20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaMuayeneSigortası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Sigortası Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Sigortasız Araba Muayeneden Geçer mi?

Muayene girişi için TÜVTÜRK tarafından şart koşulan belgeler arasında sigorta evrakları da bulunmaktadır. Araç yeni alınmış veya yeni devredilmiş olsa dahi sigortası yapılmadan muayeneye girebilmesi söz konusu değildir.

Sıfır alım ve yeni devir sonrasında araca sigorta yaptırılması için tanınan 10 günlük müsaade süresi muayene için geçerli değildir. Dolayısıyla muayene istasyonuna gidilmeden önce sigorta poliçesinin yaptırılması zorunludur.


Sigortası Olmayan Aracın Cezası Var mı?

Sigortası bulunmayan / süresi geçen araçların trafiğe çıkışı kesinlikle yasaktır. Trafik denetlemelerinde aracın sigorta poliçesinin bulunmadığı tespit edildiği taktirde cezai yaptırım söz konusudur.  2021 mevzuatına göre güncel sigortasız trafiğe çıkış cezası 108 TL olarak belirlenmiştir. Erken ödeme indirimi sigorta cezası içinde geçerlidir.

Para cezasının yanında tespit edilen araç trafikten men edilmektedir. Bu durumda çekici ücreti ve emniyet otoparkı ücretini de sürücünün ödemesi gerekmektedir. Aracın sigorta poliçesinin bulunmadığı plaka üzerinden anlaşılabilmektedir. Poliçenin sürekli araç içerisinde taşınması zorunlu değildir.  Bununla birlikte plaka sorgusu ile poliçe durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Denetlemelerde sigortası olmadığı tespit edilen aracın trafikten men edilmeden önce telefon üzerinden sigortasının yaptırılması mümkündür. Bu durumda sürücü cezai işlemden kurtulmuş olacaktır.  Sıfır alınan araçlara ve satış devri yeni yapılan araçlara sigorta yaptırılması için 10 gün süre tanınmaktadır.

Bu süre zarfında çevirmeye giren araç cezai işleme tabi değildir. Sigorta poliçesinin araç üzerine değil sürücü üzerine yapıldığını, araç değişikliğinde sürücünün kendi sigorta poliçesi üzerinden sorgulandığını hatırlatmak isteriz.


Sigorta Süresi Nedir?

Sigorta poliçesi tüm motorlu taşıtlar için 1 yıl süreyle geçerli olmaktadır. Sigorta süresinin bitmesiyle derhal poliçe yenilenmelidir. Sigortasız trafiğe çıkış toleransı yalnızca yeni devredilmiş ve sıfır alınmış araçlar için geçerlidir. Dolayısıyla poliçesi biten aracın bir gün dahi trafiğe çıkabilme toleransı yoktur.

Trafik sigortasının araç üzerine değil, kişi üzerine yapıldığı unutulmamalıdır. Dolayısıyla sigorta fiyatı kişinin karıştığı kaza sayısına, yaşına, araç sahibi olduğu yıla bakılarak belirlenir.

Sigorta yaptırma işlemi günümüzde oldukça pratikleşmiştir. Sigorta şirketine şahsen gidilerek poliçe oluşturulabileceği gibi yalnızca telefon üzerinden görüşerek de hızlıca sigorta poliçesi oluşturulup onaylanabilmektedir. Sigorta süresi bitmiş aracın devir işlemi ( alım / satımı ) kesinlikle yapılamamaktadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -