22.7 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaSkodaSkoda Kodiaq En Detaylı İncelemesi

Skoda Kodiaq En Detaylı İncelemesi

Skoda Kodiaq En Detaylı İncelemesi

 

Skoda Kodiaq’ın Dış Görünümü Nasıl ? 

Skoda’nın en üst segment SUV modeli olarak öne çıkan Skoda Kodiaq’ın tasarımı yüksek ve prestijli bir SUV özelliklerine sahip. LED farlar ile orantılı olarak açılandırılmış geniş ve sportif ön ızgara araca kalite algısı katıyor. Hem geniş hem de plastik korumalarla dekore edilmiş olan çamurluklar ise aracın arazi yönünü vurgular nitelikte.

Araca yandan bakıldığında yüksek ve güçlü bir araç görüyoruz. Bilhassa aracın kısmen ovalleştirilmiş de olsa köşeli hat ve çizgileri arabaya üst segment bir SUV görünümü katıyor.

Tavan çıtalar gibi oval ve arkaya doğru uzayan bagaj kısmı ise aracın büyüklüğünü vurgular nitelikte. Aracın gerek profili gerekse şase çizgisi yüksekliği oldukça tatmin edici. Bu yönüyle araç hem şık bir şehir SUV aracı hem de araziye çıktığında beklentileri karşılayabilecek özellikte görünüyor. Aracın ön ve yan camları ise aracın hem içini ferahlatacak kadar hem de geniş görüş açısı sağlayacak kadar geniş.


Skoda Kodiaq’ın Motor Seçenekleri ve Performansı Nasıl ? 

Skoda Kodiaq’daki motor çeşitleri 4 farklı motor etrafında şekilleniyor.

 +  1.4 litre TSI 125 beygir motor 200 Nm tork üretiyor, maksimum hızı 190 Km ve 0 – 100 Km hızlanmasını 10,5 saniyede tamamlıyor.

 +  1.4 litre TSI 150 beygir DSG otomatik vitesli motor 250 Nm tork üretiyor, maksimum hızı 198 Km ve 0 – 100 Km hızlanmasını 9,6 saniye gibi iyi bir sürede tamamlıyor.

 +  1.5 litre TSI 150 beygir DSG şanzımanlı motor 250 Nm tork üretiyor, maksimum hızı 198 Km ve 0 – 100 Km hızlanmasını 9,8 saniyede tamamlıyor.

 +  2.0 litre dizel TDI DSG tam otomatik şanzımanlı ve 4×4 modeli 190 beygir ve 400 Mn torka sahip, aracın maksimum hızı 210 km ve 0 dan 100 km ye 8,4 saniyede çıkıyor.

Aracın motor seçeneklerine bakıldığında benzinli motor ağırlıkta olsa da benzinli motorlar farklı performans ve tüketim değerleri ile iyi bir şekilde çeşitlendirilmiş. Diğer yandan bu ağırlıkta bir SUV için oldukça yeterli hızlanma ve maksimum hız değerleri söz konusu.


Skoda Kodiaq Ne Kadar Yakıyor ? 

Motor seçeneklerine göre değişiklik gösteren Skoda Kodiaq’ın yakıt tüketimi bu boyut ve ağırlıkta bir SUV için gelişmiş motor teknolojilerinin de katkısıyla oldukça iyi değerlerde.

 +  1.4 litre TSI 125 beygir motor şehir içi kullanımda 7.5 litre yakıt tüketimine, şehir dışı kullanımda 5,3 litre yakıt tüketimine ve ortalamada 6,1 litre yakıt tüketimine sahip.

 +  1.4 litre TSI 150 beygir motor şehir içi kullanımda 7.5 litre yakıt tüketimine, şehir dışı kullanımda 5,6 litre yakıt tüketimine ve ortalamada 6,3 litre yakıt tüketimine sahip.

 +  1.5 litre TSI 150 beygir motor şehir içi kullanımda 7.2 litre yakıt tüketimine, şehir dışı kullanımda 5,4 litre yakıt tüketimine ve ortalamada 6,0 litre yakıt tüketimine sahip son derece verimli bir motor.

 +  2.0 litre TDI 190 beygir dizel motor şehir içi kullanımda 6.6 litre yakıt tüketimine, şehir dışı kullanımda 5,1 litre yakıt tüketimine ve ortalamada 5,6 litre yakıt tüketimine sahip.


Skoda Kodiaq’ın İç ve Dış Donanımları Neler ? 

Kodiaq her yaştan insanda heyecan uyandıran ve son derece yenilikçi iç ve dış donanımlara sahip. Dışarıda LED farlar, katlanan dikiz aynaları ve kör nokta uyarı sistemi gibi özelliklere sahip araç aynı zamanda kendi kendine park etme ve geri görüş kamerası gibi özelliklere de sahip. Skoda Kodiaq’ın donanım özellikleri aracın içine bakıldığında daha da farklılaşıyor.

Elektrikli sürücü ve ön yolcu koltukları, tam otomatik bölgesel klima, direksiyon ısıtması, smartlink ile tüm akıllı telefon ve cihazlara bağlanabilmesi, adaptif hız sabitleme sistemi, 10 hoparlörlü 575 watt güçte ses sistemi, 8 inç multimedya ekrana entegre 3D navigasyon sistemi, bagaj kapağı altında ayak hareketine duyarlı kapı açma sensörü, havalandırmalı ön koltuklar, deri koltuk seçenekleri gibi bir çok üstün özelliklere sahip.

Diğer yandan trafik sıkışıklığı asistan hizmeti veya şehir içi acil fren destek sistemi gibi özellikleri ile şehir içinde konforlu ve stressiz bir sürüş imkanı sağlıyor. Aracın ayrıca akıllı kol dayamalara ve kablosuz telefon şarj ünitesine de sahip olduğunu eklemek gerekir.


Skoda Kodiaq’ın Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu ve Araç Ağırlığı Ne Kadar ? 

Skoda Kodiaq’ın bagaj kapasitesi tüm modellerinde aynı olacak şekilde standart 720 lt ancak koltuklar katlandığında bu hacim 2065 lt gibi çok büyük bir boyuta ulaşıyor. Araç 4697 cm uzunluğa sahip, genişliği ise 1882 cm ile oldukça geniş bir iç hacim sağlıyor. 1676 cm lik yüksekliği ise bir SUV için gayet yeterli ve bu bakımdan yol tutuşundan da taviz verilmemeye çalışılmış. Aracın boş ağırlığı  1653 kilogram.

Skoda Kodiaq’ın yakıt deposu ise tam olarak 58 litre.


Skoda Kodiaq Güvenli mi ? 

Her zaman güvenliği üst düzey koruma önlemleri ile ön olanda tutan Skoda Kodiaq’ın güvenlik paketleri Hidrolik fren asistanı, özellikle arazi kullanımlarında denge sağlamada katkısı olan Elektronik diferansiyel dağıtıcısı, şehir içinde gerektiğinde devreye giren Direksiyon yönlendirme tavsiyesi, aracın düz bir çizgide frenleme yapmasını sağlayan Elektronik stabilite frenleme sistemi, özellikle virajlarda yol tutuşunu arttıran Elektronik stabilite kontrol sistemi ve aracın döndüğü yöne göre ışıklandırmayı ayarlayan Adaptif aydınlatma sistemli gibi üst düzey güvenlik sistemleri ile donatılmış durumda.

Kodiaq 2017 yılında yapılan güvenlik testlerinden 5 yıldız almayı başarmış bir SUV olarak oldukça güven veren bir araç diyebiliriz.

Aracın aktif koruma sistemi, kaza anında tüm camları kapatıp, emniyet kemerlerini gerip, varsa sunroofu kapatıyor ve araç içindekileri maksimum seviyede koruyor. Araçta ayrıca sürücü yorgunluk tespit sistemi standart.


Skoda Kodiaq’ın Yol Tutuşu, Konfor, Süspansiyonu ve Ses Yalıtımı Nasıl ? 

Kodiaq konfor açısından sınıfından beklenen tüm özellikleri fazlasıyla karşılayan bir araç. Üstelik bunu sadece şehirde değil bir SUV a yakışır şekilde arazi koşullarında da yapıyor. Skoda Kodiaq’ın özellikleri yol tutuşu açısında ESP ve ECS gibi sistemlere desteklenerek sarsıntısız ve stabil bir sürüş sağlıyor.

Ayrıca 4×4 modellerde sunulan 4 tekerden ayrı çekiş özelliği sayesinde hem arazi hem de bilhassa kar veya yağmurlu yollarda yapılan sürüşlerde aracın yoldan çıkma riskini en aza indiriyor. Aracın bağımsız süspansiyonları ve bu süspansiyonları destekleyen elektronik diferansiyel kilidi ile yan eğimlerde veya virajlarda savrulma riskini en aza indiriyor.

Bundan başka aracın hem şehir içi kullanımı için yumuşayan ve konforu arttıran hem de şehir dışı yollarda veya arazi koşullarında sertleşerek yol şartlarına otomatik olarak adapte olan süspansiyon sistemi mevcut. Aracın ses yalıtımı ise segmentine göre üst seviyede denebilir. Yüksek hızlarda dahil araç içine minimum yol, lastik ve motor sesi almıyor.


Skoda Kodiaq’ın Yedek Parçası Pahalı mı ? 

Bir şehir SUV aracı olarak Kodiaq geniş servis ağı ve Türkiye’de tercih edilen bir araç olması nedeniyle yedek parça sorunu yaşatmıyor. Skoda Kodiaq’ın yedek parçası Türkiye genelindeki tüm Skoda servislerinde ve ayrıca orijinal parça satan yerlerde rahatlıkla bulunuyor. Diğer yandan yedek parça fiyatları özellikle orijinal yedek parça söz konusu olduğunda diğer bir çok SUV modele göre el yakmıyor.

Piyasada Skoda Kodiaq’ın yedek parça fiyatlarına baktığımızda Kodiaq çıkma far fiyatları 1500 TL – 2000 TL civarlarında, çıkma kapı fiyatları yine  1500 TL – 2000 TL civarlarında hali hazırda satışta bulunuyor.

Orjinal fiyatları yüksek rakamlarda satılan aracın çıkma parçasını bulmakta biraz zorlanabilirsiniz.


Skoda Kodiaq’ın Fiyatı Ne Kadar ? 

Skoda Kodiaq’ın satış fiyatları şu şekilde listelenmiş;

 +  1.4 TSI motor 125 beygir gücünde Ambition modelinde ÖTV indirimli olarak 171.956 TL

 +  1.4 TSI motor 150 beygir gücünde ACT DSG Otomatik vitesli Ambition modelinde 188.943 TL

 +  1.5 TSI motor 150 beygir gücünde ACT DSG Otomatik vitesli Ambition modelinde 228.444 TL

 +  1.5 TSI motor 150 beygir gücünde ACT DSG Otomatik vitesli Style modelinde 257.419 TL

 +  1.4 TSI motor 150 beygir gücünde ACT DSG Prestige modelinde 277.369 TL

 +  1.5 TSI motor 150 beygir ACT DSG Otomatik vitesli Prestige modelinde 282.119 TL

 +  1.4 TSI 150 PS 4×4 ayrı çeker DSG Otomatik vitesli Prestige modelinde 289.244 TL

 +  2.0 TDI dizel 190 2.0 TDI CR 190 PS 4×4 DSG Prestige 4×4 DSG Otomatik vitesli Prestige modelinde 447.488 TL olarak belirlenmiş.

İkinci el fiyatlarına baktığımızda Skoda Kodiaq ikinci el fiyatları  131.000 TL‘ler den başlayıp 419.000 TL‘ye kadar çıkıyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -