29.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 3, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiStart-Stop Sistemi Nedir? Faydaları Nedir?

Start-Stop Sistemi Nedir? Faydaları Nedir?

Start-Stop Sistemi Nedir?

Yeni nesil araçlarda, motor ömrünü uzatmak ve yakıt tüketimini azaltmak için geliştirilen birçok sistem var. Yavaş yavaş elektrikli araçların kullanılmaya başladığını görüyoruz ancak bundan önce de fosil yakıt kullanan araçlarda tasarruf sağlamak adına geliştirilen sistemler var. Bunlardan birisi de Start-Stop Sistemi. Hemen merak eden sürücüler için “Start-Stop Sistemi Nedir?”, “Nasıl avantaj sağlar?” gibi soruların cevaplarına bakalım.

Start-Stop; yoğun trafik durumunda veya kırmızı ışıkta beklediğiniz durumlarda, aracınızın motorunun otomatik olarak durdurulmasını sağlayan bir sistemdir. Stop edilmesine karşın aracın içerisinde elektrik yüklerine enerji akışı sürdüğü için, sistemde araç içi teknolojiler geri planda bırakılmaz.

Manuel araçlarda debriyaja tekrar bakılması, otomatik vites araçlarda da gaza tekrar basılması durumunda araç yeniden hareket ettirilir ve motor çalışmaya başlar.


Start-Stop Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistemin nasıl çalıştığından az çok söz ettik ancak merak edenler için “Start-Stop Sistemi Nasıl Çalışır ?” sorusunun detaylarına inelim. Aslında sistem oldukça basit. Amaç motoru gereksiz yere çalıştırmanın önüne geçmek.

Aracınız durma noktasına geldiği zaman ya da doğrudan durduğu zaman sistem devreye girer. Bunun için manuel araçlarda vites boşta olmalıdır. Ayağınızı debriyajdan çekmeniz durumunda, araç doğrudan stop edilir ve bir nevi motor beklemeye alınır.

Aynı durum otomatik araçlarda da frene basıldığında geçerli olur. Hemen arkasından tekrar debriyaja bastığınız zaman ya da otomatik araçlarda yeniden gaza dokunduğunuz zaman araç yeniden harekete başlayacaktır. Yani motor 1-2 saniye içerisinde yeniden çalıştırılır. Sistemin işlediği çoğu zaman sürücünün sürüşünü etkilemez ve belki de direk olarak fark edilmez.

Otomatik Vites mi Düz Vites mi?


Start-Stop Sistemi Hangi Durumlarda Devreye Girer?

Merak edilen bir başka soru ise “Start-Stop Sistemi Hangi Durumlarda Devreye Girer ?” sorusu. Bu soru önemli çünkü her durumda araçların start-stop sistemi çalışmaz. Start stop sisteminin çalışması için ilk olarak araçların belli bir seviyede yavaşlaması gerekiyor.

Araç durma noktasına geldiği zaman manuel araçlara ve otomatik araçlara göre durum değişiklik gösteriyor.

Manuel araçlarda; vitesinizin boşta olması gerekiyor ve debriyaj üzerinden ayağınızı kaldırmanız gerekiyor. Yeniden motorun çalışması için debriyaja basmak yeterli.

Otomatik araçlarda; frene basmanız ve aracı duran konuma getirmeniz gerekiyor. Yeniden motorun çalışması için gaza basmak yeterli olacaktır.


Start-Stop Sistemi Faydaları Nelerdir?

Burada sürücülerin kafalarını karıştıran noktalar da yok değil. Merak edilen noktalardan birisi de “Start-Stop Sistemi Faydaları Nelerdir ?” kısmı. Start-Stop Sistemi Faydaları Nelerdir ? Araçlar bu durumda nasıl bir artı sağlar ? Soruların cevaplarını aramaya çalışalım.

Start-Stop Sistemi, araçların yakacağı yakıttan tasarruf etmesini sağlar. Kırmızı ışıklarda, bekleme sürelerinde, özellikle yoğun trafik olduğu durumlarda aracınızın gereksiz yere motoru çalıştırılmaz. Haliyle aracınızın gereksiz yere yakıt tüketmesinin de önüne geçilmiş olur.

Bunun için sürücülerin kullanımına göre değişmekle beraber genel değerlerde 1 ayda 4-5 litre yakıt tasarrufu elde edildiği görülmüştür. Özellikle yoğun trafiğin bulunduğu şehirlerde, bu miktar artış gösteriyor.


Start-Stop Sistemi Zararları Nelerdir?

Sistemin yararları olduğunu söyledik. Bunun dışında bir de sistemin zararları olup olmadığı merak ediliyor. Peki, Start-Stop Sistemi Zararları Nelerdir?

Bunun için eski araçlarla yeni araçları karşılaştırmak lazım. İlk akla gelen marş dinamosunun bozulacağıdır. Mantıklı düşünüldüğü zaman, marş dinamosunun sürekli yeniden çalıştırılmasının parçanın ömrünün azalmasına neden olacağını söyleyebiliriz.

Fakat yeni araçlarda böyle bir durum söz konusu değil. Start-Stop Sistemi için özel olarak marş motorları geliştirilmiş durumda. Haliyle herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Ayrıca kullanılan akülerde EFB aküler. Bu sistem için özel olarak geliştirilmiş olan aküler. Haliyle sistemin kullanımı bir zarara neden olmuyor.


Start-Stop Sistemi Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Yukarıda söz ettiğimiz gibi, sistemin bazı yararları var. “Start-Stop Sistemi Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?” sorusunun cevabı da belli. Belli bir oranda yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Fakat burada beklenti çok önemli.

Yakıt tasarrufunun çok üst seviyede olmasını beklemeyin. Kullanıma göre değişmekle beraber yakıt tasarrufunun ciddi seviyelere gelebileceğini söylemek yanlış olmaz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 1 ayda 4-5 litre yakıt tasarrufu sağlar.


Start-Stop Sistemi Fiyatları Ne Kadar?

Sistemin fiyatları, kullanılan araçlara göre değişiyor. Sıfır araç alıyorsanız, doğrudan bu sistemi destekleyen araçları tercih edebilirsiniz. Eğer sonradan taktırmak istiyorsanız, buna uygun akü ve sistemlerin bulunması gerekiyor.

Aksi halde tüm parçaların değişmesi gerekiyor. Aracınız uyumlu ise ödeyeceğiniz ücret sadece sistem parası oluyor. 200-300 TL arasında değişen fiyatlar görüyoruz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -