26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaSkodaSkoda Octavia En Detaylı İncelemesi

Skoda Octavia En Detaylı İncelemesi

Skoda Octavia Ne Kadar Yakıyor, Fiyatları Nasıl, İkinci El Piyasası Var mı, Donanımları Neler ? Daha Fazlası Bu Yazıda ..

 

Skoda Octavia’nın Dış Görünümü Nasıl ? 

Skoda, en gözde modeli Octavia’nın üçüncü neslini geçtiğimiz yıl görücüye çıkardı. Son model Octavia’da ön ve arka görünümde ufak tasarım değişiklikleri oldu. Skoda Octavia’nın tasarımı otomobil tutkunlarının zevkine hitap edecek şekilde yapılmış.  Kabartmalı hatları , krom dekorlu ön ızgarası ve  kendine has LED farlarıyla  göz dolduran Octavia son derece estetik bir görünüme sahip.

Skoda, Octavia’nın son modelinde yaptığı makyaj operasyonuyla far görünümünü değiştirdi. Ön farlarında daha önce tek far bulunan Octavia artık çift farla görücüye çıkıyor. Arka Farlardaki değişiklik ise stop lambalarında artık LED bulunması. Sis farlarında da ufak bir değişiklik yapılmış. Ön ızgara önceki modellerde tek parça halindeyken bu modelde ön farlar gibi iki parçalı.

Ambition, Optimal, Style ve Sport kasaları bulunan Octavia’nın kasalarına göre ufak donanım değişiklikleri bulunuyor. En çok tasarım farklılığı Sport kasasında bulunuyor. Arka tarafında bulunan gövde rengi spoiler en dikkat çekici farklılık.  Krom cam çerçevesi  ve  karartılmış arka camlarda  diğer kasalardan ayrılan özelliklerdir.


Skoda Octavia’nın Motor Seçenekleri ve Performansı Nasıl ? 

Skoda Octavia’daki motor çeşitleri  TSI  ve  TDI  olarak iki çeşit pazarlanmaktadır. 1 litre silindir hacmine sahip yeni nesil ekonomik Volkswagen motoru olan DSG şanzımanlı ve manuel vitesli benzinli TSI motoru  115 beygir  güce 2000-3500 devirde maksimum 200 Nm torka sahiptir. Style ve Ambition donanım paketlerinde bulunan bu motor seçeneği 100 km’ye  10 saniyede  ulaşıyor ve maksimum  203 km/h  hız performansına sahiptir.

Octavia’nın  Sport kasasında 1498 cc motor  silindir hacmi bulunmaktadır. 150 PS beygir gücüne sahip otomatik Formula 1 şanzımanlı 1.5 TSI motorun maksimum devir hızı 6000’dir. 1500-3500 devir aralığında  250 Nm torka  sahip olan bu güçlü motor, 100 km’ye 8,3 saniyede ulaşıyor. Bu motor seçeneği saatte 219 km maksimum hıza sahip.

Octavia’nın 1.6 TDI motorları Ambition, Style ve Optimal donanım paketlerinde mevcuttur. Ambition ve Style donanım paketlerinde manuel 5 vites şanzıman, Ambition, Style ve Optimal donanım paketlerinde 7 ileri DSG yarı otomatik şanzımana sahiptir. Octavia’nın tüm TDI motorları 115 beygir güce sahip olup maksimum torkları 250 Nm’dir. 100 kilometreye 10,1 saniyede ulaşan TDI motorlar saatte  maksimum 202 km hız  yapmaktadırlar.


Skoda Octavia Ne Kadar Yakıyor ? 

Skoda Octavia’nın yakıt tüketimi son derece ekonomik olup kullanıcıya hitap etmektedir. Karma tüketimde TSI motorlar  4,8 litre , TDI motorlarda  3,9 litre   yakıt tüketimine sahiptir. Octavia’nın donanım paketlerinde en düşük karbondioksit salınımı 103 g/km, en yüksek CO2 salınımı 116 g/km’dir.

Dizel motorlar her ne kadar düşük yakıt tüketiminden dolayı tercih sebebi olsa da Octavia’nın benzinli TSI motorları da muadillerine göre oldukça düşük yakıt tüketiyor.

Donanım paketlerine göre yakıt tüketimlerini listeleyecek olursak;

 +  Ambition 1.0 TSI: Benzinli ve manuel olan bu motorda 4,3 litre şehirlerarası, 5,4 litre şehir içi ve  ortalama 4,7 litre  yakıt tüketimi vardır.

 +  Ambition 1.6 TDI: Dizel ve DSG şanzımanlı motor seçeneğinde şehirlerarası 3,6 litre, şehir içi 4,4 litre ve  ortalama 3,9 litre  yakıt tüketimi, manuel şanzıman seçeneğinde ise şehirlerarasında 3,8 litre, şehir içi 4,8 litre ve ortalama 4,1 litre yakıt tüketimi vardır.

 +  Style 1.0 TSI: 7 ileri DSG şanzımanlı olan motorda şehirlerarası 4,2, şehir içi 5,4 ve  ortalama 4,6 litre  yakıt tüketimi vardır.

 +  Style 1.6 TDI: DSG şanzımanlı motorda şehirlerarası 3,8 LT, şehir içi 4,2 LT ve karma 3,9 litre yakıt tüketimi, manuel şanzımanda 3,8 LT şehir dışı, 4,8 LT şehir içi ve  ortalama 4,1 litre  yakıt tüketir.

 +  Optimal 1.6 TDI: DSG şanzımanlı motorda 100 km’de şehir dışı 3,8 LT, şehir içi 4,4 LT ve  ortalama 4 litre  yakıt performansı mevcut.

 +  Sport 1.5 TSI: 4,3 şehir dışı, 6,8 şehir içi ve  5,1 litre ortalama yakıt tüketimine  sahiptir.


Skoda Octavia’nın İç ve Dış Donanımları Neler ? 

Skoda Octavia’nın donanım özellikleri donanım paketlerine göre değişmektedir. Önce dış donanım özelliklerinden bahsetmek gerekirse; Sport kasa dışındakiler  16 inç jant  boyutuna sahip olup Sport kasa 17 inç Trius hafif alaşım janta sahiptir. Optimal ve Style kasalar da hafif alaşım jantlara sahipken, Ambition kasa kapaklı çelik janta sahiptir.

 ‘ Simply Clever ’  sloganıyla akıllı çözümler üreten Skoda bagaj havuzunda file, kapı yanı çöp kutusu gibi detaylar da üretmiş.

Sport donanımda diğerlerinden fazla olarak gövde rengi arka rüzgarlık ve krom pencere çıtaları bulunmaktadır.

Tüm donanım paketlerinde LED gündüz farları ve LED arka stop lambaları bulunurken Ambition dışındaki donanımlarda gece aydınlatması da LED olarak tasarlanmıştır. Style ve Sport donanımlarında 10 renkli iç ambiyans aydınlatma ve üst seviye  LED arka farlar  bulunuyor.

İç donanım özelliklerinde ise donanım paketlerine göre birçok değişiklik vardır. En düşük paket olan Ambition’da yükseklik ve derinlik ayarlı elektromekanik takviyeli deri direksiyon simidi,  start&stop , fren enerjisi geri kazanım sistemi,  çok fonksiyonlu yol bilgisayarı , 6,5” dokunmatik multimedya sistemi bulunuyor.

Optimal donanımda Ambition’a ek olarak,  arka yolcu bölümünde 2 hoparlör ve 2 tweeter , radyoya entegre arka park sensörü, Maxi-DOT bilgi ekranı,  hız sabitleyici , 3 kollu çok fonksiyonlu deri kaplı direksiyon simidi bulunuyor.


Skoda Octavia’nın Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu ve AraçAğırlığı Ne Kadar ? 

Skoda Octavia’nın bagaj kapasitesi  568 litredir. Tüm donanımlarında aynı olan bagaj kapasitesi sınıfının en iyisi. Arka koltuklar katlandığında ise bagaj hacmi 1530 litreye çıkıyor.

Octavia’nın boş araç ağırlığı ise donanımına göre sürücü dahil 1246 kg ile 1385 kg arasında değişiyor. Uzunluğu 4,6 metre, genişlik 1,8 metre, yükseklik ise 1,4 metre olup sınıfının en geniş araçlarından biridir.

Skoda Octavia’nın yakıt deposu ise tam olarak  50 litre. 


Skoda Octavia Güvenli Mi ? 

Skoda Octavia’nın güvenlik paketleri tüm donanımlarında son teknoloji özellikleriyle donatılmıştır. Octavia’da bulunan güvenlik özellikleri;

 +  Sürücü, Ön Yolcu, Ön Yan ve Perde Hava Yastıkları

 +  Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi

 +  Elektronik Stabilite Kontrol Sistemi (ESC)

 +  Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS)

 +  Hidrolik Fren Asistanı (HBA)

 +  Motor Çekiş Kontrol Sistemi (MSR)

 +  Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR)

 +  Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL)

 +  Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi (ESBS)

 +  Direksiyon Yönlendirme Tavsiyesi (DSR)

 +  Çoklu Çarpışma Freni (MCB)

 +  Yokuş Kalkış Destek Sistemi

 +  Lastik Basınç Kontrol Sistemi

 +  WOKS Özellikli Aktif Ön Kafalıklar

 +  İmmobilizer, VIN Kodlu Etiket

 +  Kaza Sırasında Yakıt Akışını Kesme Sistemi

 +  ISOFIX

 +  Style ve Sport Donanımlarında Viraj Aydınlatmalı Ön Sis Farları

 +  Adaptif Aydınlatma Kontrollü Full LED Farlar

 +  Dinamik Açı Kontrolü

 +  Ön Far Yıkayıcısı


Skoda Octavia’nın Yol Tutuşu, Konfor, Süspansiyonu ve Ses Yalıtımı Nasıl ? 

Octavia yol tutuşu ve konfor konusunda da ileri seviyelere gelmiş durumda. Yol tutuşunun iyi olmasında  205 milimetrelik taban genişliğine  sahip lastik ölçüleri önemli yer tutmakta.

Lastik ölçülerinde Sport kasa; 205 mm taban genişliği %50 kesit oranına ve  17 inç jant çapına , diğer kasalar  205/55 R16  lastik ebatlarına sahiptir.

Koltukların rahatlığı, sürücü ve arka yolcular için diz mesafesi ve tavan boyu yüksekliği daha üst segmentte ki araçların yaşattığı konfor deneyimini sunuyor. Yumuşak ayarlara sahip süspansiyonun da yardımıyla konfor artarken sağladığı ekstra güvenlik özellikleriyle de sürücüsüne rahat bir yol deneyimi sunuyor. Çukur ve kasislerden dolayı sarsılma durumunda süspansiyon performansı çok başarılı olmasa da başarılı sayılır.

Yalıtım konusunda da oldukça yeterli olan Skoda Octavia’nın özellikleri kullanıcıları tarafından çok beğenilmektedir. İyi bir  C segmenti  aracında olabilecek tüm özellikler ve fazlası bu araçta mevcut.


Skoda Octavia’nın Yedek Parçası Pahalı mı ? 

Skoda Octavia’nın yedek parçası kolaylıkla bulunabilmektedir. Yıllardır ülkemizde satışı yapılan Octavia’nın yedek parçaları da firmalar tarafından ihtiyaca binaen ithal edilmektedir.

Zaten  2 yıl sınırsız kilometrede mekanik garantisi  bulunan Octavia, Volkswagen grubunun bir üyesi olduğu için yedek parça konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Piyasada Octavia’nın yedek parça fiyatlarına baktığımızda çıkma far fiyatları 500 TL  civarlarında, ön kaput fiyatları  350 TL civarlarında, torpido 1500 TL  civarlarında, ön tampon ise  500 TL   civarlarında hali hazırda satışta bulunuyor.

Yedek parça fiyatları da ortalama düzeyde seyrederken kur farklarından da etkilenmekte olduğunu belirtmekte yarar var. Mesela araç için en çok kullanılacak olan hava, polen ve yağ filtrelerinin fiyatları  40-50 TL  aralığında seyretmekte.


Skoda Octavia’nın Fiyatı Nedir ? 

Skoda Octavia’nın satış fiyatı  motor, şanzıman ve donanım  paketlerine göre değişmekte olup şu şekildedir;

 +  1.2 TSI 86 PS Ambition 106.670 TL 

 +  1.0 TSI 115 PS Ambition  118.470 TL 

 +  1.0 TSI 115 PS DSG Style  147.540 TL 

 +  1.4 TSI 150 PS DSG Sport  153.573 TL 

 +  1.5 TSI 150 PS ACT DSG Sport  158.619 TL 

 +  1.6 TDI CR 115 PS Ambition  135.618 TL 

 +  1.6 TDI CR 115 PS Style  139.900 TL 

 +  1.6 TDI CR 115 PS DSG Ambition  149.726 TL 

 +  1.6 TDI CR 115 PS DSG Optimal  159.558 TL 

 +  1.6 TDI CR 115 PS DSG Style  166.398 TL 

 +  1.6 TDI CR 115 PS DSG Style (Combi)  168.963 TL 

Bazı opsiyonların seçiminde de ekstra fiyat yansıyacaktır. Bu opsiyonlar;

 +  Metalik renk  908 TL 

 +  Kadife Kırmızısı (Exclusive Renk)  1854 TL 

 +  Elektrikli Açılabilir Panoramik Cam Tavan (Sedan gövde )   3108 TL 

 +  Elektrikli Açılabilir Panoramik Cam Tavan (Kombi gövde )   3390 TL 

Şuan ikinci el otomobil satan internet sitelerinde Octavia  16.250 TL ‘den başlayıp  220.000 TL ‘lere kadar satışta bulunuyor.

Octavia için satışla ilgili kampanyalarda ise; yıl sonuna kadar geçerli ÖTV indirimi, 60.000 TL’ye 12 ay vade %0 faiz ile kredi fırsatı, %5 fiyat indirimi ve  8000 TL’ye varan hurda teşviki  bulunuyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -