29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneSimit Tüp Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Simit Tüp Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Simit Tüp Muayeneden Geçer mi?

Simit LPG tankı kullanımı günümüzde TÜVTÜRK geçişi hakkında en büyük polemik konularından biri haline gelmiş durumdadır. Fabrika çıkışı stepnesiz araç kullanımının yaygınlaşması bu kargaşanın büyümesini desteklemektedir.

Güncel mevzuata göre: Mevzuat değişimi tarihide simit tüpe sahip olan ve bu tüple muayeneye girmiş olan araçlar 10 yıllık tüp ömrü boyunca simit tüp ile muayeneden geçebilecek.

Fakat mevzuat değişikliği sonrasında simit tüpü henüz monte edilmiş ve henüz muayene girmemiş araçların simit tüp ile muayene geçişi mümkün olmayacaktır. Bunun yanında LPG montaj çeşitleriyle ilgili kısıtlamalar da getirildiği için LPG kiti kullanmaya başlayacak veya LPG kitlerini yenileyecek kullanıcıların mağduriyet yaşamamak adına öncelikle mevzuatı incelemeleri önerilmektedir.


Simit Tüpün Cezası Var mı?

Simit LPG tankı kullanılan araçların bagajları incelendiğinde LPG kitinin bulunup bulunmadığı anlaşılamadığından LPG’ li araçlar için yasak olan kapalı otoparklara kaçak girişleri mümkün kılınmaktadır. İlgili durum içerisinde tespit edilen araçlar cezai işleme çarptırılmaktadır.

Bunun dışında trafik kontrollerinde LPG tankları incelenmemektedir. Fakat TÜVTÜRK tarafından onay verilmeyen araçların trafik denetlemelerinde tespit edilmesi halinde, aracın henüz ağır kusur belgesi bulunmasa dahi cezai işleme çarptırılacağını hatırlatmak isteriz.


Simit Tüp Nedir?

Simit tüp diğer adıyla simit LPG tankı, LPG deposu için kullanılan alternatif haznedir. LPG’li araçların silindirik yakıt deposunun bagaj içerisindeki kullanılabilir alanı azaltması sebebiyle tercih edilmektedir.

Simit tüp bagaj içerisindeki stepne alanına göre tasarlanmış olup stepne yerine yerleştirildiği taktirde bagaj içerisinde görünmemekte, bagaj hacminin azalmamasını sağlamaktadır. Fakat stepne yerine yerleştirildiği için aracın yedek lastiğinin çıkarılmasına sebep olmaktadır.

Fabrika çıkışı stepneli olarak piyasaya sürülen araçlarda yeni nesil lastik tamir kiti bulunmaması sebebiyle ilgili araçlarda simit tüp kullanımı risk teşkil etmektedir. Bunun yanında simit tüp şamandıra arızasının daha sık yaşanması ve kaza durumunda savunmasız bir konumda bulunacak olması sebebiyle de endişeye yol açmaktadır.

Buna karşı geçmişte simit tüple ilgili çeşitli düzenleme ve kısıtlamalar getirilmiş olsa da günümüzde fabrika çıkışı stepnesiz araç sayısının artması sebebiyle eski yıllara göre kontrol toleransı artmıştır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -