23.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaSkodaSkoda Fabia En Detaylı İncelemesi

Skoda Fabia En Detaylı İncelemesi

Skoda Fabia Ne Kadar Yakıyor, Fiyatları Nasıl, İkinci El Piyasası Var mı, Donanımları Neler ? Daha Fazlası Bu Yazıda ..

Skoda Fabia’nın İç ve Dış Görünümü Nasıl ? 

Skoda’nın ekonomik segmentteki hatchback aracı Skoda Fabia’nın tasarımı özellikle şehir içinde yoğun olarak araba kullanan gençleri ve bayanları hedeflemiş durumda.  Skoda Fabia İncelemesi yazımızda yenilenen Fabia ön tarafta sportif görünümlü ızgaralar ile birleşik olarak konumlandırılmış ledli ön farları ve aracın boylu boyunca önde arkaya uzanan çizgileri ile hem kompakt hem de spor görünüm sergiliyor.

 Sinyaller aynalar üzerinde  konumlandırılmış durumda ve sis farları ise tampon altına gömülü vaziyette. Boyutlarına göre ön ve arka aksa mesafesi mümkün olduğunca uzatılmış olan araç sınıfına göre geniş bir iç hacim sunma iddiasında.

Aracın arkasına bakıldığında ise hem bir hatchback hem de küçük bir stationwagon araba hissi uyandıran otomobilin arka tamponu kaputtan biraz daha çıkık konumlandırılarak otomobile  kaslı bir görüntü  verilmeye çalışılmış. Otomobile dıştan bakıldığında ekonomik bir otomobil görüntüsünden çok sevimi bir sportif araba görüyoruz.


Skoda Fabia’nın Motor Seçenekleri ve Performansı Nasıl ? 

Skoda Fabia’daki motor çeşitleri 1.0 litre benzinli motor temelinde şekilleniyor. Dizel motor seçeneği Türkiye’de bulunmayan aracın 75 beygir  manuel vitesli ve  110 beygir  DSG otomatik vitesli iki motor seçeneği bulunmakta. 75 beygirli motor versiyonu ”multipoint injection” denilen çok noktadan püskürtmeli ve nispeten biraz daha düşük performanslı bir motor. Bu motor 95 NM gibi düşük bir tork değerine sahip.

Diğer yandan 110 beygirlik ve Volkswagen teknolojisi ile üretilmiş yeni nesil TSI motoru ise 200 NM tork ile ciddi bir fark yaratıyor. Keza 1.0 MPI motorun 0-100 km hızlanması 14,7 saniye iken 1.0 TSI motorda bu süre 9,8 saniye gibi iyi bir süreye düşüyor.

1.0 MPI motorun maksimum sürati de 172 Km iken 1.0 TSI motorlu araç 196 Km gibi bu araç için iyş denecek bir sürate ulaşıyor. Diğer yandan daha yüksek performanslı TSI motor yakıt tüketiminde ise 4,6 litrelik tüketimi ile MPI motordan daha iyi tüketim değerine sahip. Bu değer MPI motorda 4,8 litre.


Skoda Fabia Ne Kadar Yakıyor ? 

Skoda Fabia’nın yakıt tüketimi tamamen bir ekonomik şehir otomobilinin özelliklerini yansıtmakta.

1.0 MPI motorlu araç şehir içinde 5,8 litre , şehir dışında  4,2 litre  ve karma tüketimde 4,8 litrelik değerler sunuyor.

1.0 TSI motorlu araç ise şehir içinde 5,4 litre, şehir dışında 4,1 litre ve karma tüketimde 4,6 litrelik değerler sunuyor.

Fabia’nın daha ucuz versiyonu olan Combi modeli ise 1.0 TSI motor ile şehir içinde 5,7 litre, şehir dışında 4,3 litre ve karma tüketimde 4,8 litrelik değerler sunuyor.

Sunduğu performans açısında değerlendirildiğinde TSI motorun MPI motora göre çok daha üstün performans ve iyi tüketim değerleri sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bu değerlerin fabrika değerleri olduğunu ve aracın kullanım şartlarına, mevsime ve kullanım tarzına göre farklılık göstereceğini söylemek gerekir. Diğer yandan dizel bir otomobil ile kıyaslandığında aracın tüketimi  dizeli çok fazla aratmayacak derecede  de ekonomik. Tabi ki ekonomik olma iddiasında olan ve ekonomik araç arayan insanları hedeflemiş bir aracın da bu değerleri sağlaması beklenen bir durum.


Skoda Fabia’nın İç ve Dış Donanımları Neler ? 

Ambition ve Style olmak üzere iki donanım seçeneği ile sunulan Skoda Fabia’nın donanım özellikleri sınıfından bekleneni fazlasıyla karşılar nitelikte. Donanım olarak otomobil hem işlevselliği hem de güvenliği hedeflemiş durumda. Örneğin üst donanım modeli olan Style modelinde ön yan hava yastıkları ilave güvenlik donanımı olarak sunulurken  sürücü yorgunluk tespit sistemi  tüm donanımlarda standart olarak sunulmakta.

Ayrıca araç 5 inç veya 6,5 inç dokunmatik multimedya sistemine, bluetooth bağlantısına far ve yağmur sensörleri gibi ayrıntılara sahip. Yine Style modeli anahtarsız çalıştırma sistemine ve otomatik kararan dikiz aynalarına da sahip.

Bunun dışında kol dayama, güneş gözlüğü saklama gözü, koltuk altında şemsiye gözü ve çok sayıda bardaklık ile araç son derece işlevsel bir otomobil. Style modeli yine 3 kollu ve çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi ve tam otomatik klima gibi donanımlara da sahip. Dış donanım olarak ise mercekli ve LED gündüz farları standart donanım içinde yer alırken Style modeli  15 inç hafif alaşımlı jantlar  eklenmiş olarak geliyor.


 

Skoda Fabia’nın Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu ve Araç Ağırlığı Ne Kadar ? 

Skoda Fabia’nın bagaj kapasitesi standart modelinde305 litre ancak arka koltukların katlanması ile bu hacim 1125 litreye çıkabiliyor. Daha büyük versiyon olan  Combi modelinde ise 505 litrelik geniş bir bagaj hacmi  söz konusu ve koltukların katlanması ile bu hacim 1370 litreye çıkabiliyor. 1.0 MPI motorlu araç 1055 kg, 1.0 TSI motorlu araç ise 1164 kg boş ağırlığa sahip. Combi modeli ise 1185 kg ağırlıkta.

Skoda Fabia’nın yakıt deposu ise tam olarak 45 litre.


Skoda Fabia Güvenli mi ? 

Skoda Fabia yan ve perde hava yastıkları, ön fren asistanı gibi özel güvenlik donanımları sayesinde Euro NCAP güvenlik testlerinde  5 yıldız alarak geçmiş bir otomobil. Skoda Fabia’nın güvenlik paketleri içerisinde opsiyon olarak sunulan şehir içi güvenlik sistemi ile 30 km ye kadar hızlarda otomobil önüne çıkan araba veya yayayı algılayıp otomatik olarak panik fren yapıyor ve aracı durduruyor.

 Geri görüş kamerası  ile de geri geri park ederken maksimum yaya ve araç güvenliği sağlıyor. ESP’nin tüm modellerinde standart olarak sunulduğu Fabia sürücü yorgunluk tespit sistemine de sahip. Bu sistem sayesinde sürücünün baş ve göz hareketlerini takip eden algılayıcılar yorgunluk belirtisi algılayınca sesli olarak uyarı veriyor.


Skoda Fabia’nın Kronik Sorunları Nelerdir ?

Her model aracın olduğu gibi Skoda Fabia’nın da bazı kronik sorunları mevcuttur. Skoda Fabia kullanıcı yorumlarını dikkate aldığımızda aracın kronik sorunlarını şöyle listeleyebiliriz ;

 +  Kapılarından Su Alma Problemi

 +  Cam Mekanizmalarında ki Problemler

 +  Ön Takımda Yer alan Burçların Bok Çabuk Yıpranması

 +  Sağ Tarafta Yer Alan Camdan Gıcırtı Seslerinin Gelmesi

 +  Çabuk Soyulan Direksiyon


Skoda Fabia’nın Yol Tutuşu, Konfor, Süspansiyonu ve Ses Yalıtımı Nasıl ? 

 

Fabia; aracın dengesini bilgisayar ile kontrol eden  Elektronik Stabilite Kontrol Sistemi  (ESC), özellikle kaygan yollarda kalkışa yardımcı  Elektronik Patinaj Önleme Sistemi  (ASR), özellikle ani frenlemelerde aracın kaymadan ve yoldan çıkmadan frenlemesine yardım eden  Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi  (ESBS) ve aracın daha stabil yol tutmasını sağlana  Elektronik Diferansiyel Dağıtıcısı  (XDS) gibi sınıfında pek rastlanmayan yol tutuş sistemleri ile satılıyor.

Bu açıdan Skoda Fabia’nın özellikleri bu fiyatta satılan ekonomik diğer araçlara kıyasla oldukça üstün diyebiliriz. Dış yalıtımının iyi yapılmış olması sayesinde otomobil TSI motorun da katkısı ile oldukça sessiz bir sürüş imkanı tanıyor. Ön ve arka lastiklerde kullanılmış bağımsız ve yumuşak süspansiyonlar ise konforu sağlıyor.

Yumuşak süspansiyonların yol tutuşunu azaltabilme etkisi ise yine  ESC  ve  XDS  gibi sistemlerle kontrol altına alınmış durumda. Bu açıdan ideal bir şehir otomobili.


Skoda Fabia’nın Yedek Parçası Pahalı mı ? 

Skoda Fabia’nın yedek parçası bilhassa bir Volkswagen grubu aracı olduğunu düşündüğünüzde kesinlikle pahalı değil. Özellikle VW gurubu güvencesi altında verilen servis hizmetlerinde orijinal yedek parça tercih etmek bütçeyi zorlamayacak derecede uygun diyebiliriz. Skoda yedek parçaları hem Skoda yetkili servislerinden hem de internet üzerinden rahatlıkla satın alınabiliyor.

Örnek vermek gerekirse yeni kasa Skoda Fabia far fiyatı internette 800 TL  civarlarında, arka çamurluk 550 TL  civarlarında, ön tampon ise  400 TL  civarlarında satılmakta. Ve bu aracın çıkma parçaları internette binlerce mevcut durumda. O yüzden kısacası bu araçta parça sıkıntısı yaşanması pek söz konusu değil.


Skoda Fabia’nın Fiyatı Nedir ? 

Skoda Fabia’nın satış fiyatı farklı opsiyon ve motor donanımı seçeneklerine göre farklılık göstermekte:

 +  Skoda Fabia 1.0 litre 75 beygir güçte Ambition modeli ÖTV indirimli olarak  77.983 TL 

 +  Skoda Fabia 1.0 litre TSI 110 beygir DSG otomatik vites modeli ÖTV indirimli olarak  89.482 TL 

 +  Skoda Fabia 1.0 litre TSI 110 beygir DSG otomatik vites combi modeli ÖTV indirimli olarak  92.037 TL  fiyat ile satılıyor.

İkinci el almak isterseniz de şuan ikinci el otomobil satan internet sitelerinde Skoda Fabia 17.500 TL’den başlayıp 100.000 TL’lere kadar satışta bulunuyor.

Opsiyon olarak metalik renk ekletilmek istenirse 678 TL ilave ücret ödeniyor. Yine panoramik cam ile satın almak isteyenler ilave olarak 2.204 TL daha ödeme yapıyorlar. Panoramik cam opsiyonu için esas olarak oldukça uygun bir fiyat ilavesi söz konusu. Skoda Fabia incelemesinin sonuna geldik. Sizlere bir nebze de olsa yardımcı olabildiysek ne mutlu bize…

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -