20.7 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 6, 2022
Ana SayfaAküSilver Akü Nedir? Silver Akü Özellikleri Nelerdir?

Silver Akü Nedir? Silver Akü Özellikleri Nelerdir?

Silver akü nedir? Silver akü özellikleri nelerdir? En çok kullanılan akü çeşitleri nedir? Tüm detaylar bu yazımızda sizlerle!

Silver Akü Nedir?

Akü içerisinde Gümüş ve Kalsiyum, özel alaşımı ile üretilmiş akülere silver akü denir. Özel alaşımlı yapısı ile yüzde yirmi daha fazla ömür ve marş basma gücüne sahiptirler. Geliştirilmiş özel alaşımları ile mevsimsel şartlara ve çalıştığı ortama bağlı olarak yüksek sıcakta daha iyi performans gösterirler.

Silver akü nedir sorusuna birçok yanıt olabilir. Gümüş kalsiyum aküler pozitif elektrotta gümüş ve kalay alaşımlı kalsiyum, negatif elektrotta kalsiyum kullanarak, en az su kaybı yaşanan aküler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda kalsiyum-kalay alaşımları akü ızgaralarında sürekli olarak artan bir kullanım alanına sahip olmuştur.

Üretimde beklenen mekanik özelliklerin olabilmesi için ızgara alaşımlarına kalsiyum ilavesi yapılmakta; bu seviyede kalay alaşımın erime noktasını düşürerek ötektik sıvı aralığını yükseltmekte ve üretim kolaylığı sağlamaktadır.

Bunun yanında kalay elementi, ızgaraların içyapısındaki tanelerin büyümesine neden olarak korozyon direncini daha çok artırır. Akülerdeki mevsimsel koşullar ve kullanım alanlarına göre sıcaklık artışıyla beraber korozyon mekanizmasına ek olarak ızgara büyümesi de akü ömrünü etkileyen bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Silver akü nedir ? Silver akü diğerlerinden farklı mıdır ? Diye kafanızda birçok soru oluşabilir. Fakat silver akü diğer akülere göre yüksek performans gösterdiği için tercih edilebilir.


En Çok Kullanılan Akü Çeşitleri Nelerdir?

Bakımlı akü, sulu veya kuru akü çeşitleri vardır. Bunlar içinde en çok kuru ve sulu aküler kullanılmaktadır. Günümüzde ise en çok kullanılan akü tipleri kurşun ve asit akü modelleridir. Sulu akülerde en fazla kullanılan modeli Starter veya SLI akü tipleri daha çok kullanılmaktadır. Arabalarda bulunan dur-kalk teknolojisi Starter aküleri tercih etmeye yönelmiştir.

SLI akü ise ( başlatma, ışıklandırma ve ateşleme fonksiyonlarının baş harflerini alarak ismini oluşturmuştur.) tabir ettiğimiz akü klasik otomobil aküleri arasında yer alır. Bu iki akünün içyapısı tamamen birbirine benzerdir. İkisi de klasik tipte içi kurşun asit akülerdir.


Akü Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Araçları olan kişiler akü seçimlerinde dikkat etmesi gereken en önemli nokta araçlarının hangi akü tipine göre uygun olduğudur. Diğer türlü akü seçimlerinde olumsuz sonuçlar görebilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -