun voltajda çalıştığından ve bağlantı noktalarının yalıtımlı olduğundan emin olunduğu sürece araç sağlığı için etkisi olmayacaktır.

Yüksek güçte ses sistemi kullanılacak araçlarda montaj işlemi profesyonelce yapılmalı, sistem yuvası ve camların titreşime olan dayanıklılığı kontrol edilmelidir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -