26.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaMuayeneSonradan Klima Taktırılan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Sonradan Klima Taktırılan Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Sonradan Klima Taktırılan Araç Muayeneden Geçer mi?

Fabrika çıkışı klima sistemi bulunmayan araçlara sonradan klima sistemi ekleme işlemi TÜVTÜRK tarafından belirlenen kurallara göre izin verilen tadilatlar arasındadır. Dolayısıyla klima montajı yapılmış araçların muayene geçişinde bir problem oluşması söz konusu değildir. Dikkat edilmesi gereken husus klima montajı işçiliğidir.

Klima montajı sırasında eklenen/değiştirilen ekipmanların hatalı veya eksik montajı araç üzerinde sızdırma gibi problemler oluşmasına yol açabilir. Oluşabilecek bu tarz problemler sonucu aracın muayene geçişi iptal edilebilmektedir. Bu sebeple klima montajı yapılacak araçlarda orijinal parçalar kullanılması önerilir. Hatasız monte edilmiş klima sisteminin muayene geçişine engel olması söz konusu değildir.


Sonradan Klima Ekletmenin Cezası Var mı?

Klima sistemi kapalı devre ile çalışmaktadır ve sistem ekipmanları motor içerisinde bulunmaktadır. Dolayısıyla sonradan klima sistemi eklenen aracın fark edilmesi için ayrıntılı bir inceleme yapılması / aracın kaza yaparak dağılmış olması gerekmektedir. Bununla beraber klima sistemi eklendiği anlaşılabilecek olsa dahi ruhsat bilgilerinde klima ile ilgili bir husus olmaması sebebiyle eklenen sistemin ruhsata işlenmesi durumu söz konusu değildir.

Sonuç olarak klima sistemi eklenen aracın trafik çevirmelerinde cezai işleme tabi tutulması söz konusu değildir. Ayrıca TÜVTÜRK tarafından onaylanan tüm araçların trafik kontrollerinden sorunsuzca geçmekte olduğunu hatırlatmak isteriz.


Sonradan Klima Ekleme İşlemi Nedir?

Fabrika çıkışı klima sistemi bulunmayan araçlara sistemin sonradan eklenmesi konusunda iki durum söz konusudur. Klima sistemi aracın diğer versiyonlarında bulunuyor ise araç alt yapısı sisteme uygun olacağı ve yedek parçalar kolayca temin edilebileceği için sistem maliyetsiz olacaktır. Diğer durumda fabrika çıkışı klima alt yapısı bulunmayan araçlara sistemin eklenmesi daha az randımanlı, yüksek maliyetli ve ince işçilik gerektiren bir durumdur.

Sistemin eklenmesi için en zor işlem motor kayışına klima motorunun bağlanmasıdır. Hassas hesaplarla yapılmaması durumunda klimanın randımansız çalışmasına ve aracın çekişten düşmesine sebep olabilmektedir. İşçilik kalitesine göre değişebilmekle beraber fabrika çıkışı klima alt yapısı olmayan araçlara sistemi eklemek yakıt tüketimi ve performansı kötü yönde etkilemekte, klimanın soğutma kapasitesi yetersiz olmaktadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -