30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneSilecekler Çalışmıyor, Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Silecekler Çalışmıyor, Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Silecekler Çalışmıyor Muayeneden Geçer mi?

Araç silecekleri muayene geçişi konusunda en kritik ekipmanlar arasında yer almaktadır. Sileceklerin eksik olması, eksik çalışması, süngerlerinin eksik olması, silecek suyu pompasının arızalı olması muayene geçişi için kesin olarak engel teşkil etmektedir. Kötü hava koşulları için hayati önem taşıyan silecek sisteminin kontrolü TÜVTÜRK istasyonlarında titizlikle gerçekleştirilmektedir.

Aracınızda arka sileceklerin bulunmuyor olması sizi korkutmasın. Eğer sedan bir araca sahipseniz aracınızda arka silecekler bulunmayacaktır. Bunun dışından kalan hatchback, panelvan ve coupe araçlarda ise ön ve arka sileceklerin bulunması, senkron halinde çalışması, süngerlerin eksiksiz olması ve silecek suyu pompasının sorunsuz çalışıyor olması gerekmektedir.

Bunun dışında fabrika çıkışı far yıkama ve far sileceği bulunan araçların far sileceklerinin eksik / arızalı olmasının muayene geçişi için engel teşkil etmediğini, ilgili sistemin yalnızca konfor ekipmanı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ayrıca silecek su motorlarının çalışmaması da muayeneden kalmanıza neden olabilir. Ve şöyle de bir şey var ; silecek suyunuz yokken muayeneye girdiğinizde muayene yapan personel su gelmediği için silecek su motorları çalışmıyor diyerek sizi muayeneden bırakabilir.


Silecekleri Çalışmayan Aracın Cezası Var mı?

Araç sileceklerinin çalışmıyor durumda oluşu trafik güvenliğinin tehlikeye atılması ve aracın trafiğe çıkışa uygun olmaması sebebiyle cezai işleme tabidir. Fakat trafik denetlemelerinde aracın elektronik sistemleri kontrol edilmediğinden bu durumun anlaşılması oldukça zordur.

Trafik denetlemelerinde aracın silecekler vesilesiyle ceza alabilmesi için ön ve arka camının görünemeyecek seviyede kirlenmiş olması gerekmektedir.

Yukarıda da belirtildiği üzere sedan araçlarda arka silecek bulundurulması zorunlu olmadığından panel, coupe ve hatchback harici araçlarda arka silecek sebebiyle ceza uygulanması söz konusu değildir. Bununla birlikte fabrika çıkışı far sileceği olan araçların far sileceklerinin çalışmıyor durumda oluşu cezai işleme tabi değildir.


Sileceklerin Çalışmama Nedenleri Nelerdir?

Silecek aksamında sık karşılaşılan problemler sırasıyla silecek süngeri, silecek kolu konumu, silecek suyu pompası ve silecek kolu motorudur. İlgili parçaların muhtemel sebeplerine kısaca şu şekilde değinebiliriz:

Silecek Süngeri : Kullanıcı hatasından ziyade malzeme ömrünün yitilmesi sebebiyle yaşanan düşük maliyetli problemdir.

Silecek Kolu Konumu : Dışarıdan müdahaleyle eğilen silecek kolu konumu camların belirli bir kısmının silinememesine sebep olmaktadır.

Silecek Suyu Pompası : Silecek suyunun aralıksız olarak uzun süre püskürtülmesiyle silecek suyu pompası aşırı ısınarak arızalanabilmektedir.

Silecek Kolu Motoru : Sileceklerin çalışmasına engel olan dış müdahale sonucu arızalanması mümkün olabilen, diğer silecek aksamlarına göre maliyetli olan arızadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -