23.7 C
İstanbul
Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaAküStarter Akü Nedir? Starter Akü Modelleri

Starter Akü Nedir? Starter Akü Modelleri

Starter akü nedir? Starter akü modelleri nelerdir? Akünün asit seviyesi azalmış ise ne yapılmalıdır? Tüm detaylar bu yazımızda, siz değerli okuyucularımızla!

Starter Akü Nedir?

Marş basma aküsü, yol verme aküsü, başlatma aküsü, Start aküsü gibi birçok isimler verilen Starter akü çeşitleri; özellikle araçlarda veya jeneratörlerde yaygın kullanımı vardır. Mesela, aracınızı çalıştırırken, kontağı çevirdiğimizde aracın çalışması için gerekli olan elektrik enerjisi bu aküden sağlanmış olur.

Anlık olarak yüksek akımlar çekme özelliği ile Starter Aküler, sürekli bir sabit akım çekmeye uygun olmayabilirler. Yani bir nevi Stasyoner Akü olarak kullanılması doğru olmayacaktır.

Starter akü nedir, çeşitleri nedir ? En çok kullanıldığı alanlar nelerdir ? Gibi sorular kafanızı karıştırabilir bu yazımızda size Starter akü ile detaylı bir araştırma yapacağız.

Starter Akü Modelleri

Starter aküler iki modelden oluşmaktadır. Birincisi kapalı, bakımsız tip, su veya asit ilavesi gerektirmeyen modeli, ikincisi ise açık tip, su ve asit ilavesi gerektirenler olmak üzere iki çeşittir. Genellikle kullanım alanları ise,

  • Otomobil
  • Kamyon
  • Tır
  • Traktör
  • Karavan
  • Ambulans
  • Yat
  • Tekne
  • Jeneratörlerde Start amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Geniş bir alanı olduğunu görebiliriz. Şuan kullandığınız akü modeli Starter olabilir. Şayet aracınızda dur-kalk teknolojisi kullanılmış ise akünüz Start-Stop akü modeli olacaktır. Starter akü nedir sorularına artık cevap verebilirsiniz. Akü hakkında bir kitap yazılacak kadar bilgi vardır. Dikkatli kullanıcılar akülerinin ömrünü uzatmayı başarmışlardır.

Starter akünün işlevine baktığımız zaman, marş motorunu çalıştırmak için gerekli elektrik ihtiyacını karşılayarak aracı harekete geçirmeyi sağlar. Araç hareket ettirmek için ateşleme sisteminin gerekli elektrik ihtiyacını karşılayarak araç içine elektriği verme.

Arabalarda alternatörün ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda ilk ateşleme, far lambalarının yanmaları, radyo sisteminin çalışması için gerekli elektriği sağlamak. Araç içerisinde voltaj kontrol sisteminin bütünü oluşturan parçaları elektriksel dalgalanmalardan korumaktır.

Akünün Asit Seviyesi Azalmış İse Ne Yapılmalı?

Akümülatörden buharlaşma yoluyla sadece su eksilir. Asitte herhangi bir eksilme meydana gelmez. Şayet akünüzdeki asit seviyesi azalmış ise bu tamamen aracınızdaki elektrik donanımdaki bir arızdan kaynaklanmasından dolayıdır.

Akü içerisindeki su kontrol edilmeli, asitli su alt seviyesinin altına düştüğü takdirde ise mutlaka saf su ihmal edilmemelidir. Bu işlemi de sadece yetkili servislerde yaptırmanız sizin için sağlıklı olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -