12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaMuayeneSpoiler Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Spoiler Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Spoiler Muayeneden Geçer mi?

Spoiler modifiye konusunda en yaygın kullanıma sahip ekipmanlardan biri olmakla beraber muayene geçişi için de en çok probleme yol açan parçalar arasındadır. Ülkemizde orijinal dışında (sonradan eklenen) spoiler kullanımına izin verilmemektedir. İşlem izin verilmeyen tadilatlar arasında yer aldığı için aksesuar olarak kullanımı ne yazık ki mümkün değildir.

TÜVTÜRK istasyonları yalnızca modelin diğer opsiyonlarında fabrika çıkışı spoiler bulunması durumunda spoiler kullanımına izin vermektedir. Aracın hiç bir opsiyonunda spoiler bulunmaması durumunda muayene geçişi için araca özel proje çizdirilmeli ve tadilat ruhsata işletilmelidir.

Mevzuata göre bu durumlar dışında spoiler kullanımına izin verilmiyor olsa da görevlilerin inisiyatifine kalan durumlar bulunmaktadır.

Modelin hiç bir opsiyonunda spoiler bulunmamasına rağmen araca yapışık ve ince spoiler kullanımına – her ne kadar şansa bağlı olsa da – izin verildiği durumlar bulunmaktadır.


Spoiler’ın Cezası Var mı?

Araç modifiyesinde izin verilmeyen tadilatlar hakkındaki prosedürler TÜVTÜRK ve Trafik Denetleme Birimleri için tamamen aynıdır. Araç modelinin orijinalinde veya diğer opsiyonlarında spoiler bulunmaması durumunda kullanılmak istenen spoiler için projelendirme ve ruhsata işletme işlemleri yapılması gerekmektedir.

Bunun sebebi spoiler kullanımına uygun olarak tasarlamamış araçlarda spoiler kullanımının yüksek hızlarda sürüş güvenliğinin tehlikeye atılabilecek olmasıdır.


Spoiler Nedir?

İcat tarihi otomobil kullanımın yaygınlaşmasından çok daha sonralarda olan spor ekipmanı aracın aerodinamik (rüzgar direnci) yapısını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Araç arkasında oluşan hava akımına yön vererek aracın oluşturduğu rüzgarın aracı yere doğru bastırmasını, dolayısıyla yüksek hızlarda aracın yol tutuşunun kaybedilmemesini sağlamaktadır.

Yüksek hızlarda araca yere doğru uyguladığı baskı 500 kilograma ulaşabilmektedir. Aracın iyi kalkış yapabilmesi için hafif , yüksek hızlara çıkabilmesi için ağır olabilmesi amacıyla Lamborghini mühendisleri tarafından 70’li yılların sonrasında tasarlanmıştır.

Aerodinamik yapısının çok önemli olması sebebiyle gelişigüzel monte edilmesi oldukça yanlıştır. Her araç için spoiler modelinin konumu ve şekli özel olarak hesaplanmalı ve seçilmelidir.

Aksi taktirde aracın aerodinamik yapısını kötü yönde etkileyebilmekte, yol tutuşunun azalmasına sebep olabilmektedir. Bu bilgiler ışığında projesiz spoiler kullanımına izin verilmemesinin haklı bir kısıtlama olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -