26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneSis Farı Yanmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Sis Farı Yanmayan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Sis Farı Yanmıyor, Aracım Muayeneden Geçer mi?

Sis farlarının çalışmıyor olması 2021 TÜVTÜRK yönergelerine göre hafif kusur olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi sis farlarının nadiren kullanılabiliyor olmasının yanında araçların tümünde fabrika çıkışı sis farı bulunmuyor olmasıdır.

Sis farlarının temel güvenlik ekipmanı olarak kabul edilmemesi sebebiyle fabrika çıkışı sis farı bulunan araçların ilgili farlarının arızalı olması, araçta sis farı bulunmaması muayene geçişi için engel teşkil etmemektedir.

Bunun yanında ilgili sistemin temel güvenlik ekipmanı olarak sayılmaması sebebiyle fabrika çıkışı sis farı bulunmayan araçlara ilgili sistemi sonradan eklemek izin verilen tadilatlardan sayılmaktadır ve ruhsata işletilmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Sonuç olarak sis farları ile ilgi hiç bir sebep dolayısıyla muayeneden kalmanız mümkün değildir.


Sis Farları Yanmayan Aracın Cezası Var mı?

Sis farlarının arızalı oluşunun TÜVTÜRK tarafından ağır kusur olarak nitelendirilmemesi sebebiyle  bu araçların trafiğe çıkış izni bulunmaktadır. Dolayısıyla trafik denetlemelerinde sis farlarının arızalı olduğu saptanan araca ilişkin cezai işlem uygulanması söz konusu değildir. Sis farlarının arızalı oluşunun aksine ihtiyaç hali dışında çalıştırılmasının cezası vardır.

Sis farlarının huzmeye sahip olmaması ve karşıdan gelen araç sürücülerinin gözlerini rahatsız etmesi sebebiyle bu farların ihtiyaç hali dışında kullanımı cezai işleme tabi tutulmuştur. Bu ceza yalnızca para cezasından ibaret olmaktadır.


Sis Farı Nedir?

Sis farları günümüzde neredeyse tüm otomobiller için standart donanın olarak sunulsa da geçmiş yıllarda araçlara yaygın olarak opsiyon şeklinde eklenmekteydi. Bu sebeple fabrika çıkışı çoğu araçta sis farı bulunmamaktadır. Sis farının özelliği, oluşturulan ışığın normal farların aksine tek bir yere yöneltilmemesidir.

Far huzmeleri sayesinde farlarda oluşturulan ışık yalnızca yola yönlendirilirken sis farlarında oluşturulan ışık her noktaya eşit miktarda saçılarak her yönden görünürlüğü arttırmaktadır.

Dolayısıyla yalnızca sisli, görüş alanının kısıtlı olduğu koşullarda kullanılmalıdır. Aksi taktirde trafikteki sürücülerin gözleri rahatsız edilecek ve trafik güvenliği tehlikeye atılmış olacaktır.

Bunun yanında görüş mesafesinin tehlikeli seviyede düşük olduğu koşullarda sis farı kullanımı fark edilebilirlik açısından hayati önem taşımaktadır. Fabrika çıkışı sis farı bulunmayan araçlara ilgili sistemin sonradan ekletilmesi önerilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -